Wyrok KIO KIO 3457/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3457/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Prusice z siedzibą w Prusice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, odwołanie, warunki udziału w postępowaniu, naruszenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 114 pkt 1, art. 17 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 439 ust. 1, art. 439 ust. 2 pkt 1, art. 525 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp)....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 3457/25

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 03 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak

Protokolantka: Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Chemeko - System spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Zagospodarowania Odpadów z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Jerzmanowskiej 6A (54-519 Wrocław) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Prusice, ul. Rynek 1 (55-110 Prusice)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Chemeko - System spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Zagospodarowania Odpadów z siedzibą we Wrocławiu, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: …………………….

Sygn. akt KIO 3457/25

UZASADNIENIE

Gmina Prusice(zwana dalej: „Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Świadczenie usług w zakresie odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych odebranych z nieruchomości zamieszkałych, nieruchomości w części zamieszkałych, nieruchomości w części zamieszkałych z terenu Gminy Prusice oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych”, wewnętrzny identyfikator ZP.271.1.14.2025(zwane dalej: „postępowaniem”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 522342-2025 z dnia 08 sierpnia 2025 r.Wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620) (zwanej dalej: „Pzp” lub „ustawą Pzp”).

W dniu 18 sierpnia 2025 r. wykonawca Chemeko - System spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Zagospodarowania Odpadów z siedzibą we Wrocławiu (zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie w odniesieniu do treści ogłoszenia o zamówieniu i wobec treści dokumentów zamówienia, w szczególności postanowień Specyfikacji Warunków Zamówienia (zwanej dalej: „SWZ”) oraz niezgodnych z wymaganiami wynikającymi z przepisów ustawy projektowanych postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Wobec powyższego, Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie:

1.naruszenie art. 112 ust. 1 Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez zaniechanie wprowadzania warunku udziału w Postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej w Rozdziale VI pkt 4 SWZ, tj. niewprowadzenie warunku dot. doświadczenia wykonawcy, co nie pozwala Zamawiającemu na ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia i powoduje, że Zamawiający jest gotowy dopuścić, aby wykonawca realizował po raz pierwszy odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Gminie Prusice i „uczył się” realizacji zamówień tego rodzaju obsługując Mieszkańców Gminy Prusice, choć realizacja zamówienia wymaga zdolności logistycznych, technicznych oraz doświadczenia, a podmiot „nowy” nie daje rękojmi prawidłowego zrealizowania zamówienia;

2.naruszenie art. 112 ust. 1 Pzp w zw. z art. 114 pkt 1 Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp i art. 17 ust. 1 Pzp poprzez wprowadzenie w Rozdziale VI pkt 2 SWZ warunków udziału w Postępowaniu, zgodnie z którymi wykonawca musi:

a)posiadać uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej w postaci wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Prusice (dalej: RDR), o którym mowa w art. 9b i następnym ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r., poz. 733, dalej: „u.c.p.g.”) „w zakresie odpowiadającym przedmiotowi zamówienia” – gdy tymczasem Zamawiający powinien doprecyzować, jakie kody odpadów mają być ujęte we wpisie do RDR wykonawcy;

b)posiadać ww. uprawnienia (wpis do RDR), ale Zamawiający nie wprowadził wymogu dysponowania do realizacji zamówienia bazą magazynowo – transportową, wymaganą dla wpisu do RDR w art. 9d ust. 1 pkt 4 u.c.p.g., spełniającą wszystkie wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U z 2013 roku, poz. 122, dalej: „Rozporządzenie”) – zatem Zamawiający całkowicie zaniechał weryfikacji tego zakresu zdolności wykonawcy, choć ustawa wprowadza ten warunek dla odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w postaci dysponowania bazą magazynowo – transportową, zatem Zamawiający powinien zweryfikować posiadaną przez wykonawcę bazę w toku Postępowania w ramach wizji lokalnej;

c)posiadać zezwolenie na zbieranie odpadów, o którym mowa w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U z 2023 roku, poz. 1587, dalej: u.o.) – gdy tymczasem Zamawiający powinien doprecyzować, jakie kody odpadów mają być ujęte zezwoleniu na zbieranie odpadów wykonawcy;

- powyższe pokazuje, że Zamawiający wprowadził warunki udziału w Postępowaniu w sposób nieprecyzyjny, nieodnoszący się do przedmiotu zamówienia oraz w sposób tak ogólnikowy, że wystarczy np. by wykonawca posiadał zezwolenie na zbieranie odpadów na drugim końcu Polski i to na dowolne kody odpadów, nawet nieujęte w przedmiocie zamówienia, co przesądza, że Zamawiający nie zrealizował wymogów zapewnienia we wszystkich stadiach procedury udzielania zamówienia publicznego poszanowania zarówno zasady równego traktowania potencjalnych oferentów, jak również przejrzystości i skuteczności;

3.naruszenie art. 99 ust. 1 Pzp w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp w zw. z art. 5 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r., poz. 106 j.t. ze zm.), dalej jako „k.c.” i w zw. z art. 3531 k.c. w zw. z art. 387 § 1 k.c. w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez wprowadzenie w pkt III ppkt 1.1 OPZ oraz § 1 ust. 4 pkt 1 Wzoru Umowy obowiązku osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – w sytuacji, gdy osiągnięcie tych poziomów recyklingu zależy nie tylko od wykonawcy, ale i Zamawiającego oraz Mieszkańców Prusic. W sytuacji, gdy Zamawiający nałożył na wykonawcę obowiązek osiągnięcia poziomów recyklingu odpadów, to nawet pomimo faktu, że Zamawiający nałożył na wykonawcę stosunkowo niewysoką karę umowną w § 16 ust. 1 pkt 7 Wzoru Umowy, to w § 16 ust. 5 Wzoru Umowy Zamawiający zastrzegł sobie prawo do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kar zastrzeżonych, do wysokości rzeczywistej poniesionej szkody, na zasadach ogólnych określonych w Kodeksie cywilnym, a więc w przypadku, gdy WIOŚ nałoży na Zamawiającego karę administracyjną za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów, Zamawiający ma prawo dochodzenia tzw. odszkodowania uzupełniającego od wykonawcy, do wysokości pełnej administracyjnej kary pieniężnej. Zamawiający, w okolicznościach faktycznych i prawnych opisanych poniżej, ma obowiązek wykreślenia obowiązku osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu odpadów, który może ewentualnie zastąpić nałożeniem na wykonawcę obowiązku dochowania należytej staranności w celu osiągnięcia tych poziomów przez Zamawiającego;

4.naruszenie art. 439 ust. 1 Pzp w zw. z art. 439 ust. 2 pkt 1 Pzp w zw. z art. 3531 k.c. w zw. z art. 5 k.c. w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez ukształtowanie warunków zamówienia w sposób, który narusza równowagę stron umowy, nie zapewnia ekwiwalentności świadczeń stron umowy i przerzuca na wykonawcę ryzyka związane ze zmianą kosztów wykonania przedmiotu zamówienia w ten sposób, że w § 19 ust. 8 pkt 1 Wzoru umowy Zamawiający ograniczył możliwość waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy tylko do „części dotyczącej odbioru i transportu odpadów”, która to część stanowi ok. 30% kosztów realizacji zamówienia, a pominął koszty związane z zagospodarowaniem odpadów, które stanowią główny koszt realizacji zamówienia, przez co całą waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy ma charakter nierealny i nie odpowiada rzeczywistym kosztom realizacji zamówienia.

Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany warunków zamówienia w sposób uwzględniający argumentację zawartą w odwołaniu.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

W dniu 25 września Zamawiający złożył do akt sprawy odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutu 4, w pozostałej zaś części odwołania tj. w zakresie zarzutu 1, 2 i 3 Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania.

W dniu 02 października 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa w całości zarzuty podniesione w odwołaniu złożonym w niniejszej sprawie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.

Tym samym Izba, zgodnie z art. 568 pkt 1 w związku z art. 520 ust.1 ustawy Pzp, postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 15 000 zł 00 gr.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.

      Przewodnicząca: ………………………….