Wyrok KIO KIO 3429/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3429/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 01.12.2023
- Przewodniczący
- Katarzyna Poprawa
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Łapy
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3429/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 1 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach z siedzibą w Łapy w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak uzasadnienia, umorzenie postępowania odwoławczego, uwzględnienie odwołania, wyrok KIO. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 260 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt.: KIO 3429/23
POSTANOWIENIE
z dnia 1 grudnia 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Katarzyna Poprawa
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron oraz Uczestników postępowania odwoławczego w Warszawie w dniu 1 grudnia 2023 roku odwołania wniesionego do Prezesa rajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 listopada 2023 roku przez wykonawcę:PROMED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: PROMED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, kwoty 7 500 zł
00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu
od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. z dnia 14 lipca 2023 r. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………………………
Sygn. akt: KIO 3429/23
Uzasadnienie
Zamawiający - Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Łapach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „Zakup
i dostawę sprzętu medycznego i niemedycznego na potrzeby komórek organizacyjnych SP ZOZ w Łapach”, Znak sprawy: ZP/57/2023/TP, dalej jako: „Postępowanie”.
Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (zwanej dalej Pzp). Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych Nr 2023/BZP 00448667 z dnia 18 października 2023 roku.
W dniu 14 listopada 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcęPROMED S.A z siedzibą w Warszawie (zwanego dalej Odwołującym) od czynności Zamawiającegodokonanych w toku niniejszego postępowania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającego naruszenie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp w związku
z art. 16 pkt 1 i 2 i art. 260 ust. 1 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne unieważnienie postępowania w Pakiecie nr 1 mimo iż, nie jest ono obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, a jednocześnie poprzez brak uzasadnienia czynności unieważnienia postępowania;
Mając na uwadze powyższe, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania
i nakazanie Zamawiającemu;
1. unieważnienia czynności unieważnienia postępowania w Pakiecie nr 1,
2. dokonania czynność oceny ofert zgodnie z kryteriami oceny ofert określonymi
w ogłoszeniu o zamówieniu oraz SWZ w Pakiecie nr 1.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
oraz Odwołującego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
Zamawiający w dniu 16 listopada 2023 roku wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył że po zapoznaniu
się z argumentacją Odwołującego uwzględnia odwołanie w całości.
Wobec powyższego, Izba zważyła, że w związku z uwzględnieniem
przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku przystąpienia
do odwołania po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć
na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,
Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania
po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp umorzyła postępowanie
odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437
ze zmianami).
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: …..….………………………