Wyrok KIO KIO 3810/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3810/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 17.10.2025
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3810/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Naukowa i Akademicka Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, naruszenie przepisów, rażąco niska cena, termin realizacji zamówienia, unieważnienie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16, art. 18 ust. 3, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 224 ust. 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 255 pkt 6, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 528, art. 568 pkt 2.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie zgłosił wykonawca wykonawcy eB2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. Zgłoszenie przystąpienia spełniało przesłanki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3810/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 17 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 17 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 września 2025 r. przez wykonawcę Hubexo Poland Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy eB2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść koszty postępowania odwoławczego pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7.500,00 zł (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcyHubexo Poland Spółka Akcyjna z siedzibą
w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………
Sygn. akt: KIO 3810/25
UZASADNIENIE
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Zakup dostępu do platformy zakupowej”, dalej jako: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 15 lipca 2025 r., pod nr 2025/BZP 00327355.
W dniu 8 września 2025 r. wykonawca Hubexo Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności
i zaniechań zamawiającego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej- Państwowy Instytut Badawczy (dalej „zamawiający” lub „NASK”), podjętych w postępowaniu o udzielenie zamówienia pn.: Zakup dostępu do platformy zakupowej, tj.:
(1) zaniechaniu czynności odtajnienia i udostępnienia odwołującemu części wyjaśnień ceny oferty złożonych przez wykonawcę eB2B Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (zwany dalej również: „wykonawcą eB2B”) tj. części złożonych wyjaśnień wykonawcy, a także dowodów potwierdzających, że zaoferowana cena lub koszt nie jest rażąco niska - załączonych do wyjaśnień rażąco niskiej ceny, t.j. pisma wykonawcy z dnia 1 września 2025 r. mimo, iż wykonawca eB2B, nie wykazał i nie uzasadnił, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, zamawiający zaś takiego uzasadnienia zastrzeżenia nie udostępnił odwołującemu;
(2) zaniechaniu czynności należytego badania i oceny oferty złożonej przez wykonawcę eB2B poprzez: zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy mimo, iż oferta ta zawiera rażąco niską cenę a wyjaśnienia złożone w trybie art. 224 ust. 1 w zw. z art. 224 ust. 2 pkt 1) Ustawy Pzp były ogólnikowe, lakoniczne a wykonawca eB2B nie wykazał, że zaoferowana cena nie jest rażąco niska, wobec czego Zamawiający zaniechał odrzucenia oferty wykonawcy eB2B na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp;
(3) zaniechaniu czynności dokonania wyboru oferty złożonej przez odwołującego jako najkorzystniejszej i uznaniu oferty wykonawcy eB2B jako najkorzystniejszej w sytuacji, gdy oferta ta powinna zostać odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
(1) art. 16 ustawy Pzp w związku z naruszeniem art. 18 ust. 3 ustawy Pzp i art. 11. ust.
2 ustawy z dnia 16.04.1993 r. zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (zwanej dalej jako „ustawa ZNK”), poprzez zaniechanie odtajnienia i nieudostępnienie Odwołującemu całości wyjaśnień rażąco niskiej ceny wykonawcy eB2B oraz złożonych dowodów a także nieudostępnienia uzasadnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, mimo iż wykonawca eB2B nie wykazał i nie uzasadnił w sposób dostateczny, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Nieudostępnienie całości złożonych wyjaśnień uniemożliwia wykonawcy weryfikację zasadności i rzetelności złożonych wyjaśnień przez wykonawcę eB2B;
2. art. 16 ustawy Pzp w związku z naruszeniem 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp a także art. 224 ust. 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy eB2B z postępowania pomimo tego, iż udzielone przez wykonawcę eB2B wyjaśnienia są ogólnikowe i lakoniczne, nie zawierają dowodów oraz nie uzasadniają realności ceny, co oznacza, że wykonawca eB2B nie sprostał ciężarowi dowodowemu wynikającemu z art. 224 ust. 5 ustawy Pzp, a jego oferta powinna w okolicznościach sprawy zostać odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt
8 ustawy Pzp;
3. art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. art. 226 ust. 1 pkt 8) ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej bez odpowiedniej weryfikacji pod kątem zaistnienia przesłanek odrzucenia oferty
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie zamawiającemu:
1) unieważnienia czynności badania i oceny ofert,
2) unieważnienia czynności wyboru oferty eB2B jako najkorzystniejszej,
3) odtajnienie wyjaśnień złożonych przez wykonawcę eB2B w zakresie zastrzeżonym jako tajemnica przedsiębiorstwa,
4) ponownego przeprowadzenia badania oraz oceny ofert w tym odrzucenie oferty wykonawcy eB2B na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp,
5)wybór oferty najkorzystniejszej zgodnie z przepisani ustawy Pzp i wybór oferty odwołującego jako najkorzystniejszej;
6) zasądzenie zwrotu kosztów wniesienia wpisu od odwołania oraz kosztów zastępstwa procesowego wg faktur przedstawionych przez pełnomocnika na rozprawie.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie zgłosił wykonawca wykonawcy eB2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie.
Zgłoszenie przystąpienia spełniało przesłanki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
W odpowiedzi na odwołanie zamawiający wniósł o umorzenie postępowania w zakresie zarzutów odwołania oraz poinformował, że w dniu 10 października 2025 r. unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj. postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zamawiający wskazał, ze w dokumentacji postępowania określił terminy realizacji zamówienia w sposób bezwzględny – poprzez wskazanie dat kalendarzowych, które na dzień obecny, wobec niezakończenia procedury odwoławczej i braku możliwości zawarcia umowy, są terminami niemożliwymi do dotrzymania. W konsekwencji, termin realizacji zamówienia w zakresie Etapu 1 lit. a), b) i c) jest obiektywnie niemożliwy do zachowania. Zawarcie umowy w takich warunkach prowadziłoby do powstania umowy o świadczenie niemożliwe pierwotnie, a zatem umowy nieważnej od chwili jej zawarcia (art. 387 § 1 Kodeksu cywilnego). W związku z tym postępowanie w zakresie powyższych zarzutów winno być umorzone na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Do pisma została dołączona Informacja
o unieważnieniu postępowania, skierowana do wszystkich wykonawców.
W związku z czynnościami Zamawiającego dokonanymi po wniesieniu odwołania, polegającymi na unieważnieniu postępowania, postępowanie podlegało umorzeniu w całości.
Wobec powyższego Izba uznała, że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego stało się zbędne.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego Izba wydała na podstawie § 9 ust.
ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437).
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne, koszty znosi się wzajemnie.
Przewodnicząca: ……..……………….