Wyrok KIO KIO 3736/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3736/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 30.09.2025
- Przewodniczący
- Adriana Urbanik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3736/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zamówienie publiczne, odwołanie, unieważnienie czynności, naruszenie, oferta najkorzystniejsza. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1-3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 224 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 568 ust. 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, ul. Żwirki i Wigury 9/13, 00-909 Warszawa, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3736/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 30 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 30 września 2025 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 września 2025 r. przez wykonawcę Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie w postępowaniu prowadzonym przez Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Cyfrowych Systemów Telekomunikacyjnych Sp. z o.o. z siedzibą
w Tarnowie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 3736/25
Uzasadnienie
Zamawiający Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, ul. Żwirki i Wigury 9/13, 00-909 Warszawa, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego
w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”,
pn. „Urządzenia telekomunikacyjne – Nr sprawy 2814.12.2025.EO”, także w zakresie części 14 zamówienia - Dostawa i montaż centrali IP/TDMA – RCI Kraków.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 17 czerwca 2025 r., za numerem Dz.U. S: 114/2025 389318-2025.
4 września 2025 r. odwołanie złożył wykonawca Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne Sp. z o.o., ul. Szkotnik 2B/15, 33-100 Tarnów, od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego, podjętych w postępowaniu oraz od zaniechania czynności,
do których zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy Pzp, od :
- czynności wyboru oferty DGT Sp. z o.o., ul. Młyńska 7, 83-010 Straszyn (dalej: „DGT”) jako najkorzystniejszej w części 14 zamówienia,
- zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę DGT w części 14 zamówienia.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1)art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w związku z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty DGT, pomimo, że jej treść jest niezgodna
z warunkami zamówienia;
2)art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w związku z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z naruszeniem art. 224 ust. 5 i 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę DGT pomimo, że zawiera rażąco niską cenę
w stosunku do przedmiotu zamówienia oraz że wykonawca ten nie złożył wyjaśnień, które można by uznać za wystarczające w rozumieniu art. 224 ust. 1, 5 i 6 ustawy Pzp, oraz nie wykazał w złożonych wyjaśnieniach, że jego oferta, w tym jej istotne części składowe,
nie zawierają rażąco niskiej ceny, a ponadto złożone wyjaśnienia wraz z dowodami
nie uzasadniają podanej w ofercie ceny;
3)art. 16 pkt 1 - 3 ustawy Pzp w związku z naruszeniem art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne dokonanie wyboru oferty wykonawcy DGT, która to oferta nie jest ofertą najkorzystniejszą, a przez to nierówne traktowanie wykonawców, brak zachowania zasady uczciwej konkurencji, przez co postępowanie straciło walor przejrzystości.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu,
aby w odniesieniu do części 14 zamówienia: unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, dokonał ponownego badania i oceny ofert, w tym dokonał odrzucenia oferty DGT
z przyczyn wskazanych w niniejszym odwołaniu, dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty spośród pozostałych złożonych ofert.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
9 września 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie i w szczególności oświadczył, że w następstwie analizy stawianych zarzutów odwołania unieważnił 5 września 2025 r. czynność wyboru najkorzystniejszej oferty w celu dokonania ponownego badania oceny ofert i naprawienia wcześniej popełnionych błędów, zawiadomienie o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty przekazał wykonawcom.
17 września 2025 r. odwołujący złożył pismo procesowe z wnioskiem o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 ust. 2 ustawy Pzp, ponieważ zamawiający 16 września 2025 r. poinformował o wyborze oferty odwołującego i odrzuceniu oferty DGT.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym, zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Zamawiający unieważnił 5 września 2025 r. czynność wyboru najkorzystniejszej oferty w celu dokonania ponownego badania i oceny ofert.
Zamawiający w zakresie części 14 zawiadomił 16 września 2025 r. o wyborze oferty odwołującego i odrzucił ofertę DGT.
Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ postępowanie odwoławcze jest zbędne - nie istnieją czynności zaskarżone
w odwołaniu.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku
na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego,
ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. poz. 2437) - izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu uiszczonego wpisu.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Przewodnicząca: ………………………