Wyrok KIO KIO 3691/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3691/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 07.10.2025
- Przewodniczący
- Natalia Kurek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3691/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Narodowy Instytut Kardiologii Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, naruszenie obowiązków, zamówienie publiczne, zasada jawności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 239, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2, art. 520 ust. 2.
Istota sprawy
W dniu 06 października 2025 r., Odwołujący – TAMESHI INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi , cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 01 września 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę usług wdrożenia i konfiguracji środowiska Chmurowej Platformy Analitycznej umożliwiającej tworzenie rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji, wewnętrzny identyfikator postępowania ZP.06...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3691/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 07 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza– w składzie:
Przewodnicząca:N.K.
Protokolant: Piotr Cegłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 01 września 2025 r. przez wykonawcę TAMESHI INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Narodowy Instytut Kardiologii Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, CHAOS GEARS Spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 PZP.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego TAMESHI INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzikwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………………….…….
Sygn. akt: KIO 3691/25
Uzasadnienie
W dniu 06 października 2025 r., Odwołujący – TAMESHI INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 01 września 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę usług wdrożenia i konfiguracji środowiska Chmurowej Platformy Analitycznej umożliwiającej tworzenie rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji, wewnętrzny identyfikator postępowania ZP.063.2025.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), (dalej PZP).
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 02 lipca 2025 r. nr publikacji 426279 – 2025 – OJ S 124/2025.
Do przedmiotowego postępowania przystąpienie po stronie Zamawiającego skutecznie zgłosił wykonawca CHAOS GEARS Spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie.
W tym postępowaniu TAMESHI INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi (dalej także jako Odwołujący) w dniu 01 września 2025 r. złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności Zamawiającego podjętych w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 226 ust.1 pkt 5 PZP w związku z art. 16 pkt 1 PZP w związku z art. 223 ust. 1 PZP poprzez uznanie że treść oferty Odwołującego – TAMESHI INVESTMENT sp. z o.o. jest niezgodna z warunkami zamówienia z uwagi na niezłożenie Cennika elementów kosztowych, który spełniałby wymogi Zamawiającego, w sytuacji gdy Odwołujący złożył wymagany załącznik, który mógł ewentualnie podlegać wyjaśnieniu;
2)art. 16 pkt 1 i 2 w związku z art. 18 ust. 1, 2 i 3 PZP w zw. z art. 74 ust. 1 i 2 PZP w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez błędne uznanie, że dokumenty i wyjaśnienia złożone przez CHAOS GEARS S.A. stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa tego Wykonawcy, tj.:
a)Kalkulację Projektu badawczego;
b)Cennik elementów kosztowych;
c)Wykaz funkcji oferowanej platformy;
d)Wykaz osób wraz z częścią formularza ofertowego – pkt B strona 6;
e)Warunki równoważności;
f)Wykaz usług wraz z referencjami;
g)Treść wyjaśnień z dnia 7.08.2025 r.
h)Załącznik do pisma z dnia 18.08.2025 r. dotyczący wykazu usług.
choć nie wykazał on przesłanek warunkujących uznanie informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa, w wyniku czego doszło do naruszenia zasady jawności postępowania oraz prowadzenia postępowania w sposób niezapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców, jak również przejrzysty, a w konsekwencji doprowadziło do odmowy ich udostępnienia Odwołującemu.
ewentualnie, jedynie w przypadku nieuwzględnienia zarzutu z pkt 1
3)art. 239 PZP w związku z art. 226 ust. 1 pkt 5 PZP w związku z art. 223 ust. 1 PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty CHAOS GEARS S.A. jako niezgodnej z warunkami zamówienia, a zamiast tego dokonanie wyboru oferty tego Wykonawcy jako najkorzystniejszej oraz poprzez wzywanie go do wyjaśnień w zakresie kalkulacji odnoszącej się do Cennika elementów kosztowych, w sytuacji gdy złożone wyjaśnienia stanowią negocjacje treści oferty.
Odwołujący wniósł o:
1)uwzględnienie odwołania w całości;
2)nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty jako najkorzystniejszej złożonej CHAOS GEARS S.A.;
3)nakazanie dokonania powtórnej oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego;
4)nakazanie Zamawiającemu udostępnienia załączników do protokołu, tj. niżej wymienionych dokumentów złożonych przez CHAOS GEARS S.A.:
a)Kalkulację Projektu badawczego;
b)Cennik elementów kosztowych;
c)Wykazu funkcji oferowanej platformy;
d)Wykazu osób wraz z częścią formularza ofertowego – pkt B strona 6;
e)Warunków równoważności;
f)Wykazu usług wraz z referencjami;
g)Treści wyjaśnień z dnia 7.08.2025 r.
h)Załącznika do pisma z dnia 18.08.2025 r. dotyczącego wykazu usług.
Ewentualnie, w przypadku nieuwzględnienia przez Izbę wniosku z pkt 3, nakazanie Zamawiającemu dokonania powtórnej oceny ofert, w tym odrzucenie oferty CHAOS GEARS S.A. jako niezgodnej z treścią SWZ i unieważnienia postępowania z uwagi na odrzucenie wszystkich ofert w postępowaniu.
W zgłoszeniu przystąpienia wykonawca CHAOS GEARS S.A. wniósł o oddalenie odwołania jako w całości niezasadnego.
W złożonej pismem z dnia 02 października 2025 r. odpowiedzi na odwołanie, Zamawiający wniósł o odrzucenie odwołania jako wniesionego przez podmiot nieuprawniony ewentualnie o oddalenie odwołania w całości lub o (1) umorzenie postępowania odwoławczego w zakresie zarzutu nr 2 na podstawie art. 568 pkt 2 PZP i (2) oddalenie odwołania w całości.
Mając na względzie, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto, Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 PZP, cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
Przewodnicząca:……………………….…… ..........