Wyrok KIO KIO 3422/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3422/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, wyjaśnienia SWZ, postępowanie odwoławcze, wniesienie odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 135 ust. 1, art. 135 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 528 pkt 3, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. W myśl § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3422/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 26 września 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Krzysztof Sroczyński

   

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 26 września 2025 r., odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 sierpnia 2025 r. przez Odwołującego – wykonawcę GNOM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – wykonawcy GNOM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi kwoty13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący:………………………………

Sygn. akt: KIO 3422/25

U z a s a d n i e n i e

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) (dalej: „ustawa Pzp” lub „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Całoroczne (bieżące i zimowe) utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi wraz ze wszystkimi elementami na drogach krajowych nr 12, 83, 72/71 na odcinkach administrowanych przez Rejon w Sieradzu”, nr postępowania: O/ŁO.D-3.2421.20.2025 (dalej „Postępowanie”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 28 kwietnia 2025 r. pod numerem 82/2025 272818-2025.

Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są usługi jest wyższa od kwot wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.

Dnia 13 sierpnia 2025 r. wykonawca GNOM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w postępowaniu, polegających na:

(i) udzieleniu wyjaśnień Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako: „SWZ”) – w zakresie pytania nr 4 – w sposób powodujący zmianę SWZ, co w konsekwencji doprowadziło do sformułowania SWZ w sposób wewnętrznie sprzeczny oraz niezgodny z przepisami obowiązującego prawa – poprzez wskazanie w odpowiedzi na pytanie nr 4, że:

Zamawiający przewiduje realizację kontraktu przez Wykonawcę na Obwodach Drogowych w Brzeźniu i Poddębicach tylko w zakresie zimowego utrzymania dróg i w tym celu udostępni Wykonawcy pomieszczenia do prowadzenia punktu ZUD na zasadach określonych w umowie użyczenia stanowiącej Załącznik nr 12 do PPU. W przypadku Punktu Obsługi Kontraktu (POK) Wykonawca zorganizuje jego siedzibę znajdującą się w odległości do 25 km od siedziby Rejonu. Zamawiający nie udostępni pomieszczeń Rejonu do prowadzenia POK bowiem zgodnie z SST D-10.10.01z v.2 ZARZĄDZANIE KONTRAKTEM pkt. 5.3. Prowadzenie Punktu Obsługi Kontraktu, Punkt Obsługi Kontraktu – POK ma się znajdować na obszarze Rejonu tj. w odległości do 25 km od siedziby Rejonu. Natomiast w okresie prowadzenia akcji ZUD Obwody Drogowe muszą pełnić rolę centralnego Punktu ZUD Wykonawcy.

(ii) udzieleniu wyjaśnień SWZ w sposób wymijający, lakoniczny i niestanowiący pełnej odpowiedzi na złożone wnioski o wyjaśnienie treści SWZ – w zakresie pytań wykonawców nr 117, 142, 183;

(iii) zaniechaniu zmian postanowień SWZ pomimo tego, że w świetle zadanych pytań nr 14, 71, 139, 236 zachodziła uzasadniona potrzeba takich zmian – w następującym zakresie:

- zmiany Tomu IV SWZ "Tabeli Elementów Rozliczeniowych GRUPA PRAC NR 7 – Urządzenia BRD" poprzez usunięcie pozycji od 13.1 do 13.4 oraz 13.6 i 13.7 (dotyczących ekranów akustycznych);

- zmiany Tomu II SWZ „Projektowane Postanowienia Umowy” w zakresie § 2 ust. 4 poprzez dodanie po zdaniu: „Wykonawca przedstawi Zamawiającemu poprawioną receptę w ciągu 7 dni od otrzymania uwag” kolejnego zdania w brzmieniu: „W ciągu 7 dni od przedstawienia poprawionej recepty Zamawiający zaakceptuje ją lub zgłosi dalsze uwagi”;

- zmiany Tomu III SWZ OPZ, Załącznik nr 4 Szczegółowa Specyfikacja Techniczna SST D-66.01.00, grupa 10 Zimowe Utrzymanie Dróg Krajowych poprzez dodanie w punkcie 5.5.3 zdania: „Zamawiający przeszkoli w swojej siedzibie Kierownika i zastępcę kierownika ds.utrzymania dróg z zakresu funkcjonalności i obsługi systemu monitorującego prace sprzętuZUD. Kierownicy i ich zastępcy będą odpowiedzialni za przeszkolenie pozostałych kluczowychczłonków zespołu w Punkcie Obsługi Kontraktu”.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:

1. art. 135 ust. 1 i 2 w zw. z art. 99 ust. 1 oraz art. 16 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej jako: ustawa PZP) poprzez udzielenie wyjaśnień SWZ w sposób wprowadzający wewnętrzne sprzeczności do treści SWZ, w skutek czego tak ukształtowany opis przedmiotu zamówienia nie jest jednoznaczny ani wyczerpujący, a samo postępowanie nie jest prowadzone w sposób przejrzysty, co w konsekwencji nie pozwala na złożenie w postępowaniu konkurencyjnych i możliwych do porównania ofert;

2. art. 135 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 4 w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy PZP poprzez udzielenie wyjaśnień SWZ modyfikujących treść SWZ w ten sposób, że tak ukształtowany opis przedmiotu zamówienia ogranicza uczciwą konkurencję oraz uniemożliwia (lub co najmniej utrudnia) prowadzenie postępowaniu o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający najlepszą jakość usług i uzyskanie najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów;

3. art. 135 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP poprzez udzielenie wyjaśnień SWZ w sposób wymijający i niestanowiący pełnej odpowiedzi na złożone wnioski o wyjaśnienie treści SWZ, co utrudnia należyte oszacowanie kwot składających się na ofertę, a ponadto nie pozwala na złożenie w postępowaniu konkurencyjnych i możliwych do porównania ofert;

4. art. 17 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy PZP poprzez zaniechanie wnioskowanych zmian postanowień SWZ – pomimo, iż w świetle zadanych pytań zachodziła uzasadniona potrzeba takich zmian – co w konsekwencji doprowadziło do pozostawienia w SWZ postanowień uniemożliwiających lub co najmniej utrudniających prowadzenie postępowaniu o udzielenie zamówienia w sposób przejrzysty, zapewniający najlepszą jakość usług i uzyskanie najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów.

Mając powyższe na względzieOdwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmian w dokumentacji postępowania zgodnie z żądaniami zawartymi w treści odwołania.

W dniu 24 września 2025 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, w której wnosił o odrzucenie odwołania na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp ewentualnie o oddalenie odwołania w całości.

W dniu 26 września 2025 r., Odwołujący złożył do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. W myśl§ 13 ust. 1pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453), skład orzekający dokonuje czynności formalnoprawnych i sprawdzających, o których mowa w § 1,
na posiedzeniu niejawnym, i w zależności od poczynionych ustaleń wydaje postanowienie
o umorzeniu postępowania odwoławczego w przypadkach, o których mowa w art. 568 pkt 1 lub 3 ustawy Pzp.

Odwołujący w dniu 26 września 2025 r. złożył skuteczne oświadczenie o cofnięciu wniesionego przez siebie odwołania w całości. Uwzględniając powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza, działając na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6
ww. rozporządzenia postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w tej sprawie.

Stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego,
ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437),
w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Mając na uwadze okoliczność, że Odwołujący cofnął odwołanie wcześniej niż w dniu wyznaczonego terminu posiedzenia Izby, Izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) powołanego rozporządzenia, postanowiła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł, stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący:………………………………