Wyrok KIO KIO 3538/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3538/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 10 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez InnoBaltica sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, rażąco niska cena, umorzenie postępowania odwoławczego, wezwanie do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 2, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 2.

Istota sprawy

Zgodnie z artykułem 568 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Ze wskazanej powyżej informacji zawartej w odpowiedzi na odwołanie Zamawiającego wynika, że Zamawiający unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz część dotychczas dokonanych czynności w postępowaniu oraz dokonał ponownej czynności badania ofert, w tym we...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3538/25   Warszawa, 10 października 2025 roku

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Aneta Mlącka

Protokolant: Rafał Komoń

  

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 10 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 sierpnia 2025 r. przez Odwołującego Baltic IT Support sp. z o.o. (ul. Kartuska 246, 80-125 Gdańsk) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego InnoBaltica sp. z o.o. (ul. Równa 19/21, 80-067 Gdańsk)

przy udziale uczestnika po stronie Odwołującego Asseco Data Systems S.A. (ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk)

przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego Aplitt sp. z o.o. (ul. Arkońska 11, 80-387 Gdańsk)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego Baltic IT Support sp. z o.o. (ul. Kartuska 246, 80-125 Gdańsk) kwoty 15000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………………………..

Sygn. akt: KIO 3538/25

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający InnoBaltica sp. z o.o. prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotemjest „serwis urządzeń Systemu FALA w pojazdach komunikacji miejskiej.”

Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się w 24 kwietnia 2025 roku pod numerem 268477-2025.

21 sierpnia 2025 roku OdwołującyBaltic IT Support sp. z o.o.wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

- art. 224 ust. 1, 2, 5 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzezzaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy Aplitt sp. z o. o.,w sytuacjiw której Wykonawca Aplitt sp. z o. o. nie złożył wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego,

- art. 18 ust. 1 - 3 w zw. z art. 74 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 1 - 2 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzezzaniechanie udostępnienia wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny wraz z załącznikami złożonych przez Wykonawcę Aplitt sp. z o. o. w odpowiedzi na wezwanie Zamawiającego z dnia 31 lipca 2025 r.,w sytuacjiw której informacje objęte tajemnicą przedsiębiorstwa nie posiadają wartości gospodarczej oraz w sytuacji nie wykazania przez Wykonawcę Aplitt sp. z o.o. przesłanek skutecznego zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, co obliguje Zamawiającego do udostępnienia wspomnianych dokumentów,

- art. 224 ust. 1, 2, 5 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawa Prawo zamówień publicznych poprzezzaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy Aplitt sp. z o. o., w sytuacjiw której wyjaśnienia złożone w odniesieniu do pozycji nr 2.1, 2.2, 2.4. i 2.5 formularza cenowego są nierzetelne, wewnętrznie sprzeczne i gołosłowne, nie uzasadniają podanej w ofercie ceny, i potwierdzają, że Wykonawca Aplitt sp. z o. o. zaoferował cenę rażąco niską, co obliguje Zamawiającego do odrzucenia oferty tego Wykonawcy,

- art. 522 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzezzaniechanie Zamawiającego wykonania czynności zgodnie z żądaniem sformułowanym przez Odwołującego w odwołaniu z dnia 23 czerwca 2025 r. w sprawie o sygn. KIO 2577/25, pomimo uwzględnienia przedmiotowego odwołania w całości, zobowiązującego Zamawiającego m.in. do odrzucenia oferty Wykonawcy Aplitt sp. z o. o.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemuunieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenia oferty Wykonawcy Aplitt sp. z o.o., ewentualnie udostępnienia Odwołującemu pełnej treści wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny wraz z załącznikami złożonymi w postępowaniu przez Wykonawcę Aplitt sp. z o. o. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 31 lipca 2025 r., kontynuację oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu.

01 października 2025 roku Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował, że: „po dokładnej analizie treści zarzutów, jak i argumentów wskazanych na ich poparcie, Zamawiający powziął wątpliwości dokonanych czynności, co wyraził w notatce z dnia 01.09.2025 r. i dokonał następujących czynności:

1. Unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej - czynność dokonana w dniu 04.09.2025 r.

2. Unieważnienie czynności wezwania Wykonawcy Aplitt sp. z o.o., z dnia 31.07.2025 r. do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny – czynność dokonana w dniu 04.09.2025 r.

3. Unieważnienie czynności wezwania Wykonawcy Aplitt sp. z o.o., z dnia 11.08.2025 r. do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny – czynność dokonana w dniu 04.09.2025 r.

4. Wezwanie Wykonawcy Aplitt sp. z o.o. do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny z uwzględnieniem elementów wskazanych w przedmiotowym odwołaniu – czynność dokonana w dniu 04.09.2025r.

Na skutek czego wykonawca dokonał wyjaśnienia – pismo z dnia 10.09.2025 r.

Tym samym brak jest zatem przedmiotu (substratu) zaskarżenia, którym była czynność wyboru z 11.08.2025 r., co potwierdza stanowisko Krajowej Izby Odwoławczej wyrażone m. in. w wyrokach KIO 1715/25, KIO 2031/25”.

Zamawiający załączył do pisma załączniki w postaci: notatki; informacji o unieważnieniu wyboru oferty najkorzystniejszej - czynność dokonana w dniu 04.09.2025 r., informacji o unieważnieniu czynności wezwania Wykonawcy Aplitt sp. z o.o. z dnia 11.08.2025 r. do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny – czynność dokonana w dniu 04.09.2025 r., wezwanie Wykonawcy Aplitt sp. z o.o. do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny z uwzględnieniem elementów wskazanych w odwołaniu.

  

Izba zważyła co następuje:

Zgodnie z artykułem 568 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Ze wskazanej powyżej informacji zawartej w odpowiedzi na odwołanie Zamawiającego wynika, że Zamawiający unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz część dotychczas dokonanych czynności w postępowaniu oraz dokonał ponownej czynności badania ofert, w tym wezwał Wykonawcę Aplitt sp. z o.o. do złożenia wyjaśnień i Wykonawca takie wyjaśnienia złożył. Oznacza to, że nieaktualna stała się czynność, której dotyczy odwołanie, tj. czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z 11 sierpnia 2025 roku, a zatem również dotychczasowe czynności podjęte przez Zamawiającego w toku badania i oceny ofert (których dotyczyło odwołanie wniesione w dniu 21 sierpnia 2025 roku) stały się nieaktualne.

Przedmiot zaskarżenia przestał istnieć, co stanowi podstawę umorzenia postępowania w oparciu o art. 568 pkt. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Należy podkreślić, że w tej sytuacji, zarówno Odwołujący jak i Przystępujący będą uprawnieni do skorzystania ze środków ochrony prawnej i merytorycznego rozpoznania odwołania wobec czynności Zamawiającego.

W związku z § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą Izba w sytuacji opisanej w art. 568 pkt 2 Ustawy wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Orzekając o kosztach w oparciu o przepisy § 9 ust. 2 Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego kwotę wpisu.

Przewodnicząca:

………………………………