Wyrok KIO KIO 349/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 349/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miasto Szczecin z siedzibą w Szczecin w trybie przetarg ograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: wadium, odwołanie, zamówienie publiczne, naruszenie, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 14, art. 307 ust. 4, art. 220 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 97 ust. 5, art. 97 ust. 6, art. 220 ust. 5, art. 255 pkt 2, art. 522 ust. 1.

Istota sprawy

Zamawiający Gmina Miasto Szczecin prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego, którego przedmiotem jest: „ Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji i przebudowy Domu Kultury 13 Muz wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu, zlokalizowanego przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie." Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 00560956/01 ....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 349/26    Warszawa, 24 lutego 2026 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Aneta Mlącka

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 24 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 stycznia 2026 roku r. przezOdwołującego IDS Architekci sp. z o.o. (ul. Targ Rybny 2, 70-535 Szczecin) w postępowaniu prowadzonym przez ZamawiającegoGmina Miasto Szczecin(Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego IDS Architekci sp. z o.o. (ul. Targ Rybny 2, 70-535 Szczecin) kwoty 7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ….……………………………

Sygn. akt: KIO 349/26

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający Gmina Miasto Szczecin prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego, którego przedmiotem jest: Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji i przebudowy Domu Kultury 13 Muz wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu, zlokalizowanego przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie."

Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 00560956/01.

26 stycznia 2026 roku Odwołujący IDS Architekci sp. z o.o. wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

- art. 226 ust. 1 pkt 14 w zw. z art. 307 ust. 4 oraz art. 220 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający bezpodstawnie odrzucił ofertę Odwołującego, błędnie przyjmując, że wadium wniesione w formie pieniężnej wymaga przedłużenia jego ważności w sytuacji, gdy termin związania ofertą ulega przedłużeniu,

- art. 307 ust. 4 w zw. z art. 220 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz zasady przejrzystości, proporcjonalności i równego traktowania wykonawców (art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych) - wezwanie Zamawiającego z dnia 8 stycznia 2026 r. (nr SIM/ZP/11/2026/KC) zostało sformułowane w sposób niejednoznaczny i wprowadzający w błąd co do zakresu wymaganego oświadczenia wykonawcy,

- naruszenie art. 97 ust. 5 i 6 w zw. z art. 220 ust. 5 oraz art. 307 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający błędnie zinterpretował przepisy dotyczące ciągłości zabezpieczenia oferty wadium, nie uwzględniając zasadniczej różnicy pomiędzy wadium pieniężnym a wadium wnoszonym w innych formach (gwarancja bankowa, ubezpieczeniowa, poręczenie),

- art. 255 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający błędnie unieważnił postępowanie na podstawie art. 255 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, wskazując, że wszystkie oferty podlegają odrzuceniu.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności unieważnienia postępowania, unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, ponownego przeprowadzenie badania ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego.

19 lutego 2026 roku Zamawiający przesłał pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości.

W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie Izba wskazuje, że powyższy przepis zobowiązuje Zamawiającego do wykonania, powtórzenia lub unieważnienia czynności zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodnicząca:………………………………