Wyrok KIO KIO 3016/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3016/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania, uwzględnienie zarzutów odwołania, zamówienie publiczne, zaniechanie czynności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 525 ust. 3.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu oraz wobec braku zgłoszenia w ustawowym terminie przystąpień do postępowania odwoławczego, w tym po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie należało umorzyć na podstawie art. 522 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 3016/23

POSTANOWIENIE

z dnia 19 października 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

    Przewodniczący:  Jolanta Markowska

    

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 października 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 października 2023 r. przez wykonawcę: WhyNotTravel Załoga N. Sp. k., Kielnarowa 108A, 36-020 Tyczynw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: WhyNotTravel Załoga N. Sp. k., Kielnarowa 108A, 36-020 Tyczyntytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo Zamówień Publicznych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605), na niniejsze postanowienie
- w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący ………………………

Sygn. akt KIO 3016/23

UZASADNIENIE

Zamawiający, Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP z siedzibą w Warszawie, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym z fakultatywnymi negocjacjami w przedmiocie: „Usługarezerwacji, sprzedaży i dostawy według bieżących potrzeb biletów lotniczych, kolejowych, rezerwacji hoteli oraz usługa wizowania paszportów dla Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00401817 z dnia 19 września 2023 r.

Zamawiający w dniu 5 października 2023 r. opublikował i przekazał wykonawcom informację o wyborze oferty złożonej przez wykonawcę P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą TravelAdvisor P.K. z siedzibą w Warszawie, jako najkorzystniejszej.

Wykonawca, WhyNotTravel Załoga N. Sp.k.z siedzibą w Kielnarowej, na podstawie art. 505 ust. 1 w związku z art. 513 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019r. - Prawo Zamówień Publicznych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605), (zwanej dalej ,,Pzp”), wniósł odwołanie wobec:

1.czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2.zaniechania czynności odrzucenia oferty Wykonawcy TravelAdvisor P.K. z siedzibą w Warszawie (zwany dalej „TravelAdvisor”);

3.czynności badania i oceny oferty Odwołującego, która powinna otrzymać najwyższą ilość punktów w postępowaniu.

Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego następujących przepisów:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp z uwagi na zaniechanie odrzucenia oferty Travel Advisors, mimo iż Wykonawca TravelAdvisor nie przedstawił wydruków rezerwacji z systemu rezerwacji, a treść oferty tego wykonawcy nie odpowiada warunkom zamówienia;

2.art. 239 ust. 1 Pzp poprzez wybór oferty podlegającej odrzuceniu, przyznanie punktów ofercie TravelAdvisor w kryteriach K2, K3, K4, K5 a także poprzez błędne wyliczenie punktów Odwołującemu, w tym poprzez przyznanie Odwołującej zaniżonej ilości punktów w kryterium K2 względem pozostałych wykonawców.

W związku z powyżej wskazanymi zarzutami Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2.odrzucenia oferty wykonawcy Travel Advisors;

3.przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert bez uwzględniania oferty wykonawcy Travel Advisors i z prawidłowym wyliczeniem punktów w zakresie oferty Odwołującego.

Z akt sprawy wynika (informacja przesłana przez Zamawiającego w dniu 16 października 2023 r.), że Zamawiający w dniu 11 października 2023 r. wezwał wykonawców do przystąpienia do postępowania odwoławczego wraz z udostępnieniem wykonawcom kopii odwołania. W ustawowym trzydniowym terminie żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego, tj. w trybie art. 525 ust. 3 Pzp.

Pismem z dnia 16 października 2023 r., które wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym dniu, Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Zamawiający oświadczył także, że zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp wykona, powtórzy lub unieważni czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniami zawartymi w odwołaniu. W związku z uwzględnieniem zarzutów odwołania w całości oraz mając na uwadze, iż po stronie Zamawiającego nie przystąpił w terminie ustawowym żaden wykonawca, Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, Izba zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu oraz wobec braku zgłoszenia w ustawowym terminie przystąpień do postępowania odwoławczego, w tym po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wobec powyższego, postanowiono, jak w sentencji.

O kosztach postępowania Izba orzekła, biorąc pod uwagę treść § 9 ust. 1 pkt 2a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu na rzecz odwołującego z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący …….……………..