Wyrok KIO KIO 3733/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3733/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Chełm z siedzibą w Chełm w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, wykonawca, wezwanie do złożenia wyjaśnień. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 128 ust. 4, art. 223 ust. 1, art. 128 ust. 5, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Miasto Chełm (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa i montaż iluminacji świetlnej dla Miasta Chełm", numer referencyjny: BZP.271.5.51.2023. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone 18 października 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych numer 2023/BZP 00449775....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3733/23

POSTANOWIENIE

z dnia 28 grudnia 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Danuta Dziubińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 28 grudnia 2023 roku
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 11 grudnia 2023 r. przez wykonawcę Multidekor Spółka Akcyjna z siedzibą w Piastowie,ul. Noakowskiego 4, 05-820 Piastów w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Chełm, ul. Lubelska 65, 22-100 Chełm

przy udziale wykonawcy Przedsiębiorstwa Wielobranżowego IPB Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu, ul. Pyskowicka 6, 41-807 Zabrze zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ….………………………..

Sygn. akt: KIO 3733/23

U z a s a d n i e n i e

Miasto Chełm (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa i montaż iluminacji świetlnej dla Miasta Chełm", numer referencyjny: BZP.271.5.51.2023. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone 18 października 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych numer 2023/BZP 00449775.

W dniu 6 grudnia 2023 r. Zamawiający poinformował wykonawców o wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe IPB Sp. z o.o. (dalej: „IPB”). Wykonawca Multidekor S.A. (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec tej czynności, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:

1)art. 128 ust. 4 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy IPB do złożenia wyjaśnień w kwestii wartości dostawy wskazanej w wykazie dostaw;

2)art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy IPB do złożenia wyjaśnień odnośnie treści dokumentów złożonych przez tego wykonawcę w dniu 24.11.2023 r. zwłaszcza dotyczących odpisu umowy z dnia 23.09.2021 r., zawartej z Miastem Sosnowiec;

3)art. 128 ust. 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wystąpienia do Miasta Sosnowiec z wnioskiem o przedstawienie informacji bądź złożenie dokumentów w odniesieniu do wartości dostawy wykonanej na rzecz Sosnowca przez wykonawcę IPB;

4)art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez prowadzenie Postępowania w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji.

Wskazując na powyższe, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy IPB,

2)wezwania wykonawcy IPB do złożenia wyjaśnień w zakresie wartości dostawy wykonanej na rzecz Miasta Sosnowiec oraz przyczyny wystąpienia różnicy pomiędzy odpisem umowy złożonym przez wykonawcy IPB a odpisem pochodzącym od Miasta Sosnowiec,

3)wystąpienia do Miasta Sosnowiec z wnioskiem o przedstawienie informację bądź złożenie dokumentów w odniesieniu do wartości dostawy wykonanej na rzecz Sosnowca przez wykonawcę IPB oraz odnośnie przyczyny wystąpienia różnicy pomiędzy odpisem umowy złożonym przez IPB a odpisem pochodzącym od Sosnowca, w szczególności o wyjaśnienie, czy miasto Sosnowiec podpisało umowę, w której w § 3 ust. 6 wartość rynkowa dekoracji określona została na 1.238.026,98 zł oraz z jakiego powodu Miasto Sosnowiec posiada inną wersję umowy od tej, na którą powołuje się wykonawca IPB,

4)przeprowadzenie ponownego badania i oceny ofert.

Wypełniając wymogi ustawowe wykonawca Przedsiębiorstwo Wielobranżowe IPB Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, stając się uczestnikiem postępowania.

W dniu 27 grudnia 2023 r. Odwołujący przekazał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o wycofaniu odwołania.

Zgodnie z art. 520 pustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzpw przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.

Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Działając na podstawie art. 557 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) Izba nakazała dokonanie zwrotu Odwołującemu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący: ….………………………..