Wyrok KIO KIO 320/24

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 320/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 lutego 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o.. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. W myśl tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden w...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 320/24

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 12 lutego 2024 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Małgorzata Matecka

na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 lutego 2024 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 stycznia 2024 r. przez wykonawcę Heatco Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach w postępowaniu prowadzonym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedzibą w Antoniowie

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Heatco Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 320/24

Uzasadnienie

Zamawiający Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedzibą w Antoniowie (dalej: „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pn. „Modernizacja magistrali sieci ciepłowniczej miasta Ozimek. Nowy Polski Ład - Nowe Ciepło” (dalej: „Postępowanie"). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 8 stycznia 2024 r., nr ogłoszenia: 2024/BZP 00016906.

W dniu 29 stycznia 2024 r. wykonawca Heatco Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec zaniechania przez Zamawiającego czynności udzielenia odpowiedzi na zapytania zawarte we wniosku o wyjaśnienie treści Specyfikacji Warunków Zamówienia, skierowane do Zamawiającego w dniu 18 stycznia 2024 r.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”):

1.art. 284 ust 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie udzielenia wyjaśnień – odpowiedzi na 3 spośród 7 pytań pomimo tego, że wnioski o wyjaśnienie treści SWZ wpłynęły do Zamawiającego nie później niż na 4 dni przed upływem terminu składania ofert.

2.art. 16 pkt 1) ustawy Pzp przez naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równości wykonawców w związku z zaniechaniem udzielenia odpowiedzi na część pytań skierowanych przez Odwołującego w dniu 19 stycznia 2024 r.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu udzielenia odpowiedzi na pytanie Nr 1, Nr 6 i Nr 7.

W dniu 1 lutego 2024 r. do akt sprawy wpłynęło pismo Zamawiającego, w którym Zamawiający poinformował o uwzględnieniu odwołania i udzieleniu odpowiedzi na pytanie Nr 1, Nr 6 i Nr 7.

W dniu 9 lutego 2024 r. do akt sprawy wpłynęło pismo Zamawiającego stanowiące odpowiedź na wezwanie Prezesa Izby z dnia 8 lutego 2024 r.

W terminie wynikającym z przepisu art. 525 ust. 1 ustawy Pzp (tj. do dnia 2 lutego 2024 r.) żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. W myśl tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. W tej sytuacji Izba nie dokonuje oceny podniesionych w odwołaniu zarzutów.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........