Wyrok KIO KIO 3943/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3943/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 stycznia 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 3 w zw. z art. 568 pkt 3) ustawy Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 3 w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3943/23

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 18 stycznia 2024 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Irmina Pawlik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania w dniu 18 stycznia 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 grudnia 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Eksametr Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, Miliarium Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie

przy udziale uczestnika po stronie odwołującego: wykonawcy SAFEGE S.A.S. z siedzibą w Nanterre, Francja

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Eksametr Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, Miliarium Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….………….................


Sygn. akt: KIO 3943/23

Uzasadnienie

ZamawiającyMazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Pełnienie funkcji inspektora nadzoru dla zadania pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 721 na odcinku od ulicy Julianowskiej w Piasecznie do ulicy Skolimowskiej w Konstancinie - Jeziornej” (nr ref. 161/23). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 19 lipca 2023 r. pod numerem 2023/S 137-436717. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

W dniu 28 grudnia 2023 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Eksametr Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, Miliarium Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”) wnieśli odwołanie wobec czynności wyboru oferty wykonawcy NBQ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie (dalej jako „NBQ”) oraz zaniechania odrzucenia oferty ww. wykonawcy. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1. art. 239 i art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp, poprzez wybór oferty NBQ jako najkorzystniejszej i zaniechanie odrzucenia oferty NBQ, mimo że oferta ta została złożona przez Wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania,

2.naruszenie art. 239 i art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy Pzp, poprzez wybór oferty NBQ jako najkorzystniejszej i zaniechanie odrzucenia oferty NBQ, mimo że Wykonawca ten nie złożył w przewidzianym terminie oświadczeń potwierdzających brak podstaw wykluczenia,

3.art. 239 i art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, poprzez wybór oferty NBQ jako najkorzystniejszej i zaniechanie odrzucenia oferty NBQ, mimo że oferta tego Wykonawcy zawiera cenę rażąco niską w stosunku do przedmiotu zamówienia

Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenia dokonania tych czynności oraz odrzucenia oferty NBQ.

Zamawiający w dniu 15 stycznia 2024 r. złożył pisemną odpowiedź na odwołanie, w której wskazał, iż uwzględnia odwołanie w części dotyczącej zarzutu nr 3 odwołania dotyczącego naruszenia art. 239 i art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, podnosząc, iż wykonawca NBQ nie wykazał, że zaoferowana cena nie jest rażąco niska. W pozostałym zakresie (zarzut nr 1 i 2) Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania.

Odwołujący w dniu 16 stycznia 2024 r. złożył pismo, w którym oświadczył, iż mając na uwadze uwzględnienie przez Zamawiającego odwołania w zakresie zarzutu nr 3, Odwołujący cofa odwołanie w zakresie pozostałych zarzutów, tj. zarzutu nr 1 i 2.

Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego przez wykonawcę SAFEGE S.A.S. z siedzibą w Nanterre, Francja.

Izba stwierdziła brak skuteczności przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę NBQ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie. Zgodnie z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje. Izba w oparciu o dokumentację doręczoną przez Zamawiającego ustaliła, iż Zamawiający przekazał wykonawcom kopię odwołania w dniu 29 grudnia 2023 r. Powyższe potwierdził sam wykonawca NBQ w treści zgłoszenia przystąpienia. Tym samym ustawowy trzydniowy termin na zgłoszenie przystąpienia do postępowania upływał w dniu 2 stycznia 2024 r. Podkreślić należy, iż termin ten liczony jest w dniach kalendarzowych, a nie roboczych. Ponadto zgodnie z art. 509 ust. 2 ustawy Pzp, który to przepis reguluje kwestię liczenia terminów w postępowaniu odwoławczym, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy. W przedmiotowym przypadku, skoro koniec terminu na zgłoszenie przystąpienia (trzeci dzień) przypadał na 1 stycznia 2024 r. (dzień ustawowo wolny od pracy), to należało stwierdzić, że termin ten upływał dnia następnego, czyli 2 stycznia 2024 r. Tymczasem pismo wykonawcy NBQ wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 stycznia 2024 r., a zatem z uchybieniem ww. terminu. Również dopiero w dniu 3 stycznia 2024 r. przystąpienie przekazano Odwołującemu i Zamawiającemu. Powoduje to niedochowanie wymagań formalnych zgłoszenia przystąpienia. W konsekwencji wykonawca NBQ nie mógł stać się uczestnikiem postępowania odwoławczego, wobec czego nie przysługiwało mu prawo do wniesienia sprzeciwu co do czynności uwzględnienia odwołania w części.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 3 w zw. z art. 568 pkt 3) ustawy Pzp.

Zgodnie z treścią art. 522 ust. 3 w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów. Zgodnie z art. 568 pkt 3) ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

W przedmiotowym postępowaniu odwoławczym Zamawiający uwzględnił częściowo odwołanie, tj. w części dotyczącej zarzutu nr 3 (rażąco niska cena) w pozostałym zaś zakresie Odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania. W postępowaniu odwoławczym po stronie Zamawiającego nie przystąpił w zawitym terminie ustawowym żaden wykonawca. Powyższe wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego, co powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodnicząca:………….………….................