Wyrok KIO KIO 3771/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3771/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 stycznia 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 3 w zw. z art. 568 pkt 3) ustawy Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 3 w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3771/23

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 4 stycznia 2024 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Irmina Pawlik

   Anna Chudzik

   Michał Pawłowski

Protokolantka:  Aldona Karpińska 

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania w dniu 4 stycznia 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 grudnia 2023 r. przez wykonawcę Axians IT Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie

przy udziale uczestników po stronie odwołującego:

A.Wykonawcy T-SYSTEMS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie,

B.wykonawcy WASKO Spółka Akcyjna z siedzibą w Gliwicach,

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Axians IT Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.


Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….………….................

………….………….................

………….………….................


Sygn. akt: KIO 3771/23

Uzasadnienie

ZamawiającyPKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Wdrożenia Rozwiązania Informatycznego Enterprise Asset Management w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.” (numer postępowania 6060/ILG 8/16809/04317/23/P). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 5 grudnia 2023 r. pod numerem 234/2023 00738000-20. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

W dniu 15 grudnia 2023 r. wykonawca Axians IT Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”), wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia. Odwołujący w pkt 2 petitum odwołania zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 112 ust. 1 i 2 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt. 1) i 3) ustawy Pzp poprzez określenie w sposób bezpodstawny, niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz nieproporcjonalny warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej w odniesieniu do warunku określonego w rozdziale X ust. 2 pkt 4 lit. a), b), c), d) i e) Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako „SWZ”) oraz rozdziału X ust. 2 lit. e) w zw. z rozdziałem 6 ust. 6.9 pkt 6 lit. a) i 7 Opisu Przedmiotu Zamówienia (dalej jako „OPZ”). Odwołujący w pkt 3 petitum odwołania wniósł o:

3.1.uwzględnienie odwołania,

3.2.nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ i OPZ poprzez: zmianę treści rozdziału X ust. 2 pkt. 4 lit. a), b), c), d) i e) SWZ oraz treści rozdziału 6 ust. 6.9 pkt 7 OPZ w następujący sposób:

3.2.1.a) – zmianę aktualnego wymogu 5000 km linii kolejowych na 4000 km linii kolejowych;

3.2.2.b), c) i d) – ujednolicenie okresów, w których wykonawcy mogli uzyskiwać wymagane doświadczenie do 10 lat przed upływem terminu składania ofert;

3.2.3.d) – dodanie do aktualnego wymogu zorganizowania i przeprowadzenia szkoleń w formie stacjonarnej formy online lub hybrydowej,

lub

usunięcie aktualnego wymogu zorganizowania i przeprowadzenia szkoleń w języku polskim,

lub

zmianę aktualnego warunku zorganizowania i przeprowadzenia szkoleń dla łącznej liczby użytkowników nie mniejszej niż 500 osób każda na 400 osób każda

ewentualnie:

uwzględnienie wszystkich lub części powyższych żądań w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i proporcjonalności, w tym w szczególności dopuszczenie szkoleń w formie online lub hybrydowej;

3.2.4.e) – zmianę aktualnego warunku określonego w każdym wierszu tabeli 1 „biegła znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie” poprzez jego wykreślenie lub umożliwienie spełnienia tego warunku przez zagwarantowanie przez wykonawcę tłumacza dla osób nie posługujących się językiem polskim w stopniu komunikatywnym;

3.2.5.e) w zw. z ust. 6.9 pkt 6 lit. a) 7 OPZ – zmianę wymogu przez brak konieczności prowadzenia szkoleń przez trenerów wskazanych w ofercie wykonawcy

lub

brak konieczności wskazywania trenerów w ofercie, a jedynie zadeklarowanie posiadanego zespołu trenerów lub zlecenia szkolenia zewnętrznemu podmiotowi spełniającego wymogi Zamawiającego;

3.3.zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów reprezentacji wg przedstawionych na rozprawie rachunków.

Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego skutecznie przystąpili: wykonawca WASKO Spółka Akcyjna z siedzibą w Gliwicach oraz wykonawca T-SYSTEMS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie.

Zamawiający w dniu 2 stycznia 2024 r. złożył pisemną odpowiedź na odwołanie, w której wskazał, iż uwzględnia odwołanie w części dotyczącej zarzutu w zakresie objętym żądaniem 3.2.1. odwołania oraz wnosi o oddalenie odwołania w pozostałym zakresie z uwagi na bezzasadność podniesionej argumentacji. Ponadto Zamawiający w odniesieniu do okresu ustanowionego w rozdziale X ust. 2 pkt 4 lit. d) SWZ (5 lat – szkolenia) oświadczył, że zamierza wprowadzić zmianę polegającą na wydłużeniu okresu doświadczenia ustanowionego w tym wymogu z 5 lat do 8 lat. Zamawiający wskazał także, iż zmieni warunek określony w rozdziale X ust. 2 pkt 4 lit. e) w ten sposób, że wymóg biegłej znajomości języka polskiego w mowie i piśmie zostanie usunięty względem osób pełniących funkcję Programisty Oferowanego Rozwiązania (pozycja 7 w tabeli 1 warunku udziału w postępowaniu ustanowionego w rozdziale X ust. 2 pkt 4 lit. e) SWZ).

Odwołujący w dniu 3 stycznia 2024 r. złożył pismo, w którym wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ewentualnie na wypadek nieuwzględnienia tego wniosku Odwołujący oświadczył, iż cofa odwołanie w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego. Odwołujący uzasadniając powyższe wskazał, iż mimo wniosku o oddalenie odwołania w nieuwzględnionym zakresie, Zamawiający w odpowiedzi wskazał na szereg zmian, których dokona w treści SWZ w zakresie treści postanowień zaskarżonych przez Odwołującego. W związku z powyższym, zmianie uległa treść zaskarżonych postanowień, co spowodowało odpadnięcie substratu zaskarżenia, a w konsekwencji – bezprzedmiotowość postępowania. Tym samym ziściły się przesłanki określone w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, które nakładają na Izbę obowiązek umorzenia postępowania. Z ostrożności, na wypadek uznania, że nie wystąpiły przesłanki do umorzenia postępowania, Odwołujący wskazał, iż cofa odwołanie w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 3 w zw. z art. 568 pkt 3) ustawy Pzp.

Zgodnie z treścią art. 522 ust. 3 w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów. Zgodnie z art. 568 pkt 3) ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

W przedmiotowym postępowaniu odwoławczym Zamawiający uwzględnił częściowo odwołanie, tj. w części dotyczącej zarzutu 1 w zakresie objętym żądaniem 3.2.1. odwołania, w pozostałym zaś zakresie Odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania. W postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Powyższe wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego, co powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów.

Izba nie uwzględniła wniosku Odwołującego o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Należy wskazać, iż Zamawiający do chwili zamknięcia posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania nie opublikował żadnych modyfikacji w zakresie dokumentów zamówienia, zatem nie można zgodzić się z Odwołującym, iż treść zaskarżonych postanowień uległa zmianie. Tym samym nie odpadł substrat zaskarżenia, gdyż deklarowane przez Zamawiającego zmiany nie zostały jeszcze dokonane, a zaskarżone postanowienia pozostają w mocy. Ponadto Izba zauważa, iż Zamawiający - poza uwzględnieniem odwołania w zakresie żądania z pkt 3.2.1 – zadeklarował w odpowiedzi na odwołanie wyłącznie modyfikację postanowień rozdziału X ust. 2 pkt 4 lit. d) i e) SWZ, do tego w sposób jedynie częściowo wypełniającą żądania z pkt 3.2.2 oraz 3.2.4 odwołania. W pozostałym zakresie Zamawiający jednoznacznie wniósł o oddalenie odwołania, wskazując na bezzasadność argumentacji Odwołującego. Nie mamy tu zatem do czynienia z sytuacją, w której dalsze postępowanie odwoławcze stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, o której mowa w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodnicząca:………….………….................

………….………….................

………….………….................