Wyrok KIO KIO 3380/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3380/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 09.09.2025
- Przewodniczący
- Barbara Loba
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Łódź
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3380/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zakład Usługowo–Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, warunki udziału w postępowaniu, wartość zamówienia, zamówienie publiczne, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zakład Usługowo–Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi (dalej: "Zamawiający") prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Dostawa pułapek, dyspenserów feromonowych i elementów pułapek”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 30 lipca 2025 r. pod numerem 144/2025 496593-2025. W dniu 11 sierpnia 2025 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO: 3380/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 9 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:B.L.
po rozpoznaniu w dniu 9 września 2025 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
11 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk
z siedzibą w Warszawie ul. Kasprzaka 44/52, 01-224 Warszawa,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zakład Usługowo–Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi, ul. Legionów 113, 91- 073 Łódź,
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie kwoty
15.000 zł 00 gr słownie: (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………..…….…….
Sygn. akt KIO: 3380/25
Uzasadnienie
Zakład Usługowo–Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi (dalej: "Zamawiający") prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Dostawa pułapek, dyspenserów feromonowych i elementów pułapek”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 30 lipca 2025 r. pod numerem 144/2025 496593-2025.
W dniu 11 sierpnia 2025 r. wykonawca Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie na warunki udziału w postępowaniu dotyczące części 1, określone przez Zamawiającego nieprawidłowo, nieproporcjonalnie do przedmiotu zamówienia oraz sprzecznie z zasadą ustalania warunków udziału w postępowaniu w sposób umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 112 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 oraz art. 17 ust. 1-2 ustawy Pzp w związku z ustanowieniem warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej wskazanego rozdziale VIII w pkt. 1.4 SWZ
o treści: „Wykonawca spełni warunek udziału w postępowaniu dotyczący zdolności zawodowej, jeżeli wykaże, że w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, należycie wykonał zamówienie na dostawę/dostawy środków ochrony roślin/środków ochrony lasów,
o minimalnej wartości brutto dla części 1 - 800 000,00 zł. Poprzez wartość zamówienia Zamawiający rozumie wartość zawartej umowy/zrealizowanego zamówienia pomiędzy Wykonawcą i innym podmiotem albo wartość dostaw/zamówień wykonanych na rzecz jednego podmiotu. Zamawiający nie dopuszcza możliwości wykazania dowolnej ilości zamówień dla więcej niż jednego podmiotu”.
W dniu 11 sierpnia 2025 r. Zamawiający zmienił treść pkt. VIII 1.4 i w ten sposób, że poprzez wartość zamówienia rozumie wartość zawartej umowy/zrealizowanego zamówienia pomiędzy Wykonawcą i innym podmiotem albo wartość dostaw/zamówień wykonanych na rzecz różnych podmiotów.
Wobec zmiany warunków udziału w postępowaniu zgodnie z żądaniami odwołania Odwołujący w dniu 4 września 2025 r. wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Z uwagi na fakt, że Zamawiający zmienił treść SWZ zgodnie z żądaniami odwołania, dalsze prowadzenie postępowania stało się zbędne, a tym samym postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 oraz stosowanym na zasadzie analogii § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………………