Wyrok KIO KIO 3158/24
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3158/24
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 08.10.2024
- Przewodniczący
- Adriana Urbanik
- Sposób rozstrzygnięcia
- odrzucone
Zamawiający
- Nazwa
- Powiat Częstochowski
- Miejscowość
- Częstochowa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3158/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 października 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Częstochowski z siedzibą w Częstochowa w trybie przetarg nieograniczony. Odwołanie zostało odrzucone.
Istota sprawy
Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca R. O. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R. O. Przewóz Osób z siedzibą w Korczynie. Wszystkie wymogi formalne związane ze zgłoszonym przystąpieniem zostały spełnione, a zatem należało uznać je za skuteczne....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3158/24
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 8 października 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Adriana Urbanik
Protokolantka: Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 30 sierpnia 2024 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Częstochowa w Częstochowie S.A., w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Powiat Częstochowski
uczestnik po stronie zamawiającego:
A. R. O. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R. O. Przewóz Osób z siedzibą w Korczynie
postanawia:
1. Odrzuca odwołanie na podstawie art. 528 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
2. Kosztami postępowania odwoławczego obciąża odwołującego i zalicza w poczet kosztów postępowania kwotę 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych, zero groszy) uiszczoną przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania, kwotę 3 600 zł 00 gr (słownie: trzy tysiące sześćset złotych, zero groszy) poniesioną przez zamawiającego tytułem wynagrodzenia pełnomocnika oraz kwotę 489 zł 50 gr (słownie: czterysta osiemdziesiąt dziewięć złotych, pięćdziesiąt groszy) tytułem zwrotu kosztów dojazdu poniesionych przez zamawiającego.
3. Zasądza od odwołującego Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Częstochowa w Częstochowie S.A. na rzecz zamawiającego Powiat Częstochowski kwotę 4 089 zł 50 gr (słownie: cztery tysiące osiemdziesiąt dziewięć złotych, pięćdziesiąt groszy).
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie -Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……….....................
Sygn. akt: KIO 3158/24
Uzasadnienie
Powiat Częstochowski prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest świadczenie usług przewozowych w powiatowej komunikacji publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Częstochowskiego na linii 123.
Zamawiający wskazał, że podstawą prawną prowadzonego postępowania jest ustawa z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), dalej jako: „ustawa PZP”.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej z dnia 14 maja 2024 r. pod numerem 284583-2024.
W dniu 30 sierpnia 2024 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Częstochowa w Częstochowie S.A., dalej jako: „Odwołujący”, wobec czynności i zaniechań Zamawiającego podjętych w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- odrzucenie w dniu 29 sierpnia 2024 r. oferty odwołującego w postępowaniu o udzielenie
zamówienia publicznego z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt. 2 c ustawy PZP w zw. z art. 118 ust. 1, 2, 3 i 4 ustawy PZP w zw. z art. 128 ustawy PZP i wyboru w dniu 29 sierpnia 2024 r. najkorzystniejszej oferty wykonawcy R. O. Przewóz Osób z siedzibą w miejscowości Korczyn, co stanowi naruszenie art. 223 – 226 ustawy PZP,
- zaniechanie rzetelnego zbadania oferty i brak odrzucenia oferty R. O. Przewóz Osób z
siedzibą w miejscowości Korczyn w zakresie poprawności i terminowości złożonych dokumentów w postępowaniu przetargowym co stanowi naruszenie art. 128 ustawy PZP w zw. z art. 226 ust. 1 pkt. 2 c ustawy PZP co z kolei stanowiło naruszenie zasady zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, o której mowa w art. 106 ust. 3 i art. 16 pkt. 1 ustawy PZP co z kolei pozbawiło odwołującego możliwości uzyskania zamówienia pomimo złożenia najkorzystniejszej oferty.
Wobec postawionych zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i odrzucenia oferty Odwołującego oraz powtórzenia czynności oceny i wyboru ofert.
Uzasadniając postawione zarzuty Odwołujący przedstawił szczegółową argumentację – treść odwołania znajduje się w aktach niniejszej sprawy odwoławczej.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca R. O. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R. O. Przewóz Osób z siedzibą w Korczynie. Wszystkie wymogi formalne związane ze zgłoszonym przystąpieniem zostały spełnione, a zatem należało uznać je za skuteczne.
Izba ustaliła następujące okoliczności faktyczne związane z prowadzonym postępowaniem:
Zamawiający wskazał w SWZ, że postępowanie jest prowadzone jako zamówienie sektorowe w trybie przetargu nieograniczonego (art. 132 i nast. w zw. z art. 376 ust. 1 pkt 1 oraz art. 378 ustawy Pzp) o wartości zamówienia równej lub większej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy Pzp.
W odpowiedzi na wezwanie Izby do wskazania wartości szacunkowej zamówienia Zamawiający poinformował, że wartość zamówienia przekracza progi unijne. Jak wskazywał Zamawiający: „W/w zamówienie stanowi jedną z części całego zamówienia i jego wartość wynosi 409 296,30 zł netto. Zgodnie z zapisami Rozdziału IV Specyfikacji Warunków Zamówienia całość przedmiotu zamówienia obejmuje szerszy zakres niż przedmiot bieżącego postępowania. Powyższe oznacza, iż Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania (jest to jedna z trzech części zamówienia). Wartość szacunkowa całego zamówienia (wszystkich trzech części) wynosi 2 003 417,09 zł netto.”
Informacja na temat szacunkowej wartości zamówienia ma również odzwierciedlenie w treści protokołu postępowania, zgodnie z którym wartość wszystkich części wynosi 2 003 417,09 zł.
Powyższe ustalenia skłoniły Izbę do uznania, że w sprawie zastosowanie znajdzie przesłanka do odrzucenia odwołania, o której mowa w art. 528 pkt 1 ustawy PZP.
Zgodnie z tym przepisem Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy.
Wedle treści art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy PZP przepisy ustawy stosuje się do udzielania zamówień sektorowych oraz organizowania konkursów, których wartość jest równa lub przekracza progi unijne, przez zamawiających sektorowych. A contrario, jeśli wartość zamówienia sektorowego nie przekracza lub nie jest równa progom unijnym, przepisów ustawy nie stosuje się.
Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów, aktualny próg unijny w przypadku udzielania zamówień sektorowych, o których mowa w art. 7 pkt 35 ustawy, zwanych dalej "zamówieniami sektorowymi", na dostawy i usługi lub organizowania konkursów przez zamawiających sektorowych - wynosi 443 000 euro, co stanowi równowartość kwoty 2 054 235 zł.
Zestawienie wartości szacunkowej zamówienia (2 003 417,09 zł netto) z aktualną wysokością progu unijnego (2 054 235 zł) prowadzi do wniosku, że wartość szacunkowa jest niższa niż wysokość aktualnych progów unijnych dla zamówień sektorowych. Z tego powodu, mając na uwadze art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy PZP, do niniejszego zamówienia nie mają zastosowania przepisy ustawy, a co za tym idzie, koniecznym jest odrzucenie odwołania w oparciu o art. 528 pkt 1 ustawy PZP.
Dodać należy, że bez znaczenia dla uprawnień wykonawców co do możliwości składania środków odwoławczych jest fakt, że Zamawiający – nie będąc do tego zobligowanym treścią ustawy PZP – stosuje do prowadzonego postępowania określony tryb i zasady obowiązujące w ustawie PZP. Zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu oraz pouczenie o środkach ochrony prawnej nie wpływa na rzeczywistą wartość tego zamówienia oraz nie rodzi uprawnień do wnoszenia środków ochrony prawnej przewidzianych dla postępowań, w których stosowanie przepisów ustawy PZP jest obligatoryjne. W konsekwencji nie uchyla także nałożonego na Izbę obowiązku odrzucenia odwołania. O tym czy do zamówienia należy stosować przepisy ustawy nie decyduje fakt zamieszczenia ogłoszenia w stosownym publikatorze, czy też pouczenie o środkach ochrony prawnej zawarte w SWZ, ale rzeczywista wartość zamówienia (oszacowana przez Zamawiającego, wynikająca z protokołu postępowania).
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku sprawy na podstawie art. 557 w zw. z art. 575 ustawy PZP oraz w oparciu o przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437). Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku odrzucenia odwołania przez Izbę koszty ponosi odwołujący. Izba zasądza koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, od odwołującego na rzecz zamawiającego. W związku z powyższym w poczet kosztów Izba zaliczyła cały uiszczony przez Odwołującego wpis w wysokości
7 500 zł oraz koszty strony związane z dojazdem na wyznaczone posiedzenie i rozprawę w dniu 26 września 2024 r., wykazane przez Zamawiającego w złożonym spisie kosztów.
Przewodnicząca: ………………………
6