Wyrok KIO KIO 3755/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3755/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 28.12.2023
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Tomaszów Mazowiecki
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3755/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania, cofnąć odwołanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 528, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie (po uzupełnieniu) nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienia do postępowania odwoławczego nie zgłosił żaden wykonawca. Odwołujący w piśmie z 15 grudnia 2023 r. oświadczył, że cofa odwołanie. Zgodnie z art. 520 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3755/23
POSTANOWIENIE
z dnia 28 grudnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu w dniu 28 grudnia 2023 r. w Warszawie na posiedzeniu z bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 grudnia 2023 r. przez wykonawcęBeatę Forczmanowicz, prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą EKO-SERWIS Technika Grzewcza B.F. wpostępowaniu prowadzonym przez zamawiającegoPowiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy B.F., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą EKO-SERWIS Technika Grzewcza B.F.kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………..……
Sygn. akt: KIO 3755/23
Uzasadnienie
Zamawiający Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, dalej: „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest: „Zakup, dostawa, wniesienie i montaż systemu klimatyzacji w budynku E Powiatowego Centrum Animacji Społecznej przy ul. Farbiarskiej 20/24”, dalej: „Postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 8 listopada 2023 r. pod nr 2023/BZP 00483979.
Wykonawca B.F., prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą EKO-SERWIS Technika Grzewcza B.F., dalej: „Odwołujący” w dniu 13 grudnia 2023 r. wniosła odwołanie wobec czynności Zamawiającego, polegającej na odrzuceniu oferty Odwołującej.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie (po uzupełnieniu) nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienia do postępowania odwoławczego nie zgłosił żaden wykonawca.
Odwołujący w piśmie z 15 grudnia 2023 r. oświadczył, że cofa odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 7.500 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 6.750 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Przewodniczący:………………………..……