Wyrok KIO KIO 3101/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3101/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 listopada 2021 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: postępowanie odwoławcze, unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, wezwanie do poprawy/uzupełnienia załącznika, naruszenie, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 128 ust. 1, art. 117 ust. 3, art. 117 ust. 4, art. 239 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 128 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 568 pkt 2, art. 552 ust. 1, art. 557, art. 574.

Istota sprawy

Analiza stanu faktycznego sprawy pozwala na wniosek, że na dzień rozpoznania odwołania w sprawie, w związku z unieważnieniem zaskarżonej czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, przy jednoczesnym wniosku Zamawiającego i Odwołującego o umorzenie postępowania, może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3101/23

POSTANOWIENIE

z dnia 3 listopada 2021 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Beata Konik

      

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania 3 listopada 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 19 października 2023 r. przez odwołującego DROGOPOL spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, przy udziale wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia COLAS Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Palędzich oraz Silesia Invest spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową z siedzibą w Gliwicachzgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy DROGOPOL spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych) tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodnicząca:……………………..…

Sygn. akt: KIO 3101/23

UZASADNIENIE

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane pn.„Przebudowa Drogi Wojewódzkiej nr 921 w gminie Pilchowice – Etap II”, znak sprawy WK.2810.6-WI-K/PN/230522/1.2023.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 12 czewca 2023 r., 2023/S 111-349838.

Przedmiotowe postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), dalej jako „ustawa Pzp”.

W postępowaniu tym wykonawca DROGOPOL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach (dalej: „Odwołujący”) 19 października 2023 roku złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej podjętej 9 października 2023 r. i zaniechania podjęcia wobec wykonawcy, który złożył tą ofertę czynności wezwaniado poprawy/ uzupełnienia załącznika nr 7 i ewentualnie załącznika nr 5 oraz ewentualnie, zaniechania wezwania do wyjaśnienia treści załącznika nr 5 (oświadczenia o podziale zadań) lub załącznika nr 7 (wykaz robót) w zakresie dotyczącym sposobu realizacji Zamówienia.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 117 ust. 3 i 4 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Konsorcjum Colas do poprawy/uzupełnienia załącznika nr 7 (wykaz robót) w sposób, który potwierdzi, że Partner Konsorcjum posiada doświadczenie w zakresie pozwalającym na wykazanie spełniania warunku udziału w postępowaniu z pkt. 8.1.1 ppkt 4a) SWZ, a co za tym idzie – w zakresie pozwalającym na realizację zamówienia (w ślad za podziałem prac określonym w załączniku nr 5), lub wezwanie Konsorcjum Colas do poprawy/ uzupełnienia załącznika nr 5 (oświadczenie o podziale zadań) w sposób, który pozwoli uznać, że Zamówienie zostanie zrealizowane przez podmiot legitymujący się stosownym doświadczeniem (tj. zgodnie z załącznikiem nr 7 – wykaz robót);

ewentualnie (tj. na wypadek nieuwzględnienia zarzutu z pkt. 1),

2)art. 128 ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 117 ust. 3 i 4 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 przez zaniechanie wezwania Konsorcjum Colas do wyjaśnienia treści załącznika nr 5 (oświadczenia o podziale zadań) lub załącznika nr 7 (wykaz robót) w zakresie dotyczącym wykonywania przez Partnera Konsorcjum Zamówienia, w sytuacji gdy z załącznika nr 5 wynika, że będzie ono realizowane przez Partnera Konsorcjum, tj. podmiot, który nie posiada doświadczenia wskazanego w treści warunku udziału w postępowaniu z pkt. 8.1.1 ppkt 4a) SWZ (co wynika z treści wykazu robót przedłożonego przez Konsorcjum Colas);

3)art. 16 pkt 1 - 3 ustawy Pzp przez przeprowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości.

W związku z powyższym zarzutem, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;

2)przeprowadzenie ponownego badania i oceny ofert złożonych w Postępowaniu;

3)wezwanie Konsorcjum Colas do poprawy/ uzupełnienia załącznika nr 7 (wykaz robót) w sposób, który potwierdzi, że Partner Konsorcjum posiada doświadczenia w zakresie pozwalającym na wykazanie spełniania warunku udziału w postępowaniu z pkt. 8.1.1 ppkt 4a) SWZ, a co za tym idzie – w zakresie pozwalającym na realizację zamówienia (w ślad za podziałem prac określonym w załączniku nr 5), lub wezwanie Konsorcjum Colas do poprawy/ uzupełnienia załącznika nr 5 (oświadczenie o podziale zadań) w sposób, który pozwoli uznać, że Zamówienie zostanie zrealizowane przez podmiot legitymujący się stosownym doświadczeniem (tj. zgodnie z załącznikiem nr 7 – wykaz robót);

ewentualnie, wezwania Konsorcjum Colas do wyjaśnienia treści załącznika numer 5 (oświadczenia o podziale zadań) lub załącznika numer 7 (wykaz robót) w zakresie dotyczącym wykonywania przez Partnera Konsorcjum Zamówienia, w sytuacji gdy z załącznika numer 5 wynika, że ono realizowane przez Partnera Konsorcjum, tj. podmiot, który nie posiada doświadczenia wskazanego w treści warunku udziału w postępowaniu z pkt. 8.1.1 ppkt 4a) SWZ (co wynika z treści wykazu robót przedłożonego przez Konsorcjum).

Do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia COLAS Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Palędzich oraz Silesia Invest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową z siedzibą w Gliwicach.

Pismem z 31 października 2023 r. Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, gdyż Zamawiający unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z 9 października 2023 r.

Następnie Odwołujący pismem z 31 października 2023 r. wniósł o umorzenie postępowania jako zbędnego w związku z odpadnięciem substratu zaskarżenia na skutek unieważnienia przez Zamawiającego czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.

Izba zważyła co następuje.

Analiza stanu faktycznego sprawy pozwala na wniosek, że na dzień rozpoznania odwołania w sprawie, w związku z unieważnieniem zaskarżonej czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, przy jednoczesnym wniosku Zamawiającego i Odwołującego o umorzenie postępowania, może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne.

Izba wskazuje, że treść art. 552 ust. 1 ustawy Pzp obliguje Izbę do uwzględnienia za podstawę stanu rzeczy ustalonego w toku postępowania odwoławczego.

W związku z poczynionymi ustaleniami faktycznymi, Izba uznała, że podstawą do umorzenia postępowania jest również stwierdzenie przez Izbę, że postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Ustawodawca nie doprecyzował, o jakie konkretnie sytuacje chodzi, wobec czego zawsze należy dokonać indywidualnej oceny stanu faktycznego. Izba uznała, ze podstawa umorzenia postępowania, o której mowa w art. 568 pkt 2) ustawy Pzp zachodzi w okolicznościach faktycznych tej sprawy. Zamawiający unieważnił bowiem zaskarżoną przez Odwołującego czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z 9 października 2023 r., wobec tego jak słusznie wskazali Zamawiający i Odwołujący w swoich stanowiskach pisemnych, nie ma substratu zaskarżenia.

Reasumując, mając na względzie okoliczności przedmiotowej sprawy oraz brzmienie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, orzeczono jak w sentencji umarzając postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r, poz. 2437) z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, koszty o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, a przez art. 574 ustawy Pzp należy rozumieć, że Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 20 000 zł 00 gr, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.

Przewodnicząca:……………………..…