Wyrok KIO KIO 2930/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2930/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.08.2025
- Przewodniczący
- Izabela Niedziałek-Bujak
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Powiat Wschowski
- Miejscowość
- Wschowa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2930/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Wschowski z siedzibą w Wschowa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: niezgodność z warunkami zamówienia, naruszenie zasady uczciwej konkurencji, błąd w obliczeniu ceny, odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 218 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 223 ust. 2, art. 223 ust. 3, art. 16 ust. 1, art. 16 ust. 2, art. 16 ust. 3, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1.
Istota sprawy
W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Powiat Wschowski, w trybie przetargu nieograniczonego na remont dojazdów do mostu oraz remont obiektu mostowego na rzece Barycz w ciągu drogi powiatowej nr 1007 w miejscowości Wyszanów, gmina Szlichtyngowa (nr postępowania: IR.272.1.2025), ogłoszonym w Biuletynie Zamówień Publicznych 21.05.2025 r., 2025/BZP 00241646, wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej na część 2 zamówienia, wniesione zostało 15.07.2025 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2930/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, 20 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Izabela Niedziałek-Bujak
po rozpoznaniu na posiedzeniu 20 sierpnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 15 lipca 2025 r. przez odwołującego – wykonawcę Strabag Infrastruktura Południe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Wyścigowa 58, 53-012 Wrocław w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Powiat Wschowski, Plac Kosynierów 1c, 67-400 Wschowa
przy udziale przystępującego po stronie zamawiającego – uczestnika M.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PPHU Maks Maciej Stachowicz, ul. Na Polance 12 lok 5, 51-109 Wrocław
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 9.000 zł 00 gr. (dziewięć tysięcy złotych), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………………………………
Sygn. akt: KIO 2930/25
U z a s a d n i e n i e
W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Powiat Wschowski, w trybie przetargu nieograniczonego na remont dojazdów do mostu oraz remont obiektu mostowego na rzece Barycz w ciągu drogi powiatowej nr 1007 w miejscowości Wyszanów, gmina Szlichtyngowa (nr postępowania:IR.272.1.2025), ogłoszonym w Biuletynie Zamówień Publicznych 21.05.2025 r., 2025/BZP 00241646, wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej na część 2 zamówienia, wniesione zostało 15.07.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z/s we Wrocławiu (sygn. akt KIO 2930/25).
Odwołujący zarzucił naruszenie:
1.art. 226 ust. 1. pkt 5 i 10 PZP w z.w. z art. 218 ust 2 PZP w zw. z art. 16 ust. 1- 3 PZP w zw. z art. 66 §1 KC w zw. z art. 8 ust. 1 PZP poprzez wybór oferty MAKS pomimo, iż treść ww. Oferty jest niezgodna z wymogami SWZ, oraz zawiera błąd w obliczeniu ceny, w zakresie w jakim ofercie MAKS występuje niemożliwa do sprostowania w trybie oczywistej omyłki rachunkowej - niezgodna z warunkami zamówienia rozbieżność pomiędzy ceną za wykonanie części 2 postępowania, wskazaną w formularzu ofertowym, a sumą cen jednostokowych wskazanych w kosztorysie ofertowym stanowiącym treść oferty, co w efekcie prowadzi do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości postępowania, a co zostało szczegółowo opisane w treści uzasadnienia niniejszego odwołania;.
2.art. 239 ust. 1 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 5) i 10) ustawy Pzp poprzez dokonanie w zakresie części 2 postępowania - wyboru oferty Maks jako najkorzystniejszej i zaniechania odrzucenia oferty tego wykonawcy w sytuacji, gdy jego oferta jest niezgodna z warunkami zamówienia,
ewentualnie w syt. zważenia przez Izbę, iż dopuszczalne jest sprostowanie w niniejszej sprawie oczywistej omyłki:
3.art. 239 ust. 1 PZP art. 223 ust. 2 lub 3 PZP w zw. art. 16 ust. 1- 3 PZP 66 §1 KC w zw. z art. 8 ust. 1 PZP poprzez wybór oferty MAKS pomimo, iż występowania rozbieżności pomiędzy ceną za wykonanie części 2 postępowania, wskazaną w formularzu ofertowym, a sumą cen jednostokowych wskazanych w kosztorysie ofertowym stanowiącym treść oferty i zaniechanie poprawienia w ofercie oczywistej omyłki wraz z konsekwencjami rachunkowymi poprzez zastąpienie ceny wskazanej w formularzu ofertowym kwotą odpowiadającą sumie cen jednostkowych wskazanej w kosztorysie stanowiącym treść oferty co w efekcie prowadzi do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości postępowania, a co zostało szczegółowo opisane w treści uzasadnienia niniejszego odwołania;
4.art. 239 ust. 1 pzp art. 223 ust. 2 lub 3 PZP w zw. art. 16 ust. 1- 3 PZP poprzez wybór jako najkorzystniejszej w Postępowaniu dla części 2 oferty złożonej przez MAKS w sytuacji, gdy dokonany wybór stanowi konsekwencję zaniechania poprawienia oczywistej omyłki, której to dokonanie doprowadziłoby do zmiany w rankingu ofert i wyboru oferty realnie najkorzystniejszej w niniejszym postępowaniu tj. oferty odwołującego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenia czynności badania i oceny ofert, odrzucenia oferty MAKS.
Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie z wnioskiem o jego oddalenie (pismo z 13.08.2025 r.)
Odwołujący 19.08.2025 r. złożył oświadczenie, którym cofnął odwołanie w całości i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) umorzyła postępowanie odwoławcze w sytuacji wyczerpującej przypadek wskazany w art. 568 pkt 1 Ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 Ustawy Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) nakazała dokonanie zwrotu 90% wpisu.
Przewodnicząca:………………………………