Wyrok KIO KIO 3180/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3180/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.09.2025
- Przewodniczący
- Luiza Łamejko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- REKNICA Sp. z o.o.
- Miejscowość
- Kolbudy
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3180/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez REKNICA Sp. z o.o. z siedzibą w Kolbudy w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, naruszenie obowiązków w dziedzinie prawa socjalnego, odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, unieważnienie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 1, art. 224 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 16, art. 11 ust. 2, art. 74 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
REKNICA Sp. z o.o. z siedzibą w Kolbudach (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego na kompleksowe świadczenie usług ratownictwa wodnego na terenie pływalni. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 202 4 r. poz. 1320 ze zm. ) , zwanej dalej: „ustawa Pzp”....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3180/25
POSTANOWIENIE
Warszawa dnia 3 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Luiza Łamejko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 3 września 2025 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 lipca 2025 r. przez wykonawcę Fundacja Wodna Służba Ratownicza z siedzibą we Wrocławiu
w postępowaniu prowadzonym przez REKNICA Sp. z o.o. z siedzibą w Kolbudach
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy Fundacja Wodna Służba Ratownicza z siedzibą we Wrocławiu kwoty
7 500 zł 00 gr(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca :………………………………
Sygn. akt: KIO 3180/25
U z a s a d n i e n i e
REKNICA Sp. z o.o. z siedzibą w Kolbudach (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego na kompleksowe świadczenie usług ratownictwa wodnego na terenie pływalni. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 11 lipca 2025 r. pod nr 00321519.
W dniu 28 lipca 2025 r. wykonawca Fundacja Wodna Służba Ratownicza z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego polegających na wyborze jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy: Active Way Adam Mikołajewski z siedzibą w Gdańsku (dalej: „Active”) z naruszeniem art. 239 ust. 1 ustawy Pzp przy:
• naruszeniu art. 224 ust. 1 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania wykonawcy Active do wyjaśnień rażąco niskiej ceny oferty, pomimo że zaoferowana stawka godzinowa nie pokrywa wymaganych przepisami prawa kosztów pracy,
• naruszenie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z § 7 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej
w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie (Dz. U. z 2020 r. poz. 2452) przez zaniechanie wezwania wykonawcy Active do uzupełnienia pełnomocnictwa do złożenia oferty w postępowaniu pomimo, że złożone wraz z ofertą ma postać skanu (cyfrowe odwzorowanie dokumentu w postaci papierowej) poświadczonego przez pełnomocnika umocowanego tym pełnomocnictwem,
• naruszenie art. 18 ust. 1-3 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1233 ze zm. – dalej: „uznk”) w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie udostępnienia Odwołującemu dokumentów i informacji bezskutecznie zastrzeżonych przez wykonawcę Active złożonych wraz z ofertą tj. Wykazu usług wraz z referencjami – pomimo, że złożone uzasadnienie faktycznie nie zawiera żadnego zasługującego na uwzględnienie uzasadnienia jak również dowodów,
co skutkuje naruszeniem art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp przez wadliwy wybór oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu i ma bezpośredni wpływ na wynik przedmiotowego postępowania.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
1. unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej jako obarczonej wadą mającą wpływ na wynik Postępowania,
2. powtórzenie czynności oceny ofert w Postępowaniu i w jej wyniku:
- wezwanie wykonawcy Active do udzielenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny oferty,
- wezwanie wykonawcy Active do uzupełnienia pełnomocnictwa,
- ujawnienie nieskutecznie zastrzeżonego Wykazu usług wraz z referencjami,
- dokonanie ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu.
Izba stwierdziła, że w ustawowym terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp nie wpłynęło przystąpienie do postępowania odwoławczego. Zgodnie z pismem Zamawiającego z dnia 28 sierpnia 2025 r. skierowanym do Prezesa Izby, termin na zgłoszenie przystąpienia minął z dniem 1 sierpnia 2025 r.
Pismem z dnia 7 sierpnia 2025 r. Zamawiający złożył oświadczenie, że uwzględnia
w całości odwołanie.
Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący :………………………………