Wyrok KIO KIO 376/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 376/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.03.2026
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Sosnowiec
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 376/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu z siedzibą w Sosnowiec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, postępowanie odwoławcze, przystąpienie, umorzenie postępowania, wartość zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4), art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 17 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b), art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę A.N. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą DevePoler A.N. w Krakowie. Izba ustaliła, że Zamawiający 20 stycznia 2026 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej. Po wniesieniu odwołania Zamawiający pismem z 30 stycznia 2026 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 376/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 3 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 stycznia 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia ERA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, NOVIA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, KOMES OCHRONA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy A.N. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą DevePoler A.N. w Krakowie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego - wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia ERA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, NOVIA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, KOMES OCHRONA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie kwoty 7500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………….………
Sygn. akt: KIO 376/26
U z a s a d n i e n i e
ZamawiającySamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na usługi porządkowo - czystościowe w jednostkach należących do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu (wewnętrzny identyfikator: 23/ZP/2025). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 30 grudnia 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00629098. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 26 stycznia 2026 r. wykonawcy wspólnie ubiegając się o udzielenie zamówienia ERA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, NOVIA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, KOMES OCHRONA sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie (dalej jako „Odwołujący”) wnieśli odwołanie wobec czynności wyboru oferty wykonawcy A.N. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą DevePoler A.N. w Krakowie (dalej jako „Przystępujący”) jako najkorzystniejszej w ww. postępowaniu, wobec zaniechania odrzucenia oferty Przystępującego oraz wobec zaniechania wezwania Przystępującego do uzupełnienia lub poprawienia podmiotowych środków dowodowych celem potwierdzenia spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego doświadczenia i do udzielenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia zaoferowanej ceny. Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego:
1.art. 239 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4), art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1) i 2) i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez wybór oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej, mimo że wybrany wykonawca nie wykazał, iż spełnia warunek udziału w postępowaniu dotyczący doświadczenia,
2.art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b) i lit. c), art. 112 ust. 2 pkt 4), art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1) i 2) i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Przystępującego, mimo że wykonawca ten nie spełnia warunku udziału w postępowaniu dotyczącego doświadczenia oraz nie przedłożył podmiotowych środków dowodowych potwierdzających spełnianie tego warunku,
3.a jeżeli Krajowa Izba Odwoławcza uzna poprzedni zarzut za przedwczesny - art. 128 ust. 1, art. 16 pkt 1) i 2) oraz art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Przystępującego do uzupełnienia lub poprawienia podmiotowych środków dowodowych celem wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego doświadczenia,
4.art. 239 ust. 1, art. 224 ust. 1 oraz art. 16 pkt 1) i pkt 2 i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Przystępującego do udzielenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia zaoferowanej ceny, mimo że cena ta wydaje się rażąco niska i powinna budzić wątpliwości Zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia oraz wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności przepisów dotyczących kosztów pracy oraz przepisów z zakresu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i powtórzenia czynności badania i oceny ofert, odrzucenia oferty Przystępującego, ewentualnie – jeżeli Izba uzna żądanie odrzucenia za przedwcześnie - wezwania Przystępującego do uzupełnienia lub poprawienia podmiotowych środków dowodowych celem wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego doświadczenia, wezwania Przystępującego do udzielenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia zaoferowanej ceny.
Odwołujący pismem z 25 lutego 2026 r. zwrócił z wnioskiem o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp z uwagi na unieważnienie przez Zamawiającego w dniu 30 stycznia 2026 r. czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z 20 stycznia 2026 r.
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie wniesionej 2 marca 2026 r. (w której uwzględnił zarzuty nr 1 i 2 odwołania) potwierdził, że w postępowaniu doszło do unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z 20 stycznia 2026 r. i powtórzenia czynności badania i oceny ofert, a w konsekwencji do dokonania wyboru w dniu 20 lutego 2026 r. oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej i do odrzucenia oferty Przystępującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp.
Przystępujący w piśmie z 2 marca 2026 r. wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę A.N. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą DevePoler A.N. w Krakowie.
Izba ustaliła, że Zamawiający 20 stycznia 2026 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej.
Po wniesieniu odwołania Zamawiający pismem z 30 stycznia 2026 r. zawiadomił wykonawców, że unieważnia czynność wyboru oferty najkorzystniejszej dokonaną w dniu 20 stycznia 2026 r. Jednocześnie Zamawiający poinformował, że w związku z zaistniałymi wątpliwościami Zamawiającego co do treści podmiotowych środków dowodowych dokona ponownej oceny i badania ofert złożonych w postępowaniu. Następnie Zamawiający w dniu 20 lutego 2026 r. odrzucił ofertę Przystępującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp i dokonał wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba stwierdziła, że w przedmiotowym przypadku zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z tym przepisem Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Zamawiający unieważnił dokonaną 20 stycznia 2026 r. czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powrócił do etapu badania i oceny ofert, do czego Odwołujący dążył. Tym samym nie istnieją już czynności, których legalność miała podlegać ocenie Izby w tym postępowaniu odwoławczym, a odwołanie wniesione 26 stycznia 2026 r. utraciło substrat zaskarżenia. W ocenie składu orzekającego prowadzenie w takiej sytuacji postępowania odwoławczego uznać należy za zbędne. Na dalsze, podjęte przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia już po wniesieniu odwołania, czynności służy odrębny środek ochrony prawnej.
W tym stanie rzeczy Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7500 zł uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: …………………….………