Wyrok KIO KIO 3637/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3637/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, naruszenie obowiązków zawodowych, zasada uczciwej konkurencji, zasada równego traktowania wykonawców. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 2, art. 240 ust. 1, art. 240 ust. 2, art. 241 ust. 3, art. 16 ust. 1, art. 16 ust. 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 3, art. 99 ust. 4, art. 521, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi ‎ na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn: „Zakup oprogramowania ‎ do monitorowania aplikacji i infrastruktury Portalu PUE/eZUS wraz ze wsparciem”, Numer referencyjny: 993200.271.149.2025-DZP (dalej: Postępowanie). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 18 sierpnia 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3637/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 3 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Ernest Klauziński

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 3 października 2025 r. w Warszawie
w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 28 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Cloudware Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie

Uczestnicy po stronie odwołującego:

A.Passus Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie,

B.Linux Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Cloudware Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………….…….………….…….……

Sygn. akt: KIO 3637/25

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi
na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn: „Zakup oprogramowania
do monitorowania aplikacji i infrastruktury Portalu PUE/eZUS wraz ze wsparciem”, Numer referencyjny: 993200.271.149.2025-DZP (dalej: Postępowanie).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 18 sierpnia 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, numer publikacji ogłoszenia: 535338-2025, numer wydania Dz.U. S: 156/2.

28 sierpnia 2025 r. wykonawca Cloudware Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 239 ust. 2, art. 240 ust. 1 i 2 oraz art. 241 ust. 3 Pzp przez ustalenie w pkt 7.3.3. SWZ sposobu oceny ofert przy wykorzystaniu kryterium posiadania przez oferowany produkt pozycji w Gartner Magic Quadrant Observability na rok 2024, co nie znajduje żadnego uzasadnienia merytorycznego, a co więcej dotyczy nieaktualnego raportu
z 2024 roku, pomimo że istnieje nowszy raport, z lipca 2025 r. co uniemożliwia
w szczególności weryfikację i porównanie poziomu oferowanego przedmiotu zamówienia;

2.art. 16 ust. 1 i 3, art. 17 ust. 1 i 2, art. 99 ust. 1–4 Pzp przez opisanie w Załączniku
nr 7 do SWZ – Opis Przedmiotu Zamówienia („OPZ”) przedmiotu zamówienia w sposób nieproporcjonalny, nieuzasadniony charakterem zamówienia, w sposób który nie gwarantuje uzyskania najlepszych efektów zamówienia, a także wskazujący
na rozwiązania jednego, konkretnego producenta oprogramowania i infrastruktury,
co narusza zasadę uczciwej konkurencji, proporcjonalności i równego traktowania wykonawców oraz prowadzi do nieuzasadnionego ograniczenia kręgu potencjalnych wykonawców.

W odpowiedzi na odwołanie z 26 września 2025 r. Zamawiający wskazał:

„Na podstawie art. 521 oraz art. 522 ust. 1 (…):

I. uwzględniam odwołanie w zakresie:

1)zarzutu 1, zgodnie z żądaniem ewentualnym dotyczącym zmiany kryterium opisanego w pkt 3.3.3. w ten sposób, że kryterium będzie dotyczyło pozycji oferowanego produktu w Gartner Magic Quadrant Observability na rok 2025 ,

2)zarzutu 2 (ii) (wymóg dotyczący aktualizacji oprogramowania),

3)zarzutu 2 (iii) (wymóg dotyczący monitorowania aplikacji),

4)zarzutu 2 (v) (wymóg przechowywania logów zewnętrznych na serwerze),

5)zarzutu 2(vii) (wymóg dotyczący wykrywania podatności)

- i wnoszę o umorzenie postępowania w tym zakresie na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp, ewentualnie umorzenie postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 ze względu na zbędność postępowania wobec dokonania modyfikacji postanowień SWZ,

II. wnoszę o umorzenie postępowania w zakresie zarzutu 2 (i), 2 (iv), 2 (vi) ze względu
na zbędność postępowania wobec dokonania modyfikacji postanowień SWZ (przeniesienie spornych wymagań do kryteriów oceny ofert)”.

2 października 2025 r. Odwołujący złożył pismo procesowe w którym oświadczył, że wycofuje odwołanie.

Izba uznała w tej sytuacji, że odwołanie zostało w całości skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………….…….………….…….……