Wyrok KIO KIO 2988/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2988/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, postępowanie odwoławcze, oferta najkorzystniejsza, zamówienie publiczne, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu j eżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, ‎ a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w o...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2988/23

POSTANOWIENIE

z dnia 24 października 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Aleksandra Patyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 października 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 października 2023 r. przezwykonawcę CEZAR C.M. i P.G. Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu w postępowaniu prowadzonym przez Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

przy udziale wykonawcy L.T. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Copy Felix L.T. w Krakowie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – wykonawcy CEZAR C.M. i P.G. Sp. z o.o.
z siedzibą w Radomiu kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………..

Sygn. akt: KIO 2988/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę urządzeń drukujących wraz z materiałami eksploatacyjnymi na potrzeby Jednostek AGH – KC-zp.272-399/23 (znak postępowania: KC-zp.272-399/23).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 26 lipca 2023 r. pod numerem 2023/S 142-454842.

W dniu 9 października 2032 r. wykonawca CEZAR C.M. i P.G.
Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu [dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy COPY FELIX z uwagi na niezgodność jej treści z warunkami zamówienia, podczas gdy zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia w przypadku pozycji nr 6 pn. „Model 6 – DRUKARKA KOLOROWA A4” wymagano zaoferowania urządzenia wyposażonego w zakresie interfejsu w kartę sieciową 10/100/1000 Mb/s, zaś wykonawca zaoferował urządzenie Ricoh PC301W wyposażone w zakresie interfejsu w kartę sieciową 10/100 Mb/s oraz poprzez zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej, podczas gdy jest ona najkorzystniejsza w kryteriach oceny oferty spośród ofert nie podlegających odrzuceniu.

Wobec ww. zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1. unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty z dnia 27.09.2023 r.;

2. przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert w postępowaniu;

3. odrzucenia oferty wykonawcy COPY FELIX;

4. wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca L.T. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Copy Felix L.T. w Krakowie.

Izba stwierdziła skuteczność zgłoszonego przystąpienia.

W dniu 17 października 2023 r. Zamawiający wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentacji Zamawiającego.

W dniu 18 października 2023 r. Prezes Krajowej Izby Odwoławczej wezwał wykonawcę L.T. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Copy Felix L.T. w Krakowie do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu w terminie 3 dni pod rygorem umorzenia postępowania.

Ww. wykonawca we wskazanym w wezwaniu terminie nie wniósł sprzeciwu.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie,
a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ww. ustawy.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący: ……………………………..