Wyrok KIO KIO 3023/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3023/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 21.08.2025
- Przewodniczący
- Michał Pawłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Skierniewice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3023/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach z siedzibą w Skierniewice w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, umorzenie postępowania odwoławczego, uzasadnienie faktyczne i prawne, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 239 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 521, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 576.
Istota sprawy
Zgodnie z regulacją art. 522 ust. 1 ustawy PZP: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 3023/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 21 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza– w składzie:
Przewodniczący:Michał Pawłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 21 sierpnia 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 lipca 2025 r. przez wykonawcę MAXTO TECHNOLOGY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Modlniczce w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Wojewódzki Szpital Zespolony im. S.R. w Skierniewicach
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy MAXTO TECHNOLOGY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Modlniczce kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej równowartość uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ......................................................
Sygn. akt KIO 3023/25
Uzasadnienie
Wojewódzki Szpital Zespolony im. S.R. w Skierniewicach, zwany dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na„roboty budowlane polegające na wykonaniu Instalacji Sygnalizacji Pożaru, oświetlenia ewakuacyjnego i przeciwpożarowego wyłącznika prądu w budynku głównym Wojewódzkiego Szpital Zespolonego im. S.R. w Skierniewicach” dla potrzeb realizacji inwestycji pn.: „Wykonanie Instalacji Sygnalizacji Pożaru w budynku głównym oraz zapewnienie minimalnej wydajności poboru wody i ciśnienia hydrantów zewnętrznych
i wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. S.R.
w Skierniewicach”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
z dnia 27 maja 2025 r., pod numerem 2025/BZP 00250453/01.
W dniu 21 lipca 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca MAXTO TECHNOLOGY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Modlniczce, zwany dalej „Odwołującym”, wniósł odwołanie od czynności i zaniechań:
1) czynności badania i oceny ofert w postępowaniu,
2) czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy TM-BUD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Skierniewicach (zwanego dalej „wykonawcą TM-BUD”),
3) zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy TM-BUD,
4) zaniechania wezwania wykonawcy TM-BUD do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów,
5) zaniechania wezwania wykonawcy TM-BUD do złożenia wyjaśnień.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów prawa:
1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b i c ustawy PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy TM-BUD pomimo, że wykonawca ten nie spełnia warunków udziału w postępowaniu oraz nie złożył w przewidzianym terminie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów i oświadczeń,
2) art. 239 ust. 1 ustawy PZP poprzez wybór oferty wykonawcy TM-BUD pomimo, że nie jest to oferta najkorzystniejsza,
3) art. 128 ust. 1 ustawy PZP poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy TM-BUD do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów i oświadczeń składanych w postępowaniu pomimo, że dokumenty złożone przez tego wykonawcę są niekompletne lub zawierają błędy lub nie potwierdzają spełnienia warunków udziału w postępowaniu,
4) art. 128 ust. 4 ustawy PZP poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy TM-BUD do złożenia wyjaśnień,
5) art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy PZP poprzez prowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, nieprzejrzysty oraz nieproporcjonalny.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:
1) powtórzenia czynności badania i oceny ofert oraz unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
2) odrzucenia oferty wykonawcy TM-BUD.
Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 sierpnia 2025 r. wynika, że kopia odwołania została przekazana w dniu 22 lipca 2025 r. wykonawcom biorącym udział w postępowaniu poprzez przesłanie im skanu odwołania w zakładce korespondencja na Platformie Zakupowej prowadzonego postępowania oraz drogą elektroniczną na adresy e-mail podane w składanych dokumentach. W ustawowym terminie żaden z wykonawców nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego – ani po stronie Zamawiającego, ani po stronie Odwołującego.
Pismem z dnia 22 lipca 2025 r. Zamawiający oświadczył, że stosownie do art. 521 i 522 ust. 2 ustawy PZP uwzględnia odwołanie wykonawcy MAXTO TECHNOLOGY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w całości i że w wyniku uwzględnienia tego odwołania Zamawiający unieważni czynność wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu oraz dokona ponownego badania i oceny ofert. Ponadto Zamawiający dodał, że wnosi o umorzenie przedmiotowego postępowania odwoławczego.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Zgodnie z regulacją art. 522 ust. 1 ustawy PZP: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.
Wobec ustalenia, że Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu
w całości, natomiast do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił
w terminie przystąpienia żaden wykonawca, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego w tej sprawie na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 521 ustawy PZP.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku tego postępowania na podstawie regulacji art. 574-576 ustawy PZP oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a w zw. z § 5 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Z uwagi na uwzględnienie przez Zamawiającego w całości zarzutów odwołania, przy jednoczesnym braku przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę 10 000 zł 00 gr z tytułu uiszczonego wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: .....................................................