Wyrok KIO KIO 3579/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3579/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, umorzenie postępowania odwoławczego, uzasadnienie faktyczne i prawne, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń, wezwanie do wyjaśnienia dokumentów lub oświadczeń. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 575, art. 574.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego: wykonawcy Gór-Tor Sp. z o.o....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3579/23

POSTANOWIENIE

z dnia 12 grudnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 grudnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 listopada 2023 r. przez wykonawcę Zakład Robót Komunikacyjnych – Dom w Poznaniu Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, w postępowaniu prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie

przy udziale wykonawcy Gór-Tor Sp. z o.o. z siedzibą w Olszewie-Bołąkach, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

oraz wykonawcy Pomorskiego Przedsiębiorstwa Mechaniczno-Torowego Sp. z o.o.
z siedzibą w Gdańsku, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20.000,00 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Zakład Robót Komunikacyjnych – Dom w Poznaniu Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,stanowiącej wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ………….…………

Sygn. akt: KIO 3579/23

UZASADNIENIE

Zamawiający PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie, dalej: „Zamawiający” prowadzi postępowanie, którego przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych dla zadania pn. „Zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach zadania pn. „Budowa mijanki Bydgoszcz Fordon na linii kolejowej nr 209 Kowalewo Pomorskie – Bydgoszcz Wschód”, dalej jako: „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
z dnia 26 lipca 2023 r., pod nr 2023/S 142-453067.

W dniu 27 listopada 2023 r. wykonawca Zakład Robót Komunikacyjnych – Dom w Poznaniu Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego obejmujących:

dokonanie wyboru oferty złożonej przez GÓR-TOR sp. z o.o., podczas gdy oferta ta nie spełnia warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności zawodowych
i technicznej, o której mowa w rozdział X pkt. 2 ppkt 4b SWZ w zakresie dotyczącym osoby wskazanej na stanowisko projektanta branży energetyka;

zaniechania wezwania GÓR-TOR do wymiany osoby wskazanej na stanowisko projektanta branży energetycznej pomimo, iż z posiadanych przez Zamawiającego dokumentów wynika, iż osoba ta nie spełnia warunku udziału w Postępowaniu.

Opisanej powyżej czynności i zaniechaniu Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:

1. art. 112 ust. 1 w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy PZP poprzez uznanie, iż oferta GÓR-TOR spełnia warunek udziału w postępowaniu określony w rozdziale X pkt. 2 ppkt. 4b SWZ dotyczącym zdolności technicznych lub zawodowych wykonawcy tj. że GÓR-TOR wykazał dysponowanie osobą na stanowisku projektant branży energetyka;

2. art. 128 ust. 1 ustawy PZP poprzez zaniechanie wezwania GÓR-TOR do wymiany osoby wskazanej na stanowisko projektanta branży energetyki pomimo, iż osoba wskazana przez GÓR-TOR w wykazie osób tj. Pan R.W. nie spełnia warunku udziału
w postępowaniu wskazanym w rozdziale X pkt. 2 ppkt. 4b SWZ;

3.art. 16 pkt 1 i 2) ustawy PZP poprzez przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców oraz w sposób nieprzejrzysty w następstwie dokonania zaniechania zbadania i oceny ofert w sposób zgodny z warunkami oceny ofert określonymi w SWZ i ustawie PZP.

W związku z powyżej wskazanymi zarzutami Odwołujący wniósł o:

1) merytoryczne rozpatrzenie przez Krajową Izbę Odwoławczą niniejszego odwołania i jego uwzględnienie w całości;

2) opuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentacji Postępowania, a także dowodów opisanych w treści niniejszego odwołania oraz dowodów, które zostaną ewentualnie powołane i przedłożone na rozprawie;

3)nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 17.11.2023 r. dotyczącej wyboru jako najkorzystniejszej oferty GÓR-TOR oraz nakazanie Zamawiającemu wezwania GÓR-TOR do wymiany osoby wskazanej na stanowisko projektanta branży energetyki;

4) nakazanie Zamawiającemu przeprowadzenia ponownego procesu badania i oceny ofert;

5)zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego, według norm przepisanych i zgodnie
z fakturą przedstawioną przez Odwołującego na rozprawie.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego: wykonawcy Gór-Tor Sp. z o.o. z siedzibą w Olszewie-Bołąkach po stronie zamawiającego oraz wykonawcy Pomorskiego Przedsiębiorstwa Mechaniczno-Torowego Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku po stronie odwołującego.

Zgłoszenia spełniały warunki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.

Zamawiający w piśmie z 4 grudnia 2023 r. – odpowiedzi na odwołanie wskazał, że uwzględnił odwołanie w całości i w dniu 30 listopada 2023 r. unieważnił czynność wyboru oferty spółki Gór-Tor jako najkorzystniejszej i wezwał tę spółkę do wymiany osoby wskazanej na stanowisko projektanta branży elektryki, spełniając tym samym wszystkie wnioski z odwołania.

Uczestnik postępowania odwoławczego Gór-Tor sp. z o.o. w piśmie z 7 grudnia 2023 r. wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

W ocenie Izby nie budzi wątpliwości, iż w związku z dokonaniem czynności będącej przedmiotem żądania odwołania, postępowanie odwoławcze stało się zbędne.

Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Zamawiający po wniesieniu odwołania dokonał czynności będącej przedmiotem żądania odwołania, a zatem na dzień rozpoznania odwołania na posiedzeniu niejawnym nie istniały już czynności i zaniechania czynności, których dotyczyło odwołanie. Oznacza to, że w momencie orzekania przez Izbę nie istniał substrat odwołania, będący podstawą skorzystania ze środków ochrony prawnej przez Odwołującego. Spór stał się bezprzedmiotowy.

W ocenie Izby, wobec powyższego prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego jest, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 2 ustawy Pzp zbędne. Jest to przesłanka umożliwiająca umorzenie postępowania odwoławczego i zdaniem Izby może znaleźć zastosowanie w takiej właśnie sytuacji.

W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, orzeczono jak w pkt 1 sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku, na podstawie

art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, koszty znosi się wzajemnie.

Na podstawie art. 574 ustawy Pzp, Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 20.000 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.

Przewodniczący: ………….………….……