Wyrok KIO KIO 3129/20
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3129/20
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 11.12.2020
- Przewodniczący
- Ewa Kisiel
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Chojnice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3129/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 grudnia 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach z siedzibą w Chojnice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Zamawiający - Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach z siedzibą w Chojnicach przy ul. Leśnej 10 - prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 j.t.), zwanej dalej: „ustawą” lub „Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu i materiałów zużywalnych do hemodializy....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3129/20
POSTANOWIENIE
z dnia 11 grudnia 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ewa Kisiel
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 grudnia 2020 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 listopada 2020 r. przez wykonawcę Baxter Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy
ul. Kruczkowskiego 8 w postępowaniu prowadzonym przezzamawiającego Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach z siedzibą w Chojnicach przy
ul. Leśnej 10
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławczew sprawie o sygn. akt: KIO 3129/20,
2.nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Baxter Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kruczkowskiego 8 kwoty 7 500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych), stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 j.t.) na niniejsze postanowienie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Słupsku.
Przewodniczący: ……………………….
Sygn. akt: KIO 3129/20
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający - Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach z siedzibą w Chojnicach przy ul. Leśnej 10-prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 j.t.), zwanej dalej: „ustawą” lub „Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu i materiałów zużywalnych do hemodializy.
Wartość zamówienia nie przekracza kwot określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 23 listopada 2020 r. pod nr 614057-N-2020. W tej samej dacie został opublikowana Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (dalej: „SIWZ” lub „specyfikacja”).
W dniu 30 listopada 2020 r. wykonawca Baxter Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kruczkowskiego 8 (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności Zamawiającego polegającej na:
1.ukształtowaniu w Postępowaniu treści SIWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia określonego w załączniku nr 2 do SIWZ i warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej w sposób sprzeczny z obowiązującymi przepisami prawa poprzez:
1)sformułowanie przez Zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia stanowiącego Załączniki nr 2 do SIWZ (dalej: „OPZ") w postępowaniu w sposób naruszający i ograniczający uczciwą konkurencję oraz zasady równego traktowania wykonawców w postępowaniu, bowiem wykluczył w sposób nieuzasadniony innych wykonawców z udziału w postępowaniu, faktycznie dopuszczając możliwość złożenia oferty przez jednego wykonawcę i w rzeczywistości nie dopuszczając rozwiązań równoważnych - co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 7 ust. 1 i 3 Pzp, art. 29 ust 2 i 3 Pzp;
2)określenie warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej w sposób nadmierny i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia konkurencji oraz równego traktowania wykonawców w postępowaniu - co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 7 ust. 1 i 3 Pzp, art. 22 ust. 1a ustawy.
W związku z opisanymi naruszeniami Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:
dokonanie modyfikacji SIWZ - tj. OPZ i warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, poprzez zmianę zaskarżonych postanowień w sposób określony w treści odwołania.
dokonanie odpowiednich zmian w treści ogłoszenia o zamówieniu dotyczącym przedmiotowego postępowania, w takim zakresie, w jakim treść tego ogłoszenia będzie stała w sprzeczności z treścią SIWZ zmienioną w wyniku uwzględnienia tego odwołania;
przedłużenie terminu składania ofert o czas niezbędny na sporządzenie oferty;
zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
W dniu 10 grudnia 2020 r. do Izby w formie elektronicznej wpłynęła odpowiedź na odwołanie, w której Zamawiający oświadczył, że uwzględnia część zarzutów odwołania. W formie pisemnej odpowiedź wpłynęła do Izby w dniu następnym, tj. 11 grudnia 2020 r. Również w dniu 11 grudnia 2020 r. do Izby ze strony Odwołującego wpłynęło pismo w którym oświadczył, że cofa odwołanie w części, która nie została uwzględniona przez Zamawiającego w odpowiedzi na odwołanie z dnia 10 grudnia 2020 r.
Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne, Izba stwierdziła, że postępowania podlega umorzeniu na podstawie art. 186 ust. 3a Pzp. Jednocześnie Izba wskazuje, iż zgodnie z treścią powołanego przepisu Zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba wzięła pod uwagę fakt, uwzględnienie odwołania miało miejsce przed otwarciem rozprawy. W tych okolicznościach – w świetle przepisu art. 186 ust. 6 pkt 1 Pzp w zw. z § 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz.U. z 2018 r. poz. 972 j.t.) – Izba postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i orzec o dokonaniu zwrotu Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ………………………….