Wyrok KIO KIO 351/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 351/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Mirosławiec z siedzibą w Mirosławiec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, wykluczenie wykonawcy, umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 109 ust. 3, art. 16 pkt 3, art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 110 ust. 2, art. 110 ust. 3, art. 253 ust. 1 pkt 2, art. 255 pkt 2, art. 239 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 522 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Mirosławiec (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września ‎ 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej „ustawa Pzp” ‎ pn....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 351/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 25 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 lutego 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 stycznia 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie FOREST & WOOD G.K., WIT - DREW K.K., DANKUB D.K., OPEN MIND A.K.
z siedzibą lidera w Sienicy

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Mirosławiec

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie FOREST & WOOD G.K., WIT - DREW K.K., DANKUB D.K., OPEN MIND A.K.
z siedzibą lidera w Sienicy kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

    Przewodnicząca: ……………………………….…

Sygn. akt: KIO 351/26

Uzasadnienie

Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Mirosławiec(dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września
2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej „ustawa Pzp”
pn. „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec
w roku 2026”, numer postępowania: SA.270.2.5.2025.MP. (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”). Odwołanie dotyczy pakietów (części zamówienia): Pakiet I leśnictwa: Mirosławiec, Orle, Łowia oraz Pakiet II leśnictwa: Betyń, Hanki, Kalinówka.

Wartość zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem: 724341-2025 z dnia 3 listopada 2025 r.

W dniu 14 stycznia 2025 r. zamawiający poinformował o odrzuceniu oferty złożonej przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie FOREST & WOOD G.K., WIT - DREW K.K., DANKUB D.K., OPEN MIND A.K.
z siedzibą lidera w Sienicy (dalej: „odwołujący”) oraz o unieważnieniu postępowania
w Pakietach I i II.

Na powyższą czynność w dniu 26 stycznia 2026 r. zostało wniesione odwołanie
do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 3 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 3 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty odwołującego i wykluczenie go z postępowania, mimo że okoliczności faktyczne stanowiące podstawę wykluczenia nie uzasadniały zastosowania wobec odwołującego tak daleko idącego środka, w konsekwencji czego wykluczenie w zaistniałych okolicznościach w sposób oczywisty narusza zasadę proporcjonalności;

2)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp w zw.
z art. 16 pkt 3 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty odwołującego i wykluczenie go
z postępowania, mimo że odwołujący nie wprowadził zamawiającego w błąd, ani nie przedstawił informacji nieprawdziwych lub mogących w istotny sposób wpłynąć na decyzje podejmowane przez zamawiającego w toku postępowania - a to w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa, a to w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa
- a jednocześnie zastosowanie wobec odwołującego sankcji wykluczenia w zaistniałych okolicznościach narusza zasadę proporcjonalności;

3)art. 110 ust. 2 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp w zw. z art. art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp w zw. z art. 253 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne nieuznanie za skuteczne wyjaśnień oraz dowodów przedstawionych przez odwołującego w ramach procedury samooczyszczenia oraz poprzez brak odniesienia się w treści uzasadnienia odrzucenia oferty odwołującego do przeprowadzonej przez odwołującego procedury samooczyszczenia - co w konsekwencji doprowadziło
do niezasadnego wykluczenia odwołującego z postępowania;

4)art. 255 pkt 2 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp - poprzez niezasadne unieważnienie postępowania w zakresie pakietów I i II, pomimo że odwołujący nie podlegał wykluczeniu, a złożona przez niego oferta nie podlegała odrzuceniu oraz poprzez zaniechanie wyboru oferty odwołującego złożonej w pakietach I i II jako najkorzystniejszej w postępowaniu.

 Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o wniesieniu odwołania
i wezwał do zgłoszenia przystąpienia. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp,
do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

 Zamawiający w piśmie procesowym, złożonym do akt sprawy w dniu 23 lutego 2026 r. poinformował, że uwzględnia przedmiotowe odwołanie w całości.

Izba stwierdziła, że w sprawie zachodzi przesłanka umorzenia postępowania opisana w art. 568 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 522 pkt 1 ustawy Pzp, który stanowi, że Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy,
w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych
w odwołaniu pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego
nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie
z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W przedmiotowej sprawie zamawiający w piśmie z 23 lutego 2026 r. złożył oświadczenie, że uwzględnia odwołanie w całości. Jednocześnie Izba ustaliła, że
do toczącego się postępowania odwoławczego nie przystąpił po stronie zamawiającego żaden wykonawca. Tym samym ziściły się przesłanki opisane w cytowanych wyżej przepisach.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:……………………………….………