Wyrok KIO KIO 3267/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3267/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.09.2025
- Przewodniczący
- Adriana Urbanik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Wrocław
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3267/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Wrocław – Urząd Miejski Wrocławia z siedzibą w Wrocław w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: aktualność dokumentów, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, brak przekazania odwołania, oferta nieważna, unieważnienie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 6, art. 18 ust. 1, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 73 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 255 pkt 6, art. 528, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający Gmina Wrocław – Urząd Miejski Wrocławia, pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Aktualizacja oraz monitoring Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu ( SECAP) dla Gminy Wrocław” (numer referencyjny: ZP/TP/50/2025/WKE )....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3267/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 12 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 września 2025 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Instytut Dobrych Ekorozwiązań „Alternatywa” Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Wrocław – Urząd Miejski Wrocławia
Uczestnik po stronie zamawiającego
A.wykonawca Multiconsult Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Instytutu Dobrych Ekorozwiązań „Alternatywa” Sp. z o.o. z siedzibą
w Rzeszowie kwoty 7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 3267/25
Uzasadnienie
Zamawiający Gmina Wrocław – Urząd Miejski Wrocławia, pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Aktualizacja oraz monitoring Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu ( SECAP) dla Gminy Wrocław” (numer referencyjny: ZP/TP/50/2025/WKE).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych
30 czerwca 2025 r., za numerem 2025/BZP 00300162.
4 sierpnia 2025 r. odwołanie złożył wykonawca Instytut Dobrych Ekorozwiązań „Alternatywa” sp. z o.o., pl. Kilińskiego 2, 35-005 Rzeszów, od czynności i zaniechań zamawiającego niezgodnych z przepisami ustawy Pzp w toku postępowania o udzielenie zamówienia.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty odwołującego, pomimo
że nie została ona sporządzona ani przekazana w sposób niezgodny z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi sporządzenia lub przekazywania ofert przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonymi przez zamawiającego;
2) art. 18 ust. 1 w zw. z art. 74 ust. 1 i ust. 2 w zw. z art. 73 ust. 1 ustawy Pzp poprzez odmowę udostępnienia odwołującemu załączników do protokołu postępowania dokumentujących próby otwarcia oferty odwołującego, pomimo że tego rodzaju dokumenty związane z badaniem ofert, dokumentujące istotne czynności zamawiającego mające wpływ na wynik postępowania, stanowią załączniki do protokołu, są jawne i powinny być udostępnione niezwłocznie na wniosek odwołującego;
3) art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy Multiconsult Polska sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, pomimo naruszenia opisanego w zarzucie 1, a przez to zaniechanie dokonania wyboru oferty odwołującego.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:
1)unieważnienia czynności badania i oceny ofert oraz czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
2)unieważnienie czynności odrzucenia oferty odwołującego;
3)dokonanie powtórnej czynności badania i oceny ofert;
4)udostępnienie odwołującemu załączników do protokołu postępowania dokumentujących próby otwarcia oferty odwołującego;
5)dokonanie wyboru oferty odwołującego jako oferty najkorzystniejszej.
Zamawiający 5 sierpnia 2025 r. wezwał wraz kopią odwołania uczestników postępowania do wzięcia udziału w postępowaniu odwoławczym.
Do postępowania odwoławczego 7 sierpnia 2025 r. zgłosił przystąpienie po stronie zamawiającego wykonawca Multiconsult Polska Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa.
7 sierpnia 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie i poinformował,
że uwzględnia odwołanie w całości i unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia
na podstawieart. 255 pkt 6 ustawy Pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym, zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego przystąpił po stronie zamawiającego wykonawca Multiconsult Polska Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa.
Izba ustaliła, że na stronie prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający 7 sierpnia 2025 r. poinformował pismem z 7 sierpnia 2025 r. o unieważnieniu postępowania na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp.
Izba ustaliła, że według stanu na dzień wydania niniejszego postanowienia,
nie odnotowano w odpowiednim rejestrze złożenia odwołania do 12 sierpnia 2025 r.
na czynność unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia z 7 sierpnia 2025 r.
Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ postępowanie odwoławcze jest zbędne - nie istnieją czynności zaskarżone
w odwołaniu.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku
na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego,
ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. poz. 2437) - izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu uiszczonego wpisu.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Przewodnicząca: ………………………