Wyrok KIO KIO 3131/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3131/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 listopada 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: rażąco niska cena, unieważnienie postępowania, wybór oferty, zaniechanie odrzucenia oferty, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 3, art. 239, art. 16, art. 17, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych ‎ z siedzibą w Krakowie (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości wyższej niż progi unijne, o których mowa art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3131/23

POSTANOWIENIE

z dnia 3 listopada 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 3 listopada 2023 r.
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
23 października 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie CTG
Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, DGP Clean Partner Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Sieć Badawcza Łukasiewicz
- Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych z siedzibą w Krakowie

przy udziale wykonawcy ROKA A.I. Kantorski Spółka komandytowa z siedzibą
w Piotrkowie Trybunalskim zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie CTG Sp. z o.o. z siedzibą
w Legnicy, DGP Clean Partner Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500,00 zł. (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………………….

Sygn. akt: KIO 3131/23

U z a s a d n i e n i e

  

  Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
z siedzibą w Krakowie (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości wyższej niż progi unijne, o których mowa art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) - dalej „ustawa Pzp”, którego przedmiotem jest „Kompleksowe utrzymanie czystości w budynkach oraz wokół budynków w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych z podziałem na trzy części”, numer referencyjny: FL.271.28.2023 - dalej „postępowanie” lub „zamówienie”.

  Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 16 sierpnia 2023 r. pod numerem 2023/S 156-499111.

  W dniu 23 października 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się
o zamówienie CTG Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy, DGP Clean Partner Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie (dalej: „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, wobec czynności do których zamawiający był zobowiązany
na podstawie ustawy Pzp, podjętych w wyżej wymienionym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie Części 3 (Zadania 3).

  Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie niżej wymienionych przepisów:

1.art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 5 i ust. 6 ustawy Pzp, w zw. z art. 224 ust. 1 i ust. 3 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ustawy Pzp w zw. art. 16 ustawy Pzp
w zw. z art. 17 ustawy Pzp poprzez: a) błędną ocenę wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez wykonawcę ROKA I.A. Kantorski Spółka komandytowa z siedzibą
w Piotrkowie Trybunalskim (dalej „ROKA”) i błędnym uznaniu, iż przedłożone przez niego wyjaśnienia, spełniają wymagania określone w ustawie Pzp oraz odpowiadają
na konkretne i precyzyjnie wątpliwości zamawiającego wyrażone w wezwaniu
do wyjaśnień z dnia 29 września 2023 r., a w konsekwencji zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę ROKA w sytuacji, gdy złożone wyjaśnienia są wybiórcze, niewystarczające, nierzetelne, co więcej zawarte w nich treści wprost wskazują na okoliczność zaoferowania przez niego rażąco niskiej ceny, w szczególności poprzez nieuwzględnienie wszystkich kosztów związanych z wyceną wymagań określonych w specyfikacji warunków zamówienia (dalej „SWZ”) i załącznikach, przewidują niedoszacowanie ceny oferty i jej części składowych z uwagi na nieujęcie
w cenie oferty wszystkich kosztów pracy (kosztów pracowniczych) bądź przyjęcie ich
na zbyt niskim poziomie; b) zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez ROKA
w sytuacji, gdy nie skalkulował on pełnego zakresu przedmiotu zamówienia i nie jest on w stanie wykonać przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego, w szczególności z uwagi na: zakres przedmiotu zamówienia
- powierzchnie i rodzaj czynności do wykonania zgodnie z OPZ w wymiarze godzinowym zgodnym z OPZ, konieczność zapewnienia pracownikom praw pracowniczych, uwzględnienia wynikających z SWZ kosztów pracowniczych i innych elementarnych składników ceny;

a w konsekwencji:

2.zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez ROKA mimo, iż oferta ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, w szczególności zawiera cenę nie uwzględniającą wszystkich części składowych ceny oraz pomimo, iż ten nie udźwignął ciążącego na nim ciężaru wykazania i udowodnienia, iż cena oferty nie jest rażąco niska w szczególności wykazania, iż zawiera wszystkie części składowe ceny;

3.wybór oferty ROKA pomimo, iż oferta ta zawierała rażąco niską cenę, w stosunku do przedmiotu zamówienia a wykonawca ten nie udźwignął ciążącego na nim obowiązku wykazania i udowodnienia, iż oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, zamawiający tym samym wbrew dyspozycji art. 224 ust. 6 ustawy Pzp jedynie formalnie dopełnił procedury wyjaśniającej, nie przeprowadzając pogłębionej merytorycznej analizy wyjaśnień złożonych przez ROKA, mimo iż ten nie udźwignął spoczywającego na nim ciężaru dowodu, a tym samym nie wzruszył domniemania, że cena oferty jest rażąco niska;

4.przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z naruszeniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, co przejawiało się jak opisano powyżej.

Odwołujący, wskazując na powyższe, wniósł o nakazanie zamawiającemu: unieważnienia czynności polegającej na ocenie ofert i wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez ROKA; dokonania ponownego badania i oceny ofert, w tym odrzucenia oferty wykonawcy ROKA i wybór jako najkorzystniejszej oferty odwołującego.

Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o możliwości zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpił wykonawca ROKA A.I. Kantorski Spółka komandytowa z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim.

Odwołujący w piśmie procesowym z 2 listopada 2023 r., złożonym do akt sprawy oświadczył, iż cofa wniesione odwołanie w całości. Przedmiotowe pismo zostało złożone
w formie elektronicznej, podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania odwołującego.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodniczący: …………………………………