Wyrok KIO KIO 3586/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3586/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.12.2023
- Przewodniczący
- Joanna Gawdzik-Zawalska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Nazwa
- Uniwersytet Gdański
- Miejscowość
- Gdańsk
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3586/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Gdański z siedzibą w Gdańsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Odwołujący wykazał interes w uzyskaniu zamówienia i możliwość poniesienia szkody jako przesłanki materialnoprawnej dopuszczalności odwołania z art. 505 ust. 1 Ustawy. Wobec złożenia przez Odwołującego oświadczenia w trybie art. 520 Ustawy o wycofaniu złożonego odwołania Izba uznała, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego w trybie art. 568 pkt. 1 Ustawy....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3586/23
POSTANOWIENIE
z dnia 20 grudnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Joanna Gawdzik-Zawalska
Protokolant: Mikołaj Kraska
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 listopada 2023 r. przez wykonawcę:
W. W. - Firma Handlowo Usługowa ARKAN W. W. w Gdańsku
ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Uniwersytet Gdański , z udziałemwykonawcy zgłaszającego przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „PORTAL” Sp. z o.o. w Gdańsku
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwotę 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącą 90 % należnego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust.1 i art. 580 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz.U.2023.1605 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
U z a s a d n i e n i e
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj Dz.U.2023.1605 z późn. zm.) (dalej: Ustawa lub Pzp) przez Uniwersytet Gdański (dalej: Zamawiający) pn „Sukcesywna dostawa środków czystości na potrzeby jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego wg. części: Cześć I – Sukcesywna dostawa podstawowych środków czystości, Część II - Sukcesywna dostawa specjalistycznych środków czystości” (dalej: Postępowanie) w zakresie części I sukcesywna dostawa podstawowych specjalistycznych środków czystości w dniu 28 listopada 2023r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wniesione zostało odwołanie przez wykonawcę W. W. - Firma Handlowo Usługowa ARKAN W. W. w Gdańsku ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego (dalej: Odwołujący lub Wykonawca).
Zamawiający przekazał kopie odwołania wykonawcom 29 listopada 2023 r drogą elektroniczną. Do postępowania odwoławczego pismem z dnia 1 grudnia 2023 r. przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówieniaPrzedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „PORTAL” Sp. z o.o. w Gdańsku, Izba uznała skuteczność zgłoszenia przystąpienia.
Odwołujący wniósł odwołanie wobec niezgodnych z przepisami czynności i zaniechań Zamawiającego odrzucenia oferty Odwołującego, unieważnienia Postępowania w zakresie części I oraz zaniechania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w części I.
Zamawiający wnosił o oddalenie odwołania. Przystępujący popierał stanowisko Zamawiającego.
Pismem z dnia 19 grudnia 2023 r. a więc przed terminem posiedzenia Odwołujący cofnął odwołanie oraz wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego i zwrot 90% wpisu od odwołania.
Izba nie dopatrzyła się zaistnienia przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Ustawy.
Izba uznała, że Odwołujący wykazał interes w uzyskaniu zamówienia i możliwość poniesienia szkody jako przesłanki materialnoprawnej dopuszczalności odwołania z art. 505 ust. 1 Ustawy.
Wobec złożenia przez Odwołującego oświadczenia w trybie art. 520 Ustawy o wycofaniu złożonego odwołania Izba uznała, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego w trybie art. 568 pkt. 1 Ustawy.
Na posiedzeniu niejawnym, które odbyło się bez udziału stron i uczestników w związku z § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) Izba w sytuacji opisanej w art. 568 Ustawy, wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 Ustawy w zw. z § 9 ust. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe Izba orzekła jak w sentencji
Przewodniczący: ……………................................…………………