Wyrok KIO KIO 352/19
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 352/19
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 14.03.2019
- Przewodniczący
- Robert Skrzeszewski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Nazwa
- Poczta Polska S.A.
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 352/19 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 marca 2019 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Poczta Polska S.A. z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
W dniu 13 marca 2019r., przed wyznaczoną rozprawą, do siedziby Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego z tej samej daty o cofnięciu odwołania. Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 187 ust.8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.), postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć. Zgodnie z art. 187 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 352/19
POSTANOWIENIE
z dnia 14 marca 2019 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski
Protokolant: Marcin Jakóbczyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron postępowania odwoławczego w dniu 14 marca 2019 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 lutego 2019 r. przez wykonawcę Polkomtel sp. z o.o. ul. Konstruktorska 4, 02-673 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez Pocztę Polską S.A., ul. Rodziny Hiszpańskich 8, 00-940 Warszawa
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Polkomtel sp. z o.o. ul. Konstruktorska 4, 02-673 Warszawa kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem
Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący……………………
Sygn. akt KIO 352/19
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający:Poczta Polska S.A., ul. Rodziny Hiszpańskich 8, 00-940 Warszawa wszczął w postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usług telefonii komórkowej i usług bezprzewodowej transmisji danych wraz z dostawą urządzeń i akcesoriów do ich świadczenia.
W dniu 16 października 2018 r. zostało opublikowane ogłoszenie o przedmiotowym zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej pod numerem 2018/S 199-452914.
W dniu 18 lutego 2019 r. Zamawiający przekazał Odwołującemu: Polkomtel sp. z o.o. ul. Konstruktorska 4, 02-673 Warszawa informację o unieważnieniu postępowania oraz o jego odrzuceniu, gdyż zaoferowane urządzenie nie spełniało wymagań odnośnie pojemności akumulatora.
Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem przetargu Odwołujący w dniu 28 lutego 2019 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp poprzez bezzasadne odrzucenie oferty Odwołującego, której treść rzekomo nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia;
art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp poprzez bezzasadne unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia;
art. 7 ustawy Pzp poprzez naruszenie zasady uczciwej konkurencji i bezzasadne uchylenie się od wyboru naszej oferty jako najkorzystniejszej.
Odwołujący wnosił o:
nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności unieważnienia postępowania, ponowienie badania i oceny ofert, unieważnienie czynności odrzucenia naszej oferty oraz dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej;
przeprowadzenie w toku postępowania odwoławczego dowodów z dokumentacji postępowania przetargowego w zakresie dokumentów wskazanych w treści niniejszego odwołania;
zasądzenie od Zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego, zgodnie z treścią art. 186 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych.
W tym stanie rzeczy Izba ustaliła i zważyła, co następuje.
W dniu 13 marca 2019r., przed wyznaczoną rozprawą, do siedziby Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego z tej samej daty o cofnięciu odwołania.
Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 187 ust.8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.), postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć.
Zgodnie z art. 187 ust. 8 zd.2 ustawy Pzp Izba postanowiła zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonego wpisu.
Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie przepisu art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 3 pkt 1 i § 5 ust.1 pkt. 3 lit. a i ust. 4 wraz ze zm.).
Przewodniczący……………………