Wyrok KIO KIO 3439/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3439/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 28.11.2023
- Przewodniczący
- Michał Pawłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- odrzucone
Zamawiający
- Nazwa
- Centrum e-Zdrowia
- Miejscowość
- Warszawa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3439/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 listopada 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Odwołanie zostało odrzucone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, warunki zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 239 ust. 1, art. 528 pkt 5, art. 522 ust. 4, art. 574, art. 575, art. 576.
Istota sprawy
Zamawiający w dniu 13 października 2023 r. dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu, za którą uznał ofertę złożoną przez wykonawcę IT SOLUTION FACTOR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „wykonawca IT”). Oferta wykonawcy ADT został odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP, natomiast oferta wykonawcy HUB4 została sklasyfikowana przez Zamawiającego na drugim miejscu w rankingu ofert....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 3439/23
POSTANOWIENIE
z dnia 28 listopada 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza– w składzie:
Przewodniczący:Michał Pawłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 28 listopada 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
16 listopada 2023 r. przez wykonawcę HUB4 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Centrum
e-Zdrowia z siedzibą w Warszawie,
przy udziale wykonawcy ADT GROUP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie i wykonawcy IT SOLUTION FACTOR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 3439/23 po stronie zamawiającego
postanawia:
1.Odrzuca odwołanie.
2.Kosztami postępowania odwoławczego obciąża odwołującego – wykonawcę HUB4 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie i zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczoną przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605, ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: .....................................................
Sygn. akt KIO 3439/23
Uzasadnienie
Centrum e-Zdrowia z siedzibą w Warszawie, zwane dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605, ze zm.), zwanej dalej jako „ustawa PZP”, prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest „dostawa deduplikatorów wraz z licencjami dla Centrum e-Zdrowia”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
z dnia 13 września 2023 r., pod numerem 2023/S 176-550589.
W dniu 16 listopada 2023 r. Odwołujący – wykonawca HUB4 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, zwany dalej także „wykonawcą HUB4”, wniósł odwołanie wobec dokonania błędnej oceny i badania ofert w przedmiotowym postępowaniu, zarzucając Zamawiającemu zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy ADT GROUP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „wykonawca ADT”) pomimo, iż oferta tego wykonawcy powinna zostać odrzucona z uwagi na jej niezgodność
z treścią Specyfikacji Warunków Zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy ADT pomimo, iż jej treść jest niezgodna
z warunkami zamówienia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie jego odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia decyzji z dnia 6 listopada 2023 r., odrzucenia oferty wykonawcy ADT oraz dokonania dalszej kwalifikacji oferty Odwołującego.
Mając na uwadze powyższe Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Zamawiający w dniu 13 października 2023 r. dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej
w postępowaniu, za którą uznał ofertę złożoną przez wykonawcę IT SOLUTION FACTOR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „wykonawca IT”). Oferta wykonawcy ADT został odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP, natomiast oferta wykonawcy HUB4 została sklasyfikowana przez Zamawiającego na drugim miejscu w rankingu ofert. Gdyby nie decyzja Zamawiającego o odrzuceniu oferty wykonawcy ADT, to oferta tego wykonawcy zostałaby sklasyfikowana na drugim miejscu
w rankingu ofert, przed ofertą wykonawcy HUB4.
Z uwagi na powyższe wykonawca ADT w dniu 23 października 2023 r. wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w przedmiotowym postępowaniu, gdzie m. in. w zarzucie nr 3 odwołania wytknął Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 223 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy PZP poprzez odrzucenie jego oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia, zaniechanie wezwania go do złożenia wyjaśnień treści oferty przed jej odrzuceniem oraz zaniechanie wyboru tej oferty jako oferty najkorzystniejszej, podczas gdy zaoferował on urządzenia posiadające licencje nieograniczone w czasie, a co za tym idzie oferta wykonawcy ADT spełnia warunki zamówienia oraz obejmuje najkorzystniejsze warunki realizacji zamówienia w ramach kryteriów oceny ofert spośród ofert niepodlegających odrzuceniu. Wykonawca ADT wniósł o uwzględnienie jego odwołania i nakazanie Zamawiającemu m. in. unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz unieważnienie czynności odrzucenia jego oferty. Odwołanie wykonawcy ADT zostało zarejestrowane w Krajowej Izbie Odwoławczej pod sygn. akt KIO 3143/23, a później połączone do wspólnego rozpoznania z odwołaniem wniesionym w sprawie o sygn. akt KIO 3173/23. Następnie w dniu 26 października 2023 r. wykonawca HUB4 zgłosił swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23 po stronie Zamawiającego w odniesieniu do zarzutu odwołania dotyczącego niezasadnego odrzucenia oferty wykonawcy ADT i w tym zakresie zażądał on oddalenia odwołania. Jednocześnie wykonawca HUB4 podał w uzasadnieniu zgłoszenia przystąpienia, że „posiada interes w oddaleniu odwołania, z uwagi na to, iż oferta Odwołującego znajduje się w rankingu oceny ofert na wyższej pozycji niż oferta Przystępującego, a uwzględnienie żądań odwołania może implikować uznanie oferty ADT za ważną. W konsekwencji Przystępującemu może potencjalnie nie zostać udzielone zamówienie publiczne wobec czego poniesie on szkodę w postaci utraconych korzyści”. Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że z protokołu rozprawy z dnia 16 listopada 2023 r. w sprawach połączonych o sygn. akt KIO 3143/23 i KIO 3173/23 wynika, że przystąpienie zgłoszone przez wykonawcę HUB4 zostało uznane przez Izbę za skuteczne i wykonawca ten był uczestnikiem postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23.
Następnie w dniu 6 listopada 2023 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23, w której m. in. w pkt III poinformował Izbę, że uwzględnił odwołanie w zakresie zarzutu nr 3 odwołania w części dotyczącej naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP, natomiast w pozostałym zakresie tego zarzutu wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu odpowiedzi na odwołanie Zamawiający podał m. in., że w świetle argumentacji zawartej w odwołaniu w zakresie zarzutu naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP oraz załączonego dowodu w postaci Oświadczenia producenta Zamawiający dokonał ponownej analizy oferty wykonawcy ADT i w tym względzie uwzględnił odwołanie a ofertę wykonawcy ADT przywrócił w postępowaniu. Oferta tego wykonawcy z ceną 4 907 700 zł 00 gr uzyskała 50,9 pkt w ramach kryteriów oceny ofert, natomiast ponownej oceny oferty wykonawcy ADT i jej przywrócenia dokonano w dniu 6 listopada 2023 r. Jednocześnie Zamawiający zanegował zarzuty naruszenia art. 223 ust. 1 ustawy PZP oraz art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy PZP i stwierdził, że zarzut nr 3 odwołania nie zasługuje na uwzględnienie w zakresie dotyczącym tych przepisów.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła również, że z protokołu rozprawy z dnia 16 listopada 2023 r. w sprawach połączonych o sygn. akt KIO 3143/23 i KIO 3173/23 wynika, że wykonawca HUB4 będący uczestnikiem postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23 nie skorzystał ze swojego prawa do wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutu nr 3 odwołania wniesionego w dniu 23 października 2023 r. przez wykonawcę ADT, który to zarzut dotyczył naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP. Następnie w dniu 21 listopada 2023 r. został wydany wyrok w sprawach połączonych o sygn. akt KIO 3143/23 i KIO 3173/23, w którym w pkt 1 wyroku Krajowa Izba Odwoławcza umorzyła postępowanie odwoławcze w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23 m. in. w zakresie zarzutu sformułowanego przez wykonawcę ADT w pkt III jego odwołania (tj. zarzutu nr 3).
Zgodnie z regulacją art. 528 pkt 5 ustawy PZP Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że odwołanie dotyczy czynności, którą zamawiający wykonał zgodnie z treścią wyroku Izby lub sądu lub, w przypadku uwzględnienia zarzutów przedstawionych w odwołaniu, którą wykonał zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W niniejszej sprawie nie budzi wątpliwości Izby, że doszło do wypełnienia przesłanki określonej w art. 528 pkt 5 ustawy PZP. Zamawiający w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23 uwzględnił zarzut odwołania dotyczący naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP (zarzut nr 3 odwołania) oraz w tym zakresie wykonał żądanie zawarte w odwołaniu, tj. unieważnił czynność odrzucenia oferty wykonawcy ADT na podanej podstawie prawnej. Jak stwierdził sam Zamawiający, powtórzył on czynność badania oferty wykonawcy ADT, w wyniku czego unieważniona została czynność odrzucenia jego oferty. Zamawiający uznał zatem, że oferta wykonawcy ADT nie podlega odrzuceniu i że odpowiada warunkom Specyfikacji Warunków Zamówienia. Jednocześnie uczestnik postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23 – wykonawca HUB4 nie skorzystał ze swojego prawa do wniesienia sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutu nr 3 odwołania w zakresie naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP. Zostały zatem wypełnione przesłanki z art. 522 ust. 4 ustawy PZP do umorzenia postępowania odwoławczego, co też nastąpiło w pkt 1 wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 21 listopada 2023 r. w sprawach połączonych o sygn. akt KIO 3143/23 i KIO 3173/23. Skoro zatem w niniejszej sprawie Odwołujący – wykonawca HUB4 sformułował identyczny zarzut odwołania, który został już uwzględniony przez Zamawiającego w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23, czego wykonawca HUB4 nie zakwestionował poprzez wniesienie sprzeciwu, a następnie na podstawie uwzględnienia tego zarzutu Zamawiający wykonał czynność w postępowaniu zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu, to w takiej sytuacji istnieje przeszkoda formalna, aby rozpoznać merytorycznie odwołanie złożone przez wykonawcę HUB4.
Dlatego wobec ustalenia, że w niniejszej sprawie odwołanie dotyczy czynności, co do której Zamawiający uwzględnił zarzut przedstawiony w odwołaniu wykonawcy ADT wniesionym w sprawie o sygn. akt KIO 3143/23 i którą wykonał zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu wykonawcy ADT w tamtej sprawie, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzi wynikająca z art. 528 pkt 5 ustawy PZP przesłanka formalna uniemożliwiająca merytoryczne rozpoznanie odwołania wykonawcy HUB4.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie art. 574-576 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605, ze zm.) oraz w oparciu o przepisy § 8 ust. 1 w zw. z § 5 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).
Przewodniczący: .......................................................