Wyrok KIO KIO 2975/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2975/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: braki formalne odwołania, cofnięcie odwołania, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 223 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 528, art. 568 pkt 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych (braki formalne uzupełniono w dniu 17 października 2023 r.), został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Lingua Nova Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2975/23

POSTANOWIENIE

z dnia 24 października 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu w dniu 24 października 2023 r. w Warszawie na posiedzeniu bez udziału stron postępowania odwoławczego, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 października 2023 r. przez wykonawcę International Language Institute Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy: International Language Institute Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie kwoty 6.750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………..……

Sygn. akt: KIO 2975/23

Uzasadnienie

Zamawiający Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala, dalej: „Zamawiający,prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest: „Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w postaci grupowych kursów języka angielskiego dla pracowników NFZ i indywidulanych konsultacji językowych kadry zarządzającej NFZ”, dalej: „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 10 sierpnia 2023 roku pod nr 2023/BZP 00348599.

Wykonawca International Language Institute Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dalej: „Odwołujący”, w dniu 9 października 2023 r. wniósł odwołanie:

1.od niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności Zamawiającego, podjętej
w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w postaci grupowych kursów języka angielskiego dla pracowników NFZ i indywidualnych konsultacji językowych kadry zarządzającej NFZ, polegającej: na wyborze najkorzystniejszej oferty z pominięciem kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia;

2.na zaniechanie przez Zamawiającego dokonania następującej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w postaci grupowych kursów języka angielskiego dla pracowników NFZ
i indywidualnych konsultacji językowych kadry zarządzającej NFZ, do której Zamawiający był zobowiązany na podstawie art. 223 ust. 1 ustawy Pzp, tj. zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień dotyczących wątpliwości Zamawiającego odnośnie opatrzenia dokumentów złożonych w postaci elektronicznej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych (braki formalne uzupełniono w dniu 17 października 2023 r.), został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Lingua Nova Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Jednakże do zgłoszenia nie dołączono dowodu przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia Zamawiającemu oraz Odwołującemu. Wobec powyższego zgłoszenie przystąpienia nie spełniło warunków określonych w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie (pismo z 17 października 2023 r.) wniósł o oddalenie odwołania.

Odwołujący w piśmie z 18 października 2023 r. oświadczył, że cofa odwołanie.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 7.500 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 6.750 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodniczący:………………………..……