Wyrok KIO KIO 3736/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3736/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, umorzenie postępowania odwoławczego, uzasadnienie faktyczne i prawne, wniesienie odwołania, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 18 ust. 1-3, art. 239, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 224 ust. 6, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 553 zd. 2.

Istota sprawy

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia przystąpień po stronie zamawiającego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoław...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 3736/23

POSTANOWIENIE

z dnia 19 grudnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

    Przewodniczący:  Anna Osiecka-Baran

    

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 grudnia 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
11 grudnia 2023 r. przez Creoproject Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającegoGminę Kamieniec Ząbkowicki

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Creoproject Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 i art. 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej doSądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………………….


Sygn. akt KIO 3736/23

UZASADNIENIE

Gmina Kamieniec Ząbkowicki, dalej „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. Sporządzenie dokumentacji projektowej i wykonawczej odbudowy obiektu zasadniczego Pałacu Marianny w ramach zadania pn. „Odbudowa obiektu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim”.Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), dalej „ustawa Pzp” lub „PZP”.Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00479138 w dniu 6 listopada 2023 r.

W dniu 11 grudnia 2023 r. wykonawca Creoproject Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1. art. 18 ust. 1-3 PZP w zw. z art. 16 PZP przez bezpodstawne ograniczenie jawności postępowania w sposób nieuzasadniony, tj. przez uznanie za zasadne zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa w zakresie wszelkich wyjaśnień, dokumentów i dowodów przekazywanych w toku postępowania przez wykonawcę LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K., w sytuacji gdy wykonawca nie wykazał skuteczności zastrzeżenia tych informacji,

2. art. 239 PZP w zw. z art. 16 PZP przez dokonanie wyboru oferty wykonawcy LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K. jako oferty najkorzystniejszej, pomimo że wykonawca nie złożył listy osób, o której mowa w pkt 6.2.2. SWZ oraz nie załączył dla każdej z wymienionych na liście osób decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych do projektowania w poszczególnych branżach,

3. art. 239 PZP w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 18 PZP przez dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K., pomimo że jego oferta podlegała odrzuceniu jako złożona bez odbycia wizji lokalnej, podczas gdy Zamawiający tego wymagał w dokumentach zamówienia,

4. art. 224 ust. 1 PZP w zw. z art. 224 ust. 2 pkt 1 PZP przez bezpodstawne zaniechanie wezwania wykonawcy LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K. do złożenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich istotnych części składowych, pomimo że zaistniały ku temu ustawowe przesłanki,

5. art. 224 ust. 6 PZP w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 PZP – jako zarzut ewentualny, w sytuacji, w której Zamawiający wezwał wykonawcę LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K. do złożenia stosownych wyjaśnień – poprzez bezpodstawne zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K., pomimo że złożona oferta jest ofertą z rażąco niską ceną.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej; dokonania ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty złożonej przez Odwołującego oraz przeprowadzenia wszystkich czynności niezbędnych do wyboru najkorzystniejszej oferty; odtajnienia dokumentów złożonych w toku postępowania przez LSPROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA Sp. Z O.O. SP. K. i udostępnienia ich Odwołującemu.

Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie nie przystąpił żaden wykonawca.

W dniu 19 grudnia 2023 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę umocowaną do reprezentacji Zamawiającego.

Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje.

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia przystąpień po stronie zamawiającego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Zgodnie z art. 522 ust. 1 in fine ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie
art. 553 zd. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący: ……………………………………….