Wyrok KIO KIO 339/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 339/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 17.02.2022
- Przewodniczący
- Małgorzata Matecka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Celestynów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 339/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 lutego 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki z siedzibą w Celestynów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w te...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 339/22
POSTANOWIENIE
z dnia 17 lutego 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Małgorzata Matecka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 17 lutego 2022 r.
odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 lutego 2022 r. przez
wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: J. D. prowadzący
działalność gospodarczą po firmą Paramedyk J. D. oraz Target M.P. T. spółka jawna z
siedzibą w Wałbrzychu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Wojskowy
Ośrodek Farmacji i Techniki z siedzibą w Celestynowie
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: J. D. prowadzący
działalność gospodarczą po firmą Paramedyk J. D. oraz Target M.P. T. spółka jawna z
siedzibą w Wałbrzychu kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero
groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129, ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ..............................................
Sygn. akt: KIO 339/22
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki z siedzibą w Celestynowie prowadzi
postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę indywidualnego zestawu
profilaktycznego - IZP (WOFiTM/2/2022/TP). Ogłoszenie o zamówieniu zostało
opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 4 stycznia 2022 r. pod numerem
2022/BZP 00004290/01.
W dniu 9 lutego 2022 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: J. D.
prowadzący działalność gospodarczą po firmą Paramedyk J. D. oraz Target M.P. T. spółka
jawna z siedzibą w Wałbrzychu (odwołujący) wnieśli do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
odwołanie wobec czynności odrzucenia oferty odwołującego oraz czynności unieważnienia
postępowania w zakresie zadania nr 1
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy z dnia
11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129, ze zm.),
dalej jako „ustawa Pzp”:
1) art. 266 ustawy Pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy Pzp poprzez
odrzucenie oferty odwołującego z powołaniem się na okoliczność, że odwołujący nie
złożył wymaganych przez zamawiającego przedmiotowych środków dowodowych
dotyczących wyrobu medycznego, podczas gdy dokumenty te - z obiektywnych
przyczyn - nie mogły być złożone. W odniesieniu do zestawu plastrów Pasocare -
będących wyrobem medycznym klasy I - zamawiający żądał przedłożenia
dokumentów, które dla takiego rodzaju wyrobów w ogóle nie są wystawiane;
2) art. 16 ustawy Pzp w związku z art. 266 ustawy Pzp w związku z art. 253 ust. 1 pkt 2
ustawy Pzp poprzez nieprecyzyjne uzasadnienie faktyczne odrzucenia oferty
odwołującego;
3) art. 266 ustawy Pzp w związku z art. 255 pkt 2 i 3 ustawy Pzp poprzez unieważnienie
postępowania, w sytuacji gdy oferta odwołującego nie powinna zostać odrzucona,
zaś cena tej oferty była niższa niż kwota, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć
na sfinansowanie zamówienia.
W związku z podniesionymi zarzutami odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania
i nakazanie zamawiającemu:
1) unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego;
2) unieważnienia czynności unieważnienia postępowania;
3) powtórzenia czynności badania i oceny ofert w postępowaniu w zakresie dotyczącym
zadania nr 1;
4) powtórzenia czynności wyboru oferty w postępowaniu z grona pozostałych
(nieodrzuconych) ofert w zakresie dotyczącym zadania nr 1.
W dniu 16 lutego 2022 r. do Prezesa Izby wpłynęło pismo zamawiającego stanowiące
odpowiedź na odwołanie, zawierające oświadczenie zamawiającego o uwzględnieniu
w całości zarzutów odwołania.
W terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie
zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia
postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią
tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów
przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na
posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego,
którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w
postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden
wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka
sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił
w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił do postępowania
odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i stanowi
podstawę do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie
postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie
odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy
Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020
r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu
Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ..............................................
3