Wyrok KIO KIO 3935/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3935/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zaskarżenie czynności, warunki udziału w postępowaniu, zamówienie publiczne, zmiana treści oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 239 ust. 1, art. 240 ust. 1, art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 3, art. 242 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 17 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 552 ust. 1, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. ‎ z 2020 r. poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3935/25   Warszawa, 17 października 2025 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska

 

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania
w dniu 17 października 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 września 2025 r. przez wykonawcę Innergo Systems Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Politechnika Krakowska
im. T.K. z siedzibą w Krakowie

przy udziale uczestnika:

A.wykonawcy Bonasoft Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu zgłaszającego przystąpienie
do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

B.wykonawcy OPTeam S.A. z siedzibą w Jasionce zgłaszającego przystąpienie
do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Innergo Systems Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………………..


Sygn. akt: KIO 3935/25

U z a s a d n i e n i e

Politechnika Krakowska im. T.K. z siedzibą w Krakowie (dalej „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp”, którego przedmiotem jest „Wdrożenie Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS)
na Politechnice Krakowskiej im. T.K. w Krakowie”; znak sprawy:
KA- 2/034/2025 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 5 września 2025 r., numer publikacji ogłoszenia 581336-2025, numer wydania Dz.U. S 170/2025.

W dniu 15 września 2025 r. przez wykonawcę Innergo Systems Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej „odwołujący”) zostało wniesione, do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, odwołanie na czynności zamawiającego podjęte w postępowaniu, polegające na przygotowaniu Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej „SWZ") z naruszeniem niżej wymienionych przepisów ustawy Pzp:

1.art. 112 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp przez sformułowanie warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznych lub zawodowych w zakresie dot. doświadczenia wymaganego od wykonawcy w sposób nadmierny, nieproporcjonalny i naruszający uczciwą konkurencję
z uwagi na wymóg wdrożenia co najmniej dwóch systemów USOS o określonych funkcjonalnościach i wartości (rozdział 7 ust. 7.2 pkt 4 ppkt 1 SWZ), co narusza uczciwą konkurencję poprzez uniemożliwienie dostępu do realizacji zamówienia wykonawcom legitymującym się doświadczeniem dającym rękojmie należytego wykonania zamówienia;

2.art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 240 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 241 ust. 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 242 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp poprzez dokonanie opisu kryteriów oceny ofert w zakresie kryterium „Dodatkowe funkcjonalności rozszerzające możliwości Systemu (F)” przy jednoczesnej wadze tego kryterium aż 30% (Rozdział 22 pkt 22.2 SWZ), w sposób nie odnoszący się do jakości świadczenia usług objętych przedmiotem zamówienia oraz w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, jak również zasadę przejrzystości, co powoduje, że poprzez ww. kryterium faworyzowany jest jeden wykonawca Bonasoft Sp. z o.o.) oraz w konsekwencji prowadzi do ograniczenia lub wyeliminowania konkurencji w postępowaniu w sposób nieuprawniony i nieproporcjonalny do zamówienia;

3.art. 99 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty, nieadekwatny
i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i nieuzasadniony obiektywnymi potrzebami zamawiającego, a zarazem ograniczający konkurencję i naruszający zasady proporcjonalności, przejrzystości, równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji, w zakresie w jakim zamawiający:

a.w pkt 6.3.4. OPZ (Multiportal) wymaga „wykonania integracji wdrażanego systemu USOS z systemem multiportalowym”,

b.w zakresie dot. pkt 6.3.5. OPZ (Szyna danych) nie udostępnia pełnej dokumentacji technicznej szyny danych, w tym:

specyfikacji API (REST/SOAP), formatów wymiany danych (JSON, XML),

opisów metod autoryzacji i mechanizmów bezpieczeństwa (np. certyfikaty, tokeny),

wykazu istniejących usług i ich parametrów,

wymagań wydajnościowych, ograniczeń technicznych i zasad publikacji usług,

oraz

wymaga bezpośredniej integracji i modyfikacji multiportalu (WordPress) oraz publikacji danych pracowników na stronach www,

c.w pkt 6.3.1. OPZ (System biblioteczny) wymaga:

podłączenia systemu bibliotecznego do wdrażanego systemu SSO – integracja istniejących kont w KOHA z kontami w SSO,

dostarczenia modułu integracyjnego do systemu KOHA w postaci rozszerzenia systemu, wykonanego zgodnie z wytycznymi producenta systemu,

d.w pkt 6.3.3. OPZ (System klasy ERP) wymaga konfiguracji integracji USOS sprowadzającej się do konieczności dostosowania oprogramowania ERP.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ, zgodnie z żądaniami opisanymi w odwołaniu.

Izba ustaliła, że zamawiający wezwał wykonawców do zgłoszenia przystąpienia
do postępowania odwoławczego, w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania.
We wskazanym terminie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpili wykonawcy: (A) Bonasoft Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu; (B) OPTeam S.A.
z siedzibą w Jasionce.

Ponadto ustalono, że zamawiający w dniu 16 października 2025 r. złożył odpowiedź
na odwołanie informując, że w tym samym dniu dokonał modyfikacji treści SWZ i zmianę
w tym zakresie opublikował na stronie prowadzonego postępowania. Przedmiotowa modyfikację, jak i potwierdzenie zamieszczenia na stronie prowadzonego postępowania, zamawiający załączył do odpowiedzi na odwołanie.

Zamawiający podkreślił, że dokonując modyfikacji SWZ uwzględnił w całości żądania odwołującego, a zatem odpowiednio rozdział 7 ust. 7.2 pkt 4 ppkt 1 SWZ; Rozdział 22 pkt 22 pkt 6.3.1 OPZ.2 SWZ; pkt 6.3.1 OPZ; pkt 6.3.3 OPZ; pkt 6.3.5 OPZ otrzymały zmienione brzmienie, stosownie do żądań zawartych w treści odwołania.

Wobec powyższego zamawiający wnosił o umorzenie postępowania odwoławczego wskazując, że w okolicznościach niniejszej sprawy brak jest substratu zaskarżenia, tzn. postanowień SWZ, które stały u podstaw sformułowania postawionych zarzutów.

Izba podzieliła stanowisko zamawiającego stwierdzając, że w przedmiotowym przypadku zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Wyżej opisana sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz postępowaniu odwoławczym.

Zamawiający, po wniesieniu odwołania, dokonał nowych czynności zmieniając w dniu 16 października 2025 r. treść postanowień SWZ objętych odwołaniem, co w sposób istotny rzutuje na ocenę zarzutów odwołania. Zgodnie bowiem z treścią art. 552 ust. 1 ustawy Pzp, wydając orzeczenie, bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia, co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie.

Należy również wskazać, że przepisy ustawy Pzp nie zobowiązują zamawiającego
do zawieszenia postępowania o udzielenie zamówienia w sytuacji, w której wykonawca wniesie odwołanie. Zgodnie z treścią przepisu art. 552 ust. 1 ustawy Pzp, podobnie jak
w przypadku art. 316 § 1 kpc, w myśl którego podstawą wydania przez sąd wyroku jest stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy - nakazuje uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Ponadto stan rzeczy, o którym mowa w przepisie art. 552 ust. 1 ustawy Pzp należy analogicznie, jak w art. 316 § 1 kpc, interpretować jako okoliczności faktyczne ustalone przed zamknięciem rozprawy oraz stan prawny
tj. obowiązujące przepisy, które mogą stanowić podstawę rozstrzygnięcia (wyrok SN
z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt: V CSK 535/14, wyrok Sądu Apelacyjnego ze Szczecina
z 13 września 2018 r., sygn. akt: I Aga 159/18).

Rolą ustalenia stanu rzeczy na moment zamknięcia postępowania odwoławczego jest uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Izba jest więc w takim przypadku zobowiązana uwzględnić czynności zamawiającego, które miały miejsce po wniesieniu odwołania, do czasu wydania orzeczenia w sprawie. Skoro zamawiający dokonał zmian w treści SWZ, mających bezpośredni związek z zarzutami sformułowanymi w odwołaniu, tym samym czynność stanowiąca podstawę wniesienia środka ochrony prawnej przestała istnieć. Zaskarżenie czynności, która w kształcie wskazanym w odwołaniu już nie istnieje, nie daje podstaw Izbie do stwierdzenia naruszenia przepisów przez zamawiającego i nie może być podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji w ocenie składu orzekającego Izby należało,
że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego było bezcelowe, czyli jak stanowi przepis Pzp - zbędne. Jest to przesłanka umożliwiająca umorzenie postępowania odwoławczego i zdaniem Izby może być ona wykorzystywana właśnie w podobnych sytuacjach.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca: ……………………………..