Wyrok KIO KIO 397/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 397/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lutego 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu z siedzibą w Wrocław w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu, unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń, wezwanie do wyjaśnienia treści oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 128 ust. 1, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 6, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający – Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na: ,,Opracowanie Studium Techniczno Ekonomiczno - Środowiskowe z elementami Koncepcji Programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania pn.: ,,Przebudowa dróg krajowych nr 94 i 36 na odc. Wrocław - Lubin", nr postępowania: O/WR.D-3.2411.38.2022 ....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

sygn. akt KIO 397/23

POSTANOWIENIE

z dnia 24 lutego 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Marek Bienias

Członkowie: Anna Chudzik

Anna Wojciechowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 24 lutego 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 lutego 2023 r. przez wykonawcę MulticonsultPolskasp.zo.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu,

przy udziale wykonawcy IVIA Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,

przy udziale wykonawcy S. Plan-Inżynierzy Sp. z o.o.z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy MulticonsultPolskasp.zo.o. z siedzibą w Warszawiekwoty 15 000 zł 00 gr(słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: …………………….………..

Członkowie:………………………………

………………………………

sygn. akt KIO 397/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargunieograniczonego na: ,,Opracowanie Studium TechnicznoEkonomiczno - Środowiskowe z elementami Koncepcji Programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania pn.:,,Przebudowa dróg krajowychnr 94i 36naodc.Wrocław-Lubin",nrpostępowania:O/WR.D-3.2411.38.2022.Ogłoszenieozamówieniu zostałoopublikowane wdniu5września 2022r. wDzienniku UrzędowymUE podnumerem 2022/S170-482184.

W dniu 13 lutego 2023 r. wykonawca MulticonsultPolskasp.zo.o. z siedzibą w Warszawiewniósł odwołanie, od następujących czynności i zaniechań, zarzucając Zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy:

wzakresieofertyS.-PlanInżynierzysp.zo.o.zsiedzibąwWarszawie:

1.art. 226 ust. 1 pkt 2lit.a) Pzpwzw. zart. 109 ust. 1 pkt8i 10Pzpwzw. z art. 112ust. 2pkt4 wzw. zart. 16pkt 1-3 Pzppoprzezzaniechanieodrzucenia oferty złożonej przez S.-Plan Inżynierzy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalejrównież jako:,,S."),mimoiż wykonawcatenpodlega wykluczeniuzPostępowania,gdyżwwynikuzamierzonegodziałanialubrażącego niedbalstwawprowadzi!Zamawiającegowbłądprzyprzedstawianiuinformacji, w zakresie spełniania warunków udziału w Postępowaniu lub co najmniej w wynikulekkomyślnościlubniedbalstwaprzedstawi!informacje wprowadzające Zamawiającego w błąd, a które to informacje mają istotny wpływ na podejmowaneprzezZamawiającegodecyzjecodo:

a.uznania zadania wskazanego w poz. 1 Wykazu zdolności technicznej lub zawodowej- wykaz wiedzy za potwierdzające spełnianie warunku udziałuw postępowaniu,o którym mowa w pkt 8.2.4.1 IDW oraz

b.uznania zadania wskazanego w Formularzu 3.5 dla wykazania spełniania warunku w zakresie osoby na stanowisko Projektanta branży drogowej za potwierdzające spełnianie warunku udziału w postępowaniu,o którym mowa w pkt8.2.4.2. ppkt 1) IDW;

2.art.226 ust.1pkt 2 lit. a) Pzp wzw. z art.109 ust.1pkt 10 Pzp w zw.zart. 16pkt 1-3 Pzppoprzezzaniechanieodrzucenia ofertyzłożonej przezS., mimo iż wykonawca ten podlega wykluczeniu z Postępowania, gdyż w wyniku zamierzonego działania lubrażącego niedbalstwa wprowadzi!Zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji podlegających ocenie w ramach kryterium oceny ofert, a które to informacje mają istotny wpływ na podejmowane przez Zamawiającegodecyzje w zakresie oceny oferty na podstawie kryterium oceny ofert„DoświadczenieProjektantabranżydrogowej",októrymmowawpkt 21.1.2IDW;

3.art. 226 ust. 1pkt2 lit.b) w zw. z art. 112ust. 2pkt4iart. 16pkt1i3 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty S., mimo iż Wykonawca nie wykazałspełnianiawarunkuudziałuwpostępowaniu,októrymmowawpkt 8.2.4.2. ppkt 1) IDW, a byt już wzywany w trybie art. 128 ust. 1 Pzp do uzupełnienia dokumentów w zakresie potwierdzającym spełnianie ww. warunku udziału w postępowaniu;

ewentualnie, w przypadku nieuwzględnienia zarzutów zaniechania odrzucenia oferty S.:

4.art. 16 pkt1-3 w zw.z art. 239 ust. 1 Pzp poprzez nieprawidłową ocenę oferty złożonej przez S. w kryterium określonym w pkt 21.1.2 IDW, gdyż Wykonawca nie przedstawi! doświadczenia osoby na stanowisko Projektanta branży drogowej większego ponad wymagane w ramach spełniania warunku określonegowpkt 8.2.4.2. ppkt1IDW, azatempowinienuzyskać Opktwramach tego kryterium;

5.art.128ust.1wzw.zart.226ust.1pkt2lit.blubcorazart.112ust.2 pkt4i art. 16pkt 1, 2i 3 Pzppoprzezzaniechanie wezwania S. do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniuwzakresiezdolnościtechnicznejizawodowej,mimozłożone przez tegowykonawcę dokumenty niepotwierdzają należytego wykonania usługi wykazywanej na potwierdzenie spełniania warunku opisanego w pkt 8.2.4.1. IDW;

6.art.224ust.1wzw.zart.224ust.6iart.226ust.1pkt8wzw.zart.16pkt 1-3 Pzp poprzez zaniechanie wezwania S. doudzielenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny i jej istotnych części składowych, mimo iż cena zaoferowana przez Wykonawcę w Formularzu cenowym cz. I poz. 1za realizację tego zakresu zamówienia, wydaje się rażąco niska w stosunku doprzedmiotu zamówienia i w porównaniu doinnych ofert oraz budzi wątpliwościcodo możliwościwykonaniaprzedmiotuzamówieniazgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów;

orazwzakresiedot.ofertyIVIA S.A.zsiedzibąwKatowicach:

7.art.226 ust.1pkt2 lit. a) Pzp w zw.zart.109 ust.1pkt10 Pzpw zw.z art. 16pkt 1-3 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia ofertyzłożonej przez IVIA S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej jako: ,,lvia"), mimo iż wykonawca ten podlega wykluczeniu z Postępowania, gdyż co najmniej w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające Zamawiającego w błąd, a które to informacje mająistotny wpływ na podejmowane przez Zamawiającego decyzje w zakresieoceny oferty na podstawie ustalonego kryterium oceny ofert: ,,DoświadczenieProjektantabranżydrogowej";

ewentualnie, wprzypadkunieuwzględnieniazarzutuzaniechaniaodrzucenia oferty lvia:

8.art.16pkt1-3wzw.zart.239ust.1Pzppoprzeznieprawidłowąocenęoferty złożonej przez lvia, mimo iż wskazane w Formularzu „Kryteria pozacenowe" doświadczenieProjektanta branżydrogowej-Zadanie1-niespełniawarunków określonych w pkt 21.1.2. IDW i nie pozwala na przyznanie lvia punktów w ramach tego kryterium oceny ofert.

Opierając się na przedstawionych zarzutach wykonawca wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,

2.ponowienia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych w odwołaniu;

3.odrzucenia oferty S. z uwagi na fakt, że została ona złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania oraz niespełniającego warunków udziału w postępowaniu;

ewentualnie:

4.w przypadku oddalenia zarzutu dot. zaniechania odrzucenia oferty S.-Plan Inżynierzy sp. z o.o.:

a.wezwania S. do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunku udziału w Postepowaniu oraz

b.ponowną ocenę oferty i obniżenie przyznanej S. liczby punktów w kryterium z pkt 21.1.2 IDW do 0 pkt oraz

c.wezwania S. do złożenia wyjaśnień na podstawie art.224 ust. 1 Pzp w odniesieniu do ceny zaoferowanej w Formularzu cenowym w cz. I poz. 1;

2. odrzucenia oferty IVIA S.A. z uwagi na fakt, że została ona złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania;

ewentualnie:

3. wprzypadkuoddaleniazarzutudot.zaniechaniaodrzuceniaofertylvia:nie uznaniewykazanegoprzezlviawFormularzu2.2doświadczeniawkryterium „DoświadczenieProjektanta branży drogowej" i obniżenie przyznanej lvia liczby punktów (przyznanie O pkt w kryterium z pkt 21.1.2 IDW).

Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego skutecznie przystąpili wykonawcy:

1.IVIA Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach, Al. Roździeńskiego 91, 40-203 Katowice,

2.S. Plan-Inżynierzy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa.

Izba stwierdziła, że ww. wykonawcy zgłosili przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść Zamawiającego.

Zamawiający w dniu 20 lutego 2023 r. unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, tj. S. Plan-Inżynierzy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa oraz czynność badania i oceny ofert.

Izba zważa, że unieważnienie przezZamawiającego czynności wyborunajkorzystniejszej oferty powoduje,że czynność wobec, której wniesiono odwołanie,nie istnieje. Tymsamymnieistnieje,tzw.substratzaskarżenia,będącypodstawądla wykonawcy do wniesieniaśrodka ochrony prawnej.

Należy stwierdzić, że unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, będącego przedmiotem zarzutów odwołania, doprowadziło do tego, że zarzuty stały się w całości bezprzedmiotowe. W tej sytuacji dalsze postępowanie stało się zbędne.

W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.

Wobec powyższego orzeczono, jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………….

Członkowie: ………………………….

…………………………