Wyrok KIO KIO 3633/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3633/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.12.2023
- Przewodniczący
- Krzysztof Sroczyński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Malbork
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3633/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku z siedzibą w Malbork w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zwrot odwołania, uchwała, umorzenie postępowania odwoławczego, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. W myśl § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3633/23
POSTANOWIENIE
z dnia 18 grudnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Krzysztof Sroczyński
Protokolant: Oskar Oksiński
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 18 grudnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 grudnia 2023 r. przez Odwołującego - wykonawcę M.Ł. sp. k. z siedzibą w Warszawie działającego
w imieniu wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: M.Ł. sp. k. z siedzibą w Warszawie i MEDIS24 sp. z o.o.. z siedzibą w Warszawie,
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku
przy udziale wykonawcy Serwis Temp sp. z o. o. z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, zgłaszającego swoje przystąpienie do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującegokwoty 6 750 zł(słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………….………………
Sygn. akt: KIO 3633/23
U z a s a d n i e n i e
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku (dalej: „Zamawiający”) prowadzi
na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm., dalej: „ustawa Pzp” lub „Pzp”) w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Malborku na 2024 rok; Numer referencyjny: ZP.261.3.2023.AW (dalej „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 15 listopada 2023 r., pod numerem 2023/BZP 00494114/01.
Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są roboty budowlane, jest niższa
od kwot wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp
Dnia 4 grudnia 2023 r. odwołanie wniósł M.Ł. sp. k. z siedzibą
w Warszawie działającego w imieniu wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: M.Ł. sp. k. z siedzibą w Warszawie i MEDIS24 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) wobec niezgodnych z przepisami prawa czynności i zaniechań Zamawiającego w ww. zamówieniu, polegających na:
1)zaniechaniu czynności wezwania Wykonawcy – SERWIS TEMP sp. z o.o. do wyjaśnienia oraz ewentualnie poprawienia lub uzupełnienia w trybie art. 128 ust. 2 i ust. 4 Pzp dokumentów potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia;
a w konsekwencji:
2)błędnym i przedwczesnym wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej przez Wykonawcę – SERWIS TEMP sp. z o.o.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 128 ust. 1 i ust. 4 Pzp w zw. z pkt 3.2. ppkt 4 lit. A) SWZ, poprzez zaniechanie wezwania Wykonawcy SERIWS TEMP sp. z o.o. do udzielenia wyjaśnień w zakresie faktycznego zakresu realizacji przez tego Wykonawcę zamówienia z poz. 2 wykazu usług na rzecz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rawiczu
i zakresu nabytego doświadczenia, w sytuacji gdy przedmiotowe zamówienie obejmowało dwa rodzaje usług, tj. usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz zostało zrealizowane przez konsorcjum trzech wykonawców: „Serwis Kadr” T.M., SERWIS APT sp. z o.o. oraz SERWIS TEMP sp. z o.o., a w dalszej kolejności do ewentualnego poprawienia lub uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia – co skutkowało nieuprawnionym i przedwczesnym wyborem oferty najkorzystniejszej.
W związku z powyższym podstawowe żądania, jakie postawił Odwołujący to uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:
1.unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez Wykonawcę SERWIS TEMP sp. z o.o.;
2.powtórzenia czynności badania oferty Wykonawcy SERWIS TEMP sp. z o.o, w tym nakazanie Zamawiającemu wystosowania do ww. Wykonawcy wezwania w trybie art. 128 ust. 1 i ust. 4 ustawy PZP w zakresie dokumentów potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego doświadczenia;
3.zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.
W dniu 11 grudnia 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź na odwołanie, w której Zamawiający wnosił o oddalenie odwołania w całości i przedstawił argumentację dla takiego stanowiska.
W ramach przedmiotowego postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego w dniu 7 grudnia 2023 r. zgłosił wykonawca Serwis Temp sp. z o. o. z siedzibą
w Ostrowcu Świętokrzyskim, który wniósł o oddalenie odwołania. Wykonawca ten ponadto w dniu 12 grudnia 2023 r. złożył pismo procesowe, w którym przedstawił argumentację dla oddalenia odwołania w całości.
W dniu 15 grudnia 2023 r., przed otwarciem rozprawy, Odwołujący złożył oświadczenie
o cofnięciu odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. W myśl§ 13 ust. 1pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453), skład orzekający dokonuje czynności formalnoprawnych i sprawdzających, o których mowa w § 1, na posiedzeniu niejawnym, i w zależności od poczynionych ustaleń wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego w przypadkach, o których mowa w art. 568 pkt 1 lub 3 ustawy Pzp.
Odwołujący złożył skuteczne oświadczenie o cofnięciu wniesionego przez siebie odwołania. Uwzględniając powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza, działając na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w tej sprawie.
Stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Ponieważ odwołujący cofnął odwołanie wcześniej niż w dniu wyznaczonego terminu posiedzenia Izby, Izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a powołanego rozporządzenia, postanowiła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty
6 750 zł, stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ……………….………………