Wyrok KIO KIO 363/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 363/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.02.2025
- Przewodniczący
- Michał Pawłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 363/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 lutego 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, cofnąć odwołanie, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 103 ust. 2, art. 103 ust. 3, art. 433 pkt 3, art. 362, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zwane dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej nr 229 na odcinku Kartuzy – Lębork w ramach projektu pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 363/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 25 lutego 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący:Michał Pawłowski
Członkowie: Katarzyna Prowadzisz
Małgorzata Jodłowska
Protokolant: Piotr Cegłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 lutego 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 stycznia 2025 r. przez wykonawcę Zakłady Automatyki KOMBUD Spółka Akcyjna z siedzibą w Radomiu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie,
uczestnik po stronie odwołującego – wykonawca TORHAMER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni
orzeka:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Zakłady Automatyki KOMBUD Spółka Akcyjna z siedzibą w Radomiu kwoty 18 000 zł 00 gr (osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:………….………………………………
Członkowie: ………….………………………………
………….………………………………
Sygn. akt KIO 363/25
Uzasadnienie
PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie,zwane dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na„zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej nr 229 na odcinku Kartuzy – Lębork w ramach projektu pn. „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 20 grudnia 2024 r,, pod numerem 2024/S 248-783699.
W dniu 31 stycznia 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca Zakłady Automatyki KOMBUD Spółka Akcyjna z siedzibą w Radomiu, zwany dalej „Odwołującym” lub „wykonawcą KOMBUD”, wniósł odwołanie w stosunku do zmienionej w dniu 21 stycznia 2025 r. treści SWZ, w tym w szczególności treści Tomu III SWZ – Programu Funkcjonalno-Użytkowego (dalej jako „PFU”).
Wykonawca KOMBUD zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 99 ust. 1, 2 i 4 ustawy PZP w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy PZP, art. 17 ust. 1-2 ustawy PZP, art. 103 ust. 2-3 ustawy PZP, art. 433 pkt 3 ustawy PZP w zw. z art. 362 ustawy PZP przez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób zakładający ingerencję wykonawcy zamówienia w systemy komputerowe SRK zabudowane na LCS (Lokalne Centrum Sterowania) Kartuzy produkcji wykonawcy AŻD Praha s.r.o. (zwanego dalej jako „wykonawca AŻD Praha”) bez zapewnienia przez Zamawiającego w ramach dokumentacji postępowania zobowiązania wykonawcy AŻD Praha do współpracy, w zakresie niezbędnym i koniecznym do realizacji zamówienia, z każdym potencjalnym wykonawcą przedmiotu zamówienia i na tożsamych dla każdego potencjalnego wykonawcy zasadach, co skutkuje nałożeniem na wykonawcę zamówienia stanowiącego przedmiot postępowania obowiązku samodzielnego nawiązania współpracy niezbędnej do realizacji całego zakresu zamówienia z producentem / dostawcą urządzeń (wykonawcą AŻD Praha) oraz stanowi opis co najmniej umożliwiający utrudnienie uczciwej konkurencji w postępowaniu, narzucający wykonawcom – na nieznanych i niepewnych zasadach – podwykonawstwo wykonawcy AŻD Praha będącego wykonawcą zainteresowanym również obecnym postępowaniem, przy jednoczesnym przeniesieniu na wykonawcę zamówienia wszelkich ryzyk i odpowiedzialności z tym związanej – co narusza także art. 433 pkt 3 ustawy PZP oraz art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy PZP.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu zmiany treści PFU, w taki sposób:
1) aby Zamawiający przyjął na siebie i zobowiązał się, na własny koszt i ryzyko, do zapewnienia współpracy wykonawcy AŻD Praha w zakresie integracji i powiązania posiadanych przez Zamawiającego urządzeń SRK z urządzeniami dostarczanymi w ramach postępowania, lub
2) aby Zamawiający zwolnił wykonawcę od odpowiedzialności w zakresie prac wymagających ingerencji w te urządzenia SRK, które mogą być wykonane jedynie przez wykonawcę AŻD Praha.
Następnie na posiedzeniu niejawnym Izby z udziałem stron w dniu 25 lutego 2025 r. Odwołujący oświadczył, że w związku z wyjaśnieniami do treści SWZ opublikowanymi przez Zamawiającego w dniu 24 lutego 2025 r. cofa odwołanie wniesione w tej sprawie.
Krajowa Izba Odwoławcza stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) – oznacza, że postępowanie odwoławcze należy umorzyć.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania(Dz. U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, tj. kwoty 18 000 zł 00 gr.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący:………….………………………………
Członkowie: ………….………………………………
………….………………………………