Wyrok KIO KIO 3717/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3717/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 07.10.2025
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bytom
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3717/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z siedzibą w Bytom w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: kryteria oceny ofert, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, naruszenie obowiązków w dziedzinie ochrony środowiska, odbioru, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 17 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie ż...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3717/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, 7 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Ernest Klauziński
na posiedzeniu bez udziału stron 7 października 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 2 września 2025 r. przez odwołującego: Wojtyła Futura spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bielsku-Białej
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
z siedzibą w Bytomiu
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego: Wojtyła Futura spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Bielsku-Białej kwoty 7 500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………….…….………….…….……
Sygn. akt: KIO 3717/25
Uzasadnienie
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z siedzibą w Bytomiu (dalej: Zamawiający) prowadzi
na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych
(dalej: Pzp) postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Wyłonienie Wykonawcy
na świadczenie usług kompleksowego wielobranżowego nadzoru inwestorskiego związku
z realizacją projektu pn. „Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” – postępowanie powtórzone znak wewnętrzny: TP-U-5/2025/UE, zwane dalej postępowaniem.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 15 lipca 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00326557/01.
2 września 2025 r. wykonawca Wojtyła Futura spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Bielsku-Białej (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 239 ust. 1 i 2 Pzp przez dokonanie nieprawidłowej oceny ofert w postępowaniu,
na skutek przyznania nieprawidłowej liczby punktów w ramach kryteriów oceny ofert:
Wykonawcy FB „JACH” A.C. łącznie 58,92 punktów (zamiast łącznie 89,47 punktów) - w tym za kryterium „Cena za całość zamówienia” (określone
w Rozdziale XVI pkt 2 SWZ) 18,92 pkt (zamiast 49,47 punktów),
Odwołującemu łącznie 52,93 punktów (zamiast łącznie 90 punktów) - w tym
za kryterium „Cena za całość zamówienia” (określone w Rozdziale XVI pkt 2 SWZ) 22,95 pkt (zamiast 60 punktów),
w wyniku czego oferta Wykonawcy FB „JACH” A.C. została nieprawidłowo wybrana jako najkorzystniejsza, mimo że zgodnie z treścią kryteriów oceny ofert,
to oferta Odwołującego powinna otrzymać najwyższą liczbę punktów,
2.w konsekwencji naruszenie art. 16 pkt 1 Pzp i art. 17 ust. 2 Pzp przez wybór jako najkorzystniejszej oferty Wykonawcy FB „JACH” A.C., mimo, że oferta
ta nie może być uznana za najkorzystniejszą w niniejszym postępowaniu, wobec czego naruszono również zasadę prowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie stron oraz udzielania zamówień wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy.
W odpowiedzi na odwołanie z 3 października 2025 r. Zamawiający oświadczył, że: „w dniu
9 września 2025 roku, uwzględnił w całości zarzuty odwołania Odwołującego z dnia 2 września 2025 r.”.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę
do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 Pzp orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: ………….…….………….…….……