Wyrok KIO KIO 325/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 325/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku z siedzibą w Gdańsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 5a, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 528, art. 557, art. 568 pkt 1, art. 575, art. 239, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 17, art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 224 ust. 2 pkt 2, art. 253 ust. 1 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 8.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym ‎ w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ‎ że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 325/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 13 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Poprawa

 

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postpowania odwoławczego
w dniu 13 marca 2026 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 stycznia 2026 roku przez wykonawcęBECTON DICKINSON POLSKA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego COPERNICUS Podmiot Leczniczy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku

Uczestnicy po stronie zamawiającego:

A)KD Medical Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Czechowicach-Dziedzicach

B)Skamex spółka skcyjna z siedzibą w Łodzi

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyBECTON DICKINSON POLSKA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90 % kwoty uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………………….…….

Sygn. akt: KIO 325/26

Uzasadnienie

Zamawiający – COPERNICUS Podmiot Leczniczy sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa materiałów opatrunkowych, w tym opatrunków specjalistycznych i zestawów do podciśnieniowego leczenia ran
w warunkach ujemnego ciśnienia orazróżnych wyrobów medycznych”, znak sprawy: D10.251.67.G.2025, zwanego dalej: „Postępowaniem”. Postępowanie prowadzone jest
w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) dalej: „Pzp”.

Postępowanie prowadzone jest z dopuszczeniem składania ofert częściowych, z podziałem na części od 1 do 67.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 22 sierpnia 2025 r. pod numerem: 549077-2025, numer wydania Dz.U. S: 160/2025.

W dniu 22 stycznia 2026 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę BECTON DICKINSON POLSKA sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (zwanego dalej „Odwołującym”), od czynności Zamawiającego z dnia
12 stycznia 2026 r., polegającej na wyborze jako najkorzystniejszej oferty w Postępowaniu dla części nr 60 oraz zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej dla tego zadania przez wykonawców KD MEDICAL Polska Sp. z o.o., ul. Legionów 192B, 43-502 Czechowice-Dziedzice
oraz SKAMEX S.A. ul. Stefana Kopcińskiego 62D, 90-032 Łódź.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu niezgodne z ustawą Pzp, czynności w Postępowaniu (działania i zaniechania), tj.:

1.zaniechanie wezwania KD MEDICAL Polska Sp. z o.o., ul. Legionów 192B, 43-502 Czechowice-Dziedzice (dalej: „KD MEDICAL”) oraz SKAMEX S.A., ul. Stefana Kopcińskiego 62D, 90-032 Łódź (dalej: „SKAMEX”) w zakresie części nr 60 do udzielenia wyjaśnień, o których mowa w 224 ust. 1 ustawy Pzp mimo, że cena całkowita ofert KD MEDICAL oraz SKAMEX jest niższa o co najmniej 30% od wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług, ustalonej przed wszczęciem postępowania a także od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert niepodlegających odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 1, 5a i 10 ustawy Pzp,
a zaistniała rozbieżność nie wynika z okoliczności oczywistych, które nie wymagają wyjaśnienia

 co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy pzp w związku z art. 16 pkt 1-3
i 17 ustawy pzp w związku z art. 224 ust. 1 ustawy pzp w związku z art. 224 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy pzp.

2.brak uzasadnienia faktycznego i prawnego zaniechania wezwania KD MEDICAL
i SKAMEX w zakresie części nr 60 do udzielenia wyjaśnień, o których mowa w 224 ust. 1 ustawy pzp, a w konsekwencji dokonanie wadliwego wyboru oferty KD MEDICAL

 co w efekcie stanowiło naruszenie art. 224 ust. 2 pkt 1 i 2 w zw. z art. 253 ust. 1 pkt 1 ustawy pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy pzp w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy pzp.

3.zaniechanie odrzucenia ofert KD MEDICAL i SKAMEX w zakresie części nr 60 mimo,
że oferty tych Wykonawców zawierają rażąco niską cenę

- co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy pzp w związku z art. 16 pkt 1-3
i art. 17 ustawy pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy pzp.

4.wybór oferty KD MEDICAL POLSKA w zakresie części nr 60 Postępowania mimo,
że oferta KD MEDICAL zawiera rażąco niską cenę, czego skutkiem powinno być odrzucenie oferty KD MEDICAL

- co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy pzp w związku z art. 16 pkt 1-3
i art. 17 ustawy pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy pzp

5.zaniechanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty BECTON DICKINSON POLSKA
sp. z o.o. która jest ofertą niepodlegającą odrzuceniu i najkorzystniejszą w świetle kryteriów oceny ofert sformułowanych w dokumentach Postępowania

- co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy pzp.

W związku z powyższymi zarzutami Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraznakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności z dnia 12 stycznia 2026 r. polegającej na wyborze oferty KD MEDICAL jako najkorzystniejszej w Postępowaniu w zakresie części nr 60;

2.odrzucenia oferty KD MEDICAL oraz SKAMEX w zakresie części nr 60;

3.przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert w zakresie części nr 60
z wyłączeniem odrzuconych ofert oraz z uwzględnieniem oferty BD

ewentualnie:

4.unieważnienia czynności z dnia 12 stycznia 2026 r. polegającej na wyborze oferty KD MEDICAL jako najkorzystniejszej w Postępowaniu w zakresie części nr 60;

5.wezwania KD MEDICAL oraz SKAMEX, w zakresie części nr 60, do udzielenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich istotnych części składowych;

6.przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert w zakresie części nr 60
z uwzględnieniem wyjaśnień KD MEDICAL oraz SKAMEX złożonych w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w pkt 2 powyżej, a także z uwzględnieniem oferty BD.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

W dniu 12 marca 2026 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zatytułowane „COFNIĘCIE ODWOŁANIA”, w którym pełnomocnik Odwołującego oświadczył, że:

Działając w imieniu i na rzecz BECTON DICKINSON POLSKA sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (02-823) przy ul. Osmańskiej 14 (dalej „Odwołujący”), w oparciu
o pełnomocnictwo złożone do akt sprawy, niniejszym:

1)cofam odwołanie w całości;

2)wnoszę o zniesienie terminu posiedzenia wyznaczonego na dzień 13 marca 2026 r. na godzinę 10:30;

3)ponadto wnoszę o zwrot 90% wartości wpisu od odwołania na rachunek bankowy,
z którego została dokonana opłata.

Izba stwierdziła, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego, zatem odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i w oparciu o art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 2 ust. 1 pkt 2),
§ 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).

Zgodnie z dyspozycją art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych w wyroku oraz
w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. Zgodnie z art. 575 ustawy Prawo zamówień publicznych strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka
o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu,
w wysokości stanowiącej 90% jego wysokości.

Izba postanowiła o zwróceniu 90% wpisu w wysokości 13 500 zł 00 gr.

Przewodnicząca: ……………..………………..…