Wyrok KIO KIO 3675/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3675/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie odwołania, rażąco niska cena, zamówienie publiczne, czyn nieuczciwej konkurencji, unieważnienie czynności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 4, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielnie zamówienia: Target Spółka jawna A.Ł., M.R. z siedzibą w Warszawie oraz Aspekt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej: „ przystępujący ” . Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3675/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 17 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 17 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 września 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Agencja Ochrony Osób
i Mienia Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, Biuro Ochrony Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Elblągu, D&S Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz Grupa Ochrony Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Elblągu

w postępowaniu prowadzonym przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

przy udziale uczestników po stronie zamawiającego wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Target Spółka jawna A.Ł., M.R. z siedzibą
w Warszawie oraz Aspekt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszących odwołanie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Agencja Ochrony Osób i Mienia Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie, Biuro Ochrony Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Elblągu, D&S Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie oraz Grupa Ochrony Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Elblągu kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 3675/25

Uzasadnienie

Zamawiający Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, dalej: „zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Świadczenie usługi dozorowania i ochrony fizycznej osób i mienia na potrzeby Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA”, dalej: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
28 marca 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00167825.

1 września 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Agencja Ochrony Osób i Mienia Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie, Biuro Ochrony Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Elblągu, D&S Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie oraz Grupa Ochrony Dogmat Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Elblągu, dalej: „odwołujący” wnieśli odwołanie od czynności podjętej przez zamawiającego oraz zaniechania czynności przez zamawiającego w postępowaniu, polegających na:

1) wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Konsorcjum TARGET sp. j. A.Ł., M.R. i Aspekt sp. z o.o. (zwanym dalej „Wykonawcą”),

2) zaniechaniu wezwania Wykonawcy do złożenia wyjaśnień w zakresie ceny złożonej oferty, podczas gdy cena oferty złożonej przez Wykonawcę budzi wątpliwości co do możliwości wykonania za nią przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez Zamawiającego w dokumentach zamówienia i obowiązującymi przepisami prawa,

3) zaniechaniu odrzucenia oferty Wykonawcy, w sytuacji, w której oferta Wykonawcy powinna zostać odrzucona z uwagi na fakt, że zaoferowana cena nosi znamiona ceny rażąco niskiej,
a oferta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Odwołujący wskazał, że powyższe czynności i zaniechania stanowią naruszenie przez zamawiającego:

1) art. 224 ust. 1 i ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i pkt 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie zwrócenia się do Wykonawcy o udzielenie stosownych wyjaśnień, w tym złożenia dowodów dotyczących wyliczenia ceny i kosztów wykonania przedmiotu zamówienia, mimo że cena za realizację przedmiotu umowy zaoferowana przez Wykonawcę jest niższa aniżeli same koszty pracy pracowników skierowanych do realizacji zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w SWZ co do stopnia niepełnosprawności tych pracowników, a tym samym powinno budzić wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów (w szczególności przepisów prawa pracy), co obligowało zamawiającego co najmniej do wyjaśnienia tychże okoliczności ceny, zaś samo złożenie ofert w takiej formie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji,

2) art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 226 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 224 ust. 1, 5 i 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę, pomimo że zaoferowana przez Wykonawcę cena nosi znamiona ceny rażąco niskiej, co jednocześnie świadczy o tym, że przedmiotowa oferta została złożona przez Wykonawcę w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej u.z.n.k.) polegającego na utrudnianiu innym przedsiębiorcom dostępu do rynku poprzez sprzedaż usług poniżej kosztów ich świadczenia w celu eliminacji innych przedsiębiorców (art. 15 ust. 1 pkt 1 u.z.n.k.).

Odwołujący wniósł o:

1. unieważnienie czynności wyboru oferty Wykonawcy jako najkorzystniejszej,

2. powtórzenie czynności badania i oceny ofert w postępowaniu i w jej ramach wezwanie Wykonawcy do złożenia wyjaśnień w zakresie ceny złożonej oferty,

3. dokonanie badania i oceny ofert niepodlegających odrzuceniu,

4. dokonania czynności wyboru oferty spośród pozostałych nieodrzuconych ofert.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielnie zamówienia: Target Spółka jawna A.Ł., M.R. z siedzibą w Warszawie oraz Aspekt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej: „przystępujący” .

Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

Przystępujący wnieśli o odrzucenie odwołania lub o jego oddalenie w całości – pismo
z 10 września 2025 r.

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie - piśmie z dnia 9 października 2025 r. wniósł
o odrzucenie odwołania jako wniesionego po upływie terminu ewentualnie oddalenie odwołania w całości.

Odwołujący w piśmie z 13 października 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.

Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodnicząca: …………………………