Wyrok KIO KIO 4001/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4001/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Stanisława Deresza w Choroszczy z siedzibą w Choroszcz w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, naruszenie zasady uczciwej konkurencji, naruszenie zasad przejrzystości, interes publiczny, ustawa Pzp. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 255 pkt 5, art. 255 pkt 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.; dalej: ustawa Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ‎ o szacunkowej wartości przedmiotu zamówienia nieprzekraczającej progów unijnych pn....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO: 4001/25

POSTANOWIENIE

      

Warszawa, dnia 4 listopada 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Barbara Loba

     

po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2025 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
22 września 2025 r. przez wykonawcę Powiatowy Zakład Aktywności zawodowej w Dąbrowie Białostockiej

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Stanisława Deresza w Choroszczy

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy TEXOM S.A. z siedzibą w Krakowie E. kwoty 7 500 zł 00 gr słownie: (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………..…….…….

  

Sygn. akt KIO: 4001/25

Uzasadnienie

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.; dalej: ustawa Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego
o szacunkowej wartości przedmiotu zamówienia nieprzekraczającej progów unijnych pn. „Usługa prania bielizny szpitalnej wraz z transportem”, Numer referencyjny: SZP 3820 – 36/25 Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych nr 2025/BZP 00373846 w dniu 13 sierpnia 2025 r.

W dniu 22 września 2025 r. wykonawca Powiatowy Zakład Aktywności zawodowej w Dąbrowie Białostockiej (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie od niezgodnej z ustawą Pzp czynności unieważnienia postępowania, zarzucając zamawiającemu naruszenie:

1) art. 255 pkt 5 ustawy Pzp poprzez dokonanie czynności unieważnienia postępowania pomimo braku ziszczenia się przesłanek ustawowych, w szczególności poprzez oparcie decyzji na okolicznościach faktycznych, które nie świadczą o tym, abu rzeczywiście wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć;

2) art. 255 pkt 6 ustawy Pzp przez dokonanie czynności unieważnienia postępowania pomimo braku ziszczenia się przesłanek ustawowych, w szczególności poprzez oparcie decyzji na nieuzasadnionych i pozornych przyczynach, tj. w sytuacji, gdy okoliczności, na które powołuje się zamawiający nie stanowią niemożliwej do usunięcia wady postępowania uniemożliwiającej zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego;

3) art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp przez naruszenie zasady uczciwej konkurencji, a także zasady przejrzystości, poprzez unieważnienie postępowania, szczególnie w sytuacji, gdy doszło już do otwarcia ofert a różnica między wartościami brutto ofert była niewielka.

W oparciu o tak postawione zarzuty odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności unieważnienia postępowania.

Pismem z dnia 3 listopada 2025 r. zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o unieważnieniu czynności unieważnienia postępowania.

W związku z tym, że poprzez podjęte przez zamawiającego działania przestała istnieć czynność stanowiąca podstawę wniesienia odwołania, prowadzenie postępowania odwoławczego stało się zbędne.

Stosownie do treści art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze
w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 oraz stosowanym na zasadzie analogii § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………………