Wyrok KIO KIO 3757/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3757/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie konkurs. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, zamówienie publiczne, naruszenie zasad, konkurs, odwołanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 337 pkt 2, art. 345 ust. 2, art. 347 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 574, art. 575, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie (w dniu 4 grudnia 2023 r. Zamawiający przesłał Odwołującemu drogą elektroniczną informację o wyborze najlepszych prac w Konkursie, zaś odwołanie wpłynęło do Prezesa Izby w dniu 14 grudnia 2023 r.), nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3757/23

POSTANOWIENIE

z dnia 27 grudnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Paprocka

Maria Kacprzyk

Ernest Klauziński

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 grudnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 grudnia 2023 r. przez wykonawcę GRAPH’IT Sp. z o.o. w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Akademię Sztuki Wojennej

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze;

2. znieść wzajemnie koszty oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz GRAPH’IT Sp. z o.o. w Warszawie z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodnicząca:………………

………………

………………

Sygn. akt: KIO 3757/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji budynku internatowego dla potrzeb kwaterowania uczestników procesów dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie przy Al. Chruściela 103”; numer referencyjny: ASzWoj-PK-ZZP.261.87.2023 (dalej: „Konkurs”). Ogłoszenie o zamówieniu zostało umieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 18 października 2023 r., pod nr: 2023/S 201-632515. Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne.

W dniu 14 grudnia 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy GRAPH’IT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie od czynności zatwierdzenia przez Zamawiającego rozstrzygnięcia Konkursu dokonanego przez Sąd Konkursowy oraz uznania, jako najlepszej pracy konkursowej i zatwierdzenia pracy konkursowej uczestnika konkursu Klata Architekci M.M. oraz przyznania jej I nagrody w Konkursie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi, zaniechania przez Zamawiającego uznania za nieważną pracy konkursowej Klata Architekci na podstawie Rozdziału V pkt 2.7 Regulaminu Konkursu oraz zaniechania rozstrzygnięcia Konkursu zgodnie z kryteriami określonymi w ogłoszeniu o konkursie i Regulaminie Konkursu oraz przeprowadzenia Konkursu, w tym oceny prac z naruszeniem zasady równego traktowania uczestników konkursu i uczciwej konkurencji, a w konsekwencji zaniechania czynności rozstrzygnięcia Konkursu w sposób uznający za najlepszą pracę konkursową Odwołującego, a przez to nie przyznania Odwołującemu I nagrody w Konkursie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Odwołujący zarzucił naruszenie:

1)art. 337 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm., dalej: „PZP”) poprzez zatwierdzenie przez Zamawiającego rozstrzygnięcia Konkursu dokonanego przez Sąd Konkursowy pomimo, że nie został on przeprowadzony zgodnie z Regulaminem Konkursu,

2)art. 345 ust. 2 PZP w zw. z Rozdziałem V pkt 2.7 Regulaminu Konkursu poprzez zatwierdzenie przez Zamawiającego rozstrzygnięcia Konkursu i uznanie, jako najlepszej pracy konkursowej i zatwierdzenia pracy konkursowej Klata Architekci oraz przyznania jej I nagrody w Konkursie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi pomimo tego, że praca konkursowa tego uczestnika nie powinna podlegać ocenie z uwagi na jej niezgodność z PZP oraz wymaganiami Regulaminu Konkursu oraz poprzez zaniechanie uznania tej pracy za nieważną na podstawie Rozdziału V pkt 2.7 Regulaminu Konkursu, a także

3)art. 347 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 w zw. z art. 325 ust. 4 PZP poprzez zaniechanie przez Zamawiającego rozstrzygnięcia Konkursu zgodnie z kryteriami określonymi w ogłoszeniu o konkursie i Regulaminie Konkursu oraz przeprowadzenie Konkursu, w tym oceny prac konkursowych z naruszeniem zasady równego traktowania uczestników konkursu i uczciwej konkurencji, a w konsekwencji zaniechania rozstrzygnięcia Konkursu w sposób uznający za najlepszą pracę konkursową Odwołującego, a przez to nie przyznania Odwołującemu I nagrody w Konkursie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności rozstrzygnięcia Konkursu i uznania za najlepszą pracy konkursowej Klata Architekci M.M. i jej zatwierdzenia, a także przyznania jej I nagrody w Konkursie, a tym samym unieważnienie czynności rozstrzygnięcia Konkursu, uznania za nieważną pracy konkursowej Klata Architekci na podstawie Rozdziału V pkt 2.7 Regulaminu Konkursu oraz dokonania ponownego rozstrzygnięcia Konkursu, w tym powtórzenie oceny prac konkursowych.

GRAPH’IT Sp. z o.o. argumentował, iż według art. 345 ust. 2 PZP, nie podlega ocenie praca konkursowa niezgodna z przepisami, nieodpowiadająca ogłoszeniu o konkursie lub regulaminowi konkursu, zaś wg Rozdziału V pkt 2.7 Regulaminu Konkursu, taka praca konkursowa zostanie uznana za nieważną, a za pracę najlepszą zostanie uznania kolejna praca konkursowa najlepiej oceniona przez Sąd konkursowy. Powołał się na treść Rozdziału I pkt 2.12 pkt 8 Regulaminu, zgodnie z którym w Konkursie zastosowanie mają przepisy i normy z dziedziny zagospodarowania przestrzennego, budownictwa i ochrony zabytków, w zakresie, w jakim mają zastosowanie do koncepcyjnych opracowań konkursowych. Tym samym, zdaniem Odwołującego w tym zakresie praca konkursowa podlega ocenie zgodności nie tylko z wymaganiami Regulaminu Konkursu, ale także i z wymaganiami stosownych przepisów prawa budowlanego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skoro praca konkursowa Klata Architekci M.M. została sporządzona w sposób niezgodny z Regulaminem Konkursu, przepisami prawa budowlanego oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to Zamawiający winien odstąpić od uwzględnienia takiej pracy w toku oceny prac konkursowych i nie powinien przyznać temu uczestnikowi, jakiejkolwiek nagrody.

W odpowiedzi na odwołanie, wniesionej dnia 22 grudnia 2023 r., Zamawiający oświadczył, że: „uznaje odwołanie w postaci:

Unieważnienia czynności rozstrzygnięcia Konkursu w części uznania za najlepszą pracę konkursową Klata Architekci M.M. oraz przyznania I nagrody w Konkursie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi.

uznać pracę Klata Architekci M.M. za nie spełniającą wymogów formalnych (niezgodna z regulaminem Konkursu), a tym samym nie mogącą podlegać ocenie zgodnie z art. 345 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (…).

Na podstawie Regulaminu Konkursu (Rozdział V pkt 2.7) przyznać I nagrodę firmie GRAPH’IT Sp. z o.o. jako praca, która została uznana za kolejną pracę konkursową najlepiej ocenioną przez Sąd Konkursowy.”

W postępowaniu odwoławczym nikt nie przystąpił po stronie Zamawiającego.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie (w dniu 4 grudnia 2023 r. Zamawiający przesłał Odwołującemu drogą elektroniczną informację o wyborze najlepszych prac w Konkursie, zaś odwołanie wpłynęło do Prezesa Izby w dniu 14 grudnia 2023 r.), nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 PZP.

Wobec uwzględnienia przez Zamawiającego odwołania w całości, konieczne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego. W świetle bowiem art. 522 ust. 1 PZP, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Tak też w niniejszym postępowaniu, Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca. Oświadczenie Zamawiającego zawarte w odpowiedzi na odwołanie wyczerpuje żądania odwołania.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 574 i art. 575 PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437 ze zm.), z których wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, koszty postępowania znosi się wzajemnie, zaś odwołującemu zwraca się wpis.

Przewodnicząca: …………….

…………….

…………….