Wyrok KIO KIO 3859/23 | KIO 3866/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3859/23 | KIO 3866/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 05.01.2024
- Przewodniczący
- Marek Bienias
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Katowice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3859/23 | KIO 3866/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 stycznia 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, wybór oferty, naruszenie przepisów, zaniechanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 10), art. 223 ust. 2 pkt 2), art. 223 ust. 2 pkt 3), art. 94 ust. 1 pkt 5), art. 118 ust. 2, art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 74 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 568 pkt 2, art. 553 zd. 2, art. 556, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego prowadzonego w celu udzielenia zamówienia publicznego oznaczonego „Budowa Oddziału Zewnętrznego w Sosnowcu Aresztu Śledczego w Sosnowcu realizowanego w ramach przedsięwzięcia nr 4 - pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych SW” - Znak postępowania: OI/KI.2232.1...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3859/23
KIO 3866/23
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 5 stycznia 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 5 stycznia 2024 r. w Warszawie odwołań wniesionych do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej:
A.w dniu 22 grudnia 2023 r. przez wykonawcę ERBUD Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie w sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23,
B.w dniu 22 grudnia 2023 r. przez wykonawcę J.C. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą J.C. Firma Usługowa "EKO-REM-BUD" w Łabowie w sprawie o sygn. akt: KIO 3866/23,
w postępowaniu prowadzonym przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach
Uczestnik po stronie zamawiającego:
A.wykonawca Control Process EPC2 Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 3859/23 oraz o sygn. akt: KIO 3866/23;
B.wykonawca J.C. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą J.C. Firma Usługowa "EKO-REM-BUD" w Łabowie zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 3859/23
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze w sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23 oraz o sygn. akt: KIO 3866/23;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ERBUD Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie kwoty 20 000 zł 00 gr(słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania w sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23;
3.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy J.C. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą J.C. Firma Usługowa "EKO-REM-BUD" w Łabowie kwoty 20 000 zł 00 gr(słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania w sprawie o sygn. akt: KIO 3866/23.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ........................................
Sygn. akt: KIO 3859/23
KIO 3866/23
Uzasadnienie
Zamawiający– Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybieprzetargu nieograniczonegoprowadzonego wceluudzielenia zamówienia publicznego oznaczonego „Budowa Oddziału Zewnętrznego w SosnowcuAresztuŚledczegowSosnowcurealizowanegowramachprzedsięwzięcianr 4-pozyskanienowychmiejsczakwaterowaniaosadzonychorazodtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnychSW” -Znak postępowania: OI/KI.2232.1.2023.RG.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało umieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu26 maja 2023 r. pod numerem 2023/S 101-316676.
W sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23 w dniu 22 grudnia 2023 r. wykonawca ERBUD Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie odniezgodnychzprzepisamiustawyczynności i zaniechań czynności Zamawiającego we wskazanym powyżej postępowaniu o udzieleniezamówieniapublicznego,tj.od:
1)czynności odrzucenia oferty Wykonawcy ERBUD S.A. dokonanej pismem Zamawiającegoz12grudnia2023r.(Znak sprawy: OI-KI.2232.1.2023.RG);
2)czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty Wykonawcy CONTROL PROCESS EPC2 Sp. zo.o. dokonanej pismem Zamawiającego z12grudnia 2023r.(Znaksprawy:OI-KI.2232.1.2023.RG);
3)zaniechania czynności poprawienia w ofercie Wykonawcy ERBUD S.A. oczywistych omyłek rachunkowych (z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowychdokonanychpoprawek),ewentualnie zaniechaniaczynnościpoprawieniawofercieWykonawcyERBUDS.A.innych omyłek (polegających na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującychistotnychzmianwtreścioferty).
Odwołujący zaskarżonym czynnościom Zamawiającego zarzucił naruszenie przepisów:
1)w odniesieniu do czynności odrzucenia oferty Wykonawcy ERBUD S.A. dokonanejpismemZamawiającegoz12grudnia2023r.:
a)naruszenieart.226ust.1pkt10)PZPpoprzeznieuzasadnioneprzyjęcie,że oferta Wykonawcy ERBUD S.A. zawiera błądwobliczeniu ceny lubkosztu skutkujący koniecznościąodrzucenia oferty;
2)w odniesieniu do czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty Wykonawcy CONTROLPROCESSEPC2Sp.zo.o.dokonanejpismemZamawiającegoz12 grudnia 2023 r.:
a)naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10) PZP poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszejofertyWykonawcy CONTROLPROCESSEPC2Sp.zo.o. pomimo tego, że oferta Wykonawcy ERBUD S.A. została przez Zamawiającego bezpodstawnie i niezasadnie odrzucona jako oferta, która rzekomozawierabłądwobliczeniucenylubkosztuskutkującykoniecznością odrzucenia oferty;
b)naruszenie art. 223 ust. 2 pkt 2) PZP poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszejofertyWykonawcy CONTROLPROCESS EPC2Sp.zo.o. pomimo zaniechania przez Zamawiającego poprawienia w ofercie Wykonawcy ERBUD S.A. oczywistych omyłek rachunkowych (z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek), ewentualnienaruszenieart.223ust.2pkt3)PZPpoprzezdokonaniewyboru jakonajkorzystniejszejofertyWykonawcyCONTROLPROCESSEPC2Sp.z o.o. pomimo zaniechania przez Zamawiającego poprawienia w ofercie WykonawcyERBUDS.A.innychomyłek(polegającychnaniezgodnościoferty z dokumentami zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty);
3)w odniesieniu do zaniechania czynności poprawienia w ofercie Wykonawcy ERBUDS.A.oczywistychomyłekrachunkowych(zuwzględnieniemkonsekwencji rachunkowychdokonanychpoprawek),ewentualniezaniechaniaczynności poprawieniawofercieWykonawcyERBUDS.A.innychomyłek(polegającychna niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty):
a)naruszenieart.223ust.2pkt2)PZPpoprzezzaniechaniepoprawieniaw ofercieWykonawcyERBUDS.A.oczywistychomyłekrachunkowych(z uwzględnieniemkonsekwencjirachunkowychdokonanychpoprawek)mimo występowaniaprzesłanekdodokonania takiego poprawienia,ewentualnie naruszenieart.223ust.2pkt3)PZPpoprzezzaniechaniepoprawieniaw ofercieWykonawcyERBUDS.A.innychomyłek(polegającychna niezgodnościofertyzdokumentamizamówienia,niepowodującychistotnych zmianwtreścioferty)mimowystępowaniaprzesłanekdodokonania takiego poprawienia.
Opierając się na przedstawionych zarzutach wykonawca wnosił o uwzględnienieodwołaniawcałościinakazanieZamawiającemu:
1)unieważnienia czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty Wykonawcy CONTROLPROCESS EPC2Sp.zo.o.;
2)unieważnieniaczynnościodrzuceniaofertyWykonawcyERBUDS.A.;
3)dokonaniapowtórnegobadaniaiocenyzłożonychofert;
4)poprawienia w ofercie Wykonawcy ERBUD S.A. oczywistych omyłek rachunkowych (z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek),ewentualniepoprawieniawofercieWykonawcyERBUDS.A.innych omyłek (polegających na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującychistotnychzmianwtreścioferty);
5)dokonaniawyboruofertyWykonawcyERBUD S.A. jakoofertynajkorzystniejszej.
W sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23 do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpili wykonawcy:
1.Control Process EPC2 Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
2.J.C. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą J.C. Firma Usługowa "EKO-REM-BUD" w Łabowie.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawcy zgłosili przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Z kolei w sprawie o sygn. akt: KIO 3866/23 w dniu 22 grudnia 2023 r. wykonawca J.C. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą J.C. Firma Usługowa "EKO-REM-BUD" w Łabowie wniósł odwołanie od:
- czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty CONTROL PROCESS EPC2 Sp. z o.o. ul. Obrońców Modlina 16, 30-733 Kraków, dalej „CONTROL PROCESS”
- zaniechania odrzucenia oferty CONTROL PROCESS,
- zaniechania wezwania CONTROL PROCESS złożenia wyjaśnień oraz do złożenia/poprawienia/uzupełnienia dokumentów,
- zaniechania odtajnienia informacji niezasadnie zastrzeżonych przez CONTROL PROCESS jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Odwołujący zaskarżonym czynnościom Zamawiającego zarzucił naruszenie przepisów:
1. art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) i pkt 3 w zw. z art. 94 ust. 1 pkt 5) w zw. z art. 118 ust. 2 w zw. a art. 16 pkt 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty CONTROL PROCESS pomimo, że zachodzą przesłanki odrzucenia oferty określone w tym przepisie, ponieważ:
1) ani CONTROL PROCESS ani jego wyodrębniona organizacyjnie jednostka, która będzie realizowała zamówienie, nie prowadzi działalności, której głównym celem jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp,
2) CONTROL PROCESS korzystając w całości z potencjału podmiotu trzeciego w zakresie zdolności technicznej i zawodowej (referencje) musi zlecić mu w istotnym zakresie podwykonawstwo robót budowlanych w myśl art. 118 ust. 2 ustawy Pzp oraz zamierza do realizacji zamówienia zaangażować innych podwykonawców – nie użyczających potencjału, co jest sprzeczne z art. 94 ustawy Pzp, jak również godzi w zasadę proporcjonalności
co skutkuje uznaniem, że CONTROL PROCESS nie spełnia warunków udziału w postępowaniu oraz jego oferta jest niezgodna z przepisami ustawy;
2. art. 128 ust. 1 i 4 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania CONTROL PROCESS do złożenia wyjaśnień oraz do złożenia/poprawienia/uzupełnienia dokumentów potwierdzających prowadzenie przez CONTROL PROCESS lub przez jego wyodrębnioną organizacyjnie jednostkę, która będzie realizowała zamówienie, działalności, której głównym celem jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp;
3. art. 74 ust. 1, 2 i 3 w zw. z art. 18 ust. 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odtajnienia następujących dokumentów/informacji złożonych przez CONTROL PROCESS:
1) składane z ofertą – w ślad za pismem zawierającym zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa z dn. 8.08.2023r. – dalej: „Zastrzeżenie I”:
a) 0_TAJEMNICA_Formularz oferty
b) 1_TAJEMNICA_JEDZ Podmiotu trzeciego
c) 2_TAJEMNICA_Pełnomocnictwo
d) 3_TAJEMNICA_Zobowiązanie podmiotu trzeciego
e) Załącznik do niniejszego pisma (dowód)
2) składane wraz z podmiotowymi środkami dowodowymi – w ślad za pismem zawierającym zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa z dn. 11.12.2023r. – dalej: „Zastrzeżenie II”.
a) 1_TAJEMNICA_KRS podmiotu trzeciego
b) 3_TAJEMNICA_Informacja z banku
c) 5_TAJEMNICA_Wykaz robót
d) 5_TAJEMNICA_Referencje
e) 6_TAJEMNICA_Wykaz osób
f) 7_TAJEMNICA_CRBR podmiotu trzeciego
g) Załącznik do niniejszego pisma (dowód)
wskutek czego Zamawiający bezpodstawnie nie udostępnił ich Odwołującemu pomimo, że CONTROL PROCESS nie wykazał, aby zawierały one informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa;
4. art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp poprzez prowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, nie przejrzysty i nieproporcjonalny.
Opierając się na przedstawionych zarzutach wykonawca wnosił o:
1. uwzględnienie odwołania,
2. nakazanie Zamawiającemu unieważnienie wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzenie czynności badania i oceny oferty CONTROL PROCESS,
3. nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty CONTROL PROCESS,
4. nakazanie Zamawiającemu odtajnienia informacji/dokumentów zastrzeżonych przez CONTROL PROCESS jako zawierające tajemnicę przedsiębiorstwa, tj.:
1) składane z ofertą – w ślad za pismem zawierającym zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa z dn. 8.08.2023r. – dalej: „Zastrzeżenie I”:
a) 0_TAJEMNICA_Formularz oferty
b) 1_TAJEMNICA_JEDZ Podmiotu trzeciego
c) 2_TAJEMNICA_Pełnomocnictwo
d) 3_TAJEMNICA_Zobowiązanie podmiotu trzeciego
e) Załącznik do niniejszego pisma (dowód)
2) składane wraz z podmiotowymi środkami dowodowymi – w ślad za pismem zawierającym zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa z dn. 11.12.2023r. – dalej: „Zastrzeżenie II”.
a) 1_TAJEMNICA_KRS podmiotu trzeciego
b) 3_TAJEMNICA_Informacja z banku
c) 5_TAJEMNICA_Wykaz robót
d) 5_TAJEMNICA_Referencje
e) 6_TAJEMNICA_Wykaz osób
f) 7_TAJEMNICA_CRBR podmiotu trzeciego
g) Załącznik do niniejszego pisma (dowód)
W sprawie o sygn. akt: KIO 3866/23 do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca:
1.Control Process EPC2 Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawca zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Izba zważa, iż na platformie zakupowej Zamawiającego widnieje informacja, że w dniu 28 grudnia 2023 r. Zamawiający przekazał wykonawcom biorącym udział w przedmiotowym postępowaniu o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz o unieważnieniu postępowania na podstawie art. 255 pkt 5 ustawy PZP. W dniu 4 stycznia 2024 r. powyższa informacja została również przekazana Izbie przez Zamawiającego.
Powyższe czynności Zamawiającego doprowadziły do tego, że zarzuty w sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23 oraz o sygn. akt: KIO 3866/23 stały się w całości bezprzedmiotowe. W tej sytuacji dalsze postępowanie w sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23 oraz w sprawie o sygn. akt: KIO 3866/23 stało się zbędne.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy PZP, umorzyła postępowanie odwoławcze w sprawie o sygn. akt: KIO 3859/23 oraz w sprawie o sygn. akt: KIO 3866/23, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 w zw. z art. 556 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.
Wobec powyższego orzeczono, jak w sentencji.
Przewodniczący: .......................................