Wyrok KIO KIO 375/17

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 375/17 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Łańcut z siedzibą w Łańcut w trybie przetarg nieograniczony. Odwołanie zostało odrzucone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: opis przedmiotu zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 14, art. 139 ust. 1.

Istota sprawy

Zamawiający: M.Ł. prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na: „Rozbudowę i przebudowę budynku Miejskiego Domu Kultury w Ł." znak sprawy: (...) (dalej „postępowanie"). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych - Ogłoszenie nr (...)7 z dnia 20.02.2017 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 375/17

POSTANOWIENIE
z dnia 14 marca 2017 r.

Krajowa Izba Odwoławcza- w składzie:

Przewodniczący: Andrzej Niwicki

Protokolant: Edyta Paziewska

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron dnia 14 marca 2017 r. w W. odwołania
wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 lutego 2017 r. przez
wykonawcęE. S.A. z siedzibą w W.w postępowaniu prowadzonym przezM.Ł.

postanawia:

1. umarza postępowanie odwoławcze;

2. nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczE. S.A. z
siedzibą w W.kwoty9 000 zł 00 gr(słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy),
stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 ze zmianami ) na niniejsze postanowienie - w
terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej doSądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przewodniczący: ……………………….


Sygn. akt: KIO 375/17

Uzasadnienie

Zamawiający: M.Ł.prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o
udzielenie zamówienia publicznego, na: „Rozbudowę i przebudowę budynku Miejskiego
Domu Kultury w Ł." znak sprawy: (...) (dalej „postępowanie"). Ogłoszenie o zamówieniu
zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych - Ogłoszenie nr (...)7 z dnia
20.02.2017 r. Zamawiający zamieścił SIWZ na stronie internetowej pod adresem:(...)
Przedmiotowe postępowanie dotyczy zamówienia o wartości nieprzekraczającej kwoty
określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.

Odwołujący: E. S.A. z siedzibą w W.wniósł dnia 27 lutego 2017 roku odwołanie wobec
postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej „SIWZ") tj. wobec czynności
opisu przedmiotu zamówienia, a także wobec istotnych postanowień umowy w sprawie
zamówienia publicznego.
Czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego Odwołujący postawił zarzuty naruszenia:
art. 7 ust. 1 w zw. z naruszeniem art. 29 ust. 1 ustawy pzp przez zaniechanie opisania
przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie
dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności
mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty; art. 143a ust. 3 ustawy; art. 14, art. 139 ust. 1
ustawy w zw. z art. 5 i 353.1 Kodeksu cywilnego poprzez ukształtowanie treści przyszłego
stosunku zobowiązaniowego w sposób naruszający jego właściwość (naturę), bezwzględnie
obowiązujące przepisy prawa oraz równowagę stron i prowadzący do nadużycia własnych
praw podmiotowych,

Zamawiający w udzielonej odpowiedzi o odwołanie wniósł o jego oddalenie i przedstawił
stanowisko. Wskazał również na dokonane zmiany w treści siwz po wszczęciu postępowania
odwoławczego.

Odwołujący w piśmie skierowanym do Krajowej Izby Odwoławczej dnia 10 marca 2017 r.,
złożył pisemne oświadczenie,żecofa odwołanie.

W związku z powyższym Izba na posiedzeniu z udziałem stron – działając na podstawie art.
187 ust. 8 oraz art. 192 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp - postanowiła umorzyć
postępowanie odwoławcze wywołane wyżej opisanym odwołaniem.


O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do treści
art. 187 ust. 8 zdanie drugie ustawy Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 a rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości wpisu od odwołania oraz
rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41,
poz. 238), z których wynika,żejeżeli cofnięcie odwołania nastąpiło przed otwarciem
rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% wpisu.

Przewodniczący: ……………………….