Wyrok KIO KIO 3230/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3230/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 listopada 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: Prawo zamówień publicznych, Fast Group sp. z o.o., odwołanie, zaniechanie, oferta. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 18 ust. 3, art. 74 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 107 ust. 4, art. 223 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 552 ust. 1, art. 559 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Zamawiający Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: dostawa, montaż i uruchomienie jednostek modułowych UPS z szafami bateryjnymi oraz wykonanie systemu monitorującego parametry nowych jednostek modułowych UPS w siedzibie Centrali ZUS. Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 28 listopada 2022 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2022/S 229-661527....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3230/23

POSTANOWIENIE

z dnia 15 listopada 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Aneta Mlącka

Protokolant: Oskar Oksiński

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 15 listopada 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 października 2023 r.przez Odwołującego TMS sp. z o.o. (ul. Wiejska 12 lok. 3, 00-490 Warszawa) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ul. Szamocka 3,5, 01-748 Warszawa)

przy udziale Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. (Al. 3 Maja 12, 00-391 Warszawa) zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego TMS sp. z o.o. (ul. Wiejska 12 lok. 3, 00-490 Warszawa)kwoty 13500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodnicząca:………………………………

Sygn. akt: KIO 3230/23

Uzasadnienie

Zamawiający Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: dostawa, montaż i uruchomienie jednostek modułowych UPS z szafami bateryjnymi oraz wykonanie systemu monitorującego parametry nowych jednostek modułowych UPS w siedzibie Centrali ZUS.

Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 28 listopada 2022 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2022/S 229-661527.

30 października 2023 roku OdwołującyTMS sp. z o.o.wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

- art. 18 ust. 3 w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez zaniechanie ujawnienia (udostępniania Odwołującemu) korespondencji prowadzonej z Wykonawcą Fast Group sp. z o.o. z dnia 28.06.2023 r. (dodatkowe wyjaśnienia Fast Group sp. z o.o. dotyczące rażąco niskiej ceny), pomimo że Wykonawca Fast Group sp. z o.o. zrezygnował z zastrzeżenia informacji zawartych w tych dokumentach jako tajemnicy przedsiębiorstwa, ujawniając częściowo treść tych wyjaśnień Odwołującemu w odwołaniu, które zostało wniesione przez Wykonawcę Fast Group sp. z o.o. w sprawie rozpatrywanej przez Krajową Izbę Odwoławczą o sygn. akt KIO 2389/23;

- art. 18 ust. 3 w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez zaniechanie ujawnienia (udostępniania Odwołującemu) całości wyjaśnień Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. z dnia 01 czerwca 2023 r. (wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny), pomimo iż Wykonawca Fast Group sp. z o.o. zrezygnował z zastrzeżenia informacji zawartych w tych dokumentach jako tajemnicy przedsiębiorstwa, ujawniając częściowo treść tych wyjaśnień Odwołującemu w odwołaniu, które zostało wniesione przez Wykonawcę Fast Group sp. z o.o. w sprawie rozpatrywanej przez Krajową Izbę Odwoławczą o sygn. akt KIO 2389/23;

- art. 18 ust. 3 w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w zw. z art. 552 ust. 1 w zw. z art. 559 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez niewykonanie wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 4 września 2023 r. w sprawie o sygn. akt KIO 2389/23 i zaniechanie ujawnienia (udostępniania Odwołującemu) korespondencji z Wykonawcą Fast Group sp. z o.o. z dnia 28.06.2023 r. (dodatkowe wyjaśnienia Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. dotyczące rażąco niskiej ceny), pomimo iż Wykonawca Fast Group sp. z o.o. zrezygnował z zastrzeżenia informacji zawartych w tych dokumentach jako tajemnicy przedsiębiorstwa; jak bowiem zostało to stwierdzone w uzasadnieniu wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 4 września 2023 r. w sprawie o sygn. akt KIO 2389/23, Wykonawca Fast Group sp. z o.o. w odwołaniu wniesionym w sprawie KIO 2389/23 na stronach 28-30 odwołania ujawnił treść wyjaśnień z dnia 28.06.2023 r., co Krajowa Izba Odwoławcza uznała za rezygnację z ochrony objęcia tych informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa;

- art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę Fast Group sp. z o.o., pomimo iż jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia z uwagi na to, że złożone przez tego Wykonawcę przedmiotowe środki dowodowe nie potwierdzają spełniania przez zaoferowane urządzenie wymagań, o których mowa w punktach: 40), 42), 43), 45), 46) tabeli Minimalne Wymagania Techniczne Urządzeń (załącznik nr 2 „Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia” do Projektowanych Postanowień Umowy stanowiących Załącznik nr 2 do SWZ).

- art. 107 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez nieuzasadnione zaniechanie wezwania Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. do wyjaśnień dotyczących treści złożonych przedmiotowych środków dowodowych, pomimo że w świetle udostępnionych Odwołującemu dokumentów zachodzą poważne wątpliwości, co do tego, czy zaoferowane przez Wykonawcę Fast Group sp. z o.o. rozwiązanie spełnia wymagania, o których mowa w punktach: 40), 42), 43), 45), 46) tabeli Minimalne Wymagania techniczne Urządzeń (załącznik nr 2 „Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia" do Projektowanych Postanowień Umowy stanowiących Załącznik nr 2 do SWZ) - jako zarzut ewentualny stawiany z ostrożności procesowej;

- art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy Fast Group sp. z o.o., podczas gdy oferowana cena i jej istotne części składowe są rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia - jako zarzut ewentualny stawiany z ostrożności procesowej:

- art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez dokonanie wyboru oferty Wykonawcy Fast Group sp. z o.o., którego oferta powinna podlegać odrzuceniu, gdyż nie jest ofertą najkorzystniejszą oraz poprzez zaniechanie dokonania wyboru oferty złożonej przez Odwołującego.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania, nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności oceny ofert, w tym unieważnienia czynności wyboru oferty Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. jako oferty najkorzystniejszej, udostępnienia Odwołującemu załączników do wyjaśnień Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. z dnia 28 czerwca 2023 r., udostępnienia Odwołującemu wyjaśnień Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. z dnia 01 czerwca 2023 r., ponownego dokonania czynności badania i oceny ofert oraz wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenia oferty Wykonawcy Fast Group sp. z o.o. i wybrania oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

14 listopada 2023 roku tj. w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego oraz termin rozprawy, Odwołujący przesłał pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie.

15 listopada 2023 roku w trakcie posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego Odwołujący potwierdził, że podtrzymuje oświadczenie o wycofaniu odwołania.

Wobec powyższego, stosownie do art. 568 pkt 1) ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r., postępowanie podlegało umorzeniu.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. oraz § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku cofnięcia odwołania w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego, Odwołującemuzwraca się 90% wpisu.

Przewodnicząca: ………………………..……..