Wyrok KIO KIO 3145/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3145/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 06.11.2023
- Przewodniczący
- Monika Banaszkiewicz
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3145/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 listopada 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, zastrzeżona tajemnica przedsiębiorstwa, naruszenie przepisów, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 16, art. 11 ust. 2, art. 74 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 522 ust. 3, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie – prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz.1605 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”), w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Usługi telefonii komórkowej” (nr postępowania ZP-DI-35/23) . Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt:KIO 3145/23
POSTANOWIENIE
z dnia 6 listopada 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Monika Banaszkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 6 listopada 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 października 2023 r. przez wykonawcę T-Mobile Polska S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie
przy udziale wykonawcy Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie po postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
orzeka:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego T-Mobile Polska S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca:…………………………
Sygn. akt:KIO 3145/23
....
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający – Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie– prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz.1605 ze zm. dalej: „ustawa Pzp”), w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Usługi telefonii komórkowej” (nr postępowania ZP-DI-35/23). Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 26 lipca 2023 r. pod numerem nr 2023/S 142-452646.
W dniu 23 października 2023 r. wykonawca T-Mobile Polska S.A. z siedzibą w Warszawiewniósł na podstawie art. 513 pkt 1 i 2 ustawy Pzp odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w prowadzonym przez niego postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:
1.art. 18 ust. 1-3 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 uznk w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie ujawnienia dokumentów bezzasadnie zastrzeżonych przez Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako: „Orange” lub „Wykonawca”) jako tajemnica przedsiębiorstwa tj. wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny oraz dokumentów załączonych do tych wyjaśnień mimo, że zastrzeżone przez Orange informacje nie spełniają przesłanek do uznania ich za tajemnicę przedsiębiorstwa, a także Wykonawca nie przedstawił wyjaśnienia ani dowodów które uzasadniałyby takie zastrzeżenie;
2.art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej w sposób niezgodny z przepisami ustawy.
W oparciu o wyżej wymienione zarzuty odwołujący wnosił o:
1.unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
2.powtórzenie czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów podniesionych w odwołaniu;
3.odtajnienie i udostępnienie odwołującemu dokumentów objętych przez Orange ochroną jako tajemnica przedsiębiorstwa tj. wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny oraz dokumentów załączonych do tych wyjaśnień,
4.dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej.
W dniu 30 października 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź na odwołanie zawierająca oświadczenie zamawiającego o uwzględnieniu zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Zamawiający oświadczył, że dokona czynności zgodnie z żądaniem odwołującego.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w ustawowym terminie zgłosił wykonawca Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie. Strony nie zgłosiły opozycji przeciw przystąpieniu tego wykonawcy do postępowania odwoławczego, w związku z czym Izba postanowiła dopuścić wykonawcę Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego.
W dniu 31 października 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, w którym wykonawca ten zgłosił sprzeciw wobec uwzględnienia zarzutów odwołania w części, tj. w zakresie prowadzącym do odtajnienia zastrzeżonych przez Orange Polska S.A. jako tajemnica przedsiębiorstwa: oferta dostawcy, informacje o zrealizowanych inwestycjach i kosztach z tym związanych, opis rodzajów i wysokości kosztów zawarty w Tabeli nr 1 i nr 2 analizy kosztów, informacje o kosztach i ich wysokości w zakresie usługi SMS hurt i transmisji danych, połączeń roamingowych i międzynarodowych, kosztów bieżącego świadczenia i utrzymania usług telefonii komórkowej dla kart SIM objętych przedmiotem zamówienia, opis i wysokość przychodów zawarty w tabeli nr 4 i nr 5 analizy przychodów, podsumowanie kosztów i przychodów zawarte w tabeli nr 6 we wnioskach, i w tym zakresie wnosił o oddalenie odwołania.
W dniu 3 listopada 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie odwołującego o cofnięciu odwołania w części w jakiej Orange Polska S.A. wniósł sprzeciw wobec uwzględnienie przez zamawiającego zarzutów odwołania tj. w zakresie prowadzącym do odtajnienia zastrzeżonych przez Orange Polska S.A. jako tajemnica przedsiębiorstwa: oferty dostawcy, informacji o zrealizowanych inwestycjach i kosztach z tym związanych, opisu rodzajów i wysokości kosztów zawartych w Tabeli nr 1 i nr 2 analizy kosztów, informacji o kosztach i ich wysokości w zakresie usługi SMS hurt i transmisji danych, połączeń roamingowych i międzynarodowych, kosztów bieżącego świadczenia i utrzymania usług telefonii komórkowej dla kart SIM objętych przedmiotem zamówienia, opisu i wysokości przychodów zawartych w tabeli nr 4 i nr 5 analizy przychodów, podsumowania kosztów i przychodów zawartych w tabeli nr 6 we wnioskach. Z uwagi na uwzględnienie odwołania w całości i cofnięcie go jedynie w części, w której został wniesiony sprzeciw, odwołujący wnosił o umorzenie postępowania odwoławczego oraz o zniesienie terminu posiedzenia i zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:…………………………