Wyrok KIO KIO 4035/25|KIO 4037/25|KIO 4041/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4035/25|KIO 4037/25|KIO 4041/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez GENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH i AUTOSTRAD - ODDZIAŁ w ŁODZI z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, odwołanie, zwrot odwołania, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 1, art. 135 ust. 6, art. 137 ust. 1, art. 106, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 240, art. 241 ust. 3, art. 520 ust. 2, art. 3 ust. 3.

Istota sprawy

Odwołujący, tj. wykonawca STRABAG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie, 20 października 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołania wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 22 września 2025 r. w postępowaniach o udzielenie zamówienia w trybie nieograniczonego na roboty budowlane pn.:  „Przebudowa autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (bez węzła) – granica województwa łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4035/25

 KIO 4037/25

 KIO 4041/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 20 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Beata Konik

Ernest Klauziński

Aleksandra Kot

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołań wniesionych do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 września 2025 r. przez wykonawcę STRABAG spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie,

w postępowaniach prowadzonych przez zamawiającego – GENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH i AUTOSTRAD - ODDZIAŁ w ŁODZI,

uczestnicy postępowania po stronie Zamawiającego:

1.Budimex spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,

2.Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim,

uczestnicy postępowania po stronie Odwołującego:

1.COLAS Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Palędziu,

2.Mostostal Warszawa spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,

3.PORR spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,

postanawia:

sygn. akt KIO 4035/25

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego STRABAG spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

sygn. akt KIO 4037/25

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego STRABAG spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

sygn. akt KIO 4041/25

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego STRABAG spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:…………………… ........

……………………

……………………

Sygn. akt: KIO 4035/25

KIO 4037/25

KIO 4041/25

Uzasadnienie

Odwołujący, tj.wykonawca STRABAG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie, 20 października 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołania wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 22 września 2025 r. w postępowaniach o udzielenie zamówienia w trybie nieograniczonego na roboty budowlane pn.:

„Przebudowa autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (bez węzła) – granica województwa łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu. Odcinek A od km 365+261 do km 389+678, realizowana w ramach przedsięwzięcia pn.: Poszerzenie autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (bez węzła) – granica województwa łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu” oraz Remont autostrady A2 na odcinku A0 od km 361+800 do km 365+261 nr postępowania OŁO.D-3.2410.2.2025(sygn. akt KIO 4035/25);

„Przebudowa autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (bez węzła) – granica województwa łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu. Odcinek B od km389+678 do km 411+466, realizowana w ramach przedsięwzięcia pn.: Poszerzenie autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (bez węzła) – granica województwa łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu” Nr postępowania O/ŁO.D3.2410.3.2025 (sygn. akt KIO 4037/25),

„Przebudowa autostrady A2 na odcinku granica województwa łódzkiego i mazowieckiego – węzeł Konotopa (bez węzła) o dodatkowy pas ruchu. Odcinek D od km 436+917do km 454+100, realizowana w ramach przedsięwzięcia pn.: Poszerzenie autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (bez węzła) – granica województwa łódzkiego i mazowieckiego o dodatkowe pasy ruchu”, nr postępowania: O/ŁO.D3.2410.5.2025 (sygn. akt KIO 4041/25).

Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.

Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenia o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 4 lipca 2025 roku nr 433638-2025, 433880-2025 i433529-2025.

Do przedmiotowego postępowania odwoławczego, w każdej ze spraw, przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania, po stronie Zamawiającego, zgłosili wykonawcy:

1.Budimex spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,

2.Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim.

Do przedmiotowego postępowania odwoławczego, w każdej ze spraw, przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania, po stronie Odwołującego, zgłosili wykonawcy:

1.COLAS Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Palędziu,

2.Mostostal Warszawa spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,

3.PORR spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Odwołujący w każdej ze spraw zarzucił naruszenie:

1) art. 135 ust. 6, art. 137 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1) – 3) PZP, art. 240 i 241 ust. 3 PZP poprzez dokonanie w drodze udzielonych wyjaśnień i zmian takiej modyfikacji SWZ, która uzależnia przyznanie punktów w ramach pozacenowego kryterium oceny ofert od sytuacji podmiotowej wykonawcy, tj. w zależności od posiadania na moment składania ofert instalacji wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych (WMMA) o docelowych parametrach i w lokalizacji docelowej – pomimo iż pierwotnie wystarczające dla weryfikacji i uwiarygodnienia deklaracji wykonawców było wykazanie realnej możliwości dostosowania i relokacji posiadanych zasobów na etapie realizacji zamówienia;

2) art. 135 ust. 6, art. 137 ust. 1 PZP, art. 106 PZP w zw. z art. 16 pkt 1) – 3) PZP, art. 240 i 241 ust. 3 PZP poprzez wprowadzenie dodatkowych wymogów dla uzupełnienia dokumentu przedmiotowego – Załącznik nr 5 do SWZ „Oświadczenie stanowiące przedmiotowy środek dowodowy na potwierdzenie deklaracji w kryterium oceny ofert” – które są nadmierne, nieproporcjonalne i niezwiązane z kryterium oceny ofert, bowiem nie pozwalają w sposób swobodny wypowiedzieć się na temat przyszłej realizacji zamówienia, lecz wymuszają podanie informacji odnoszącej się do aktualnej sytuacji podmiotowej wykonawcy (stanu posiadania/dysponowania wykonawcy);

3) art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez jego niezastosowanie i prowadzenie postępowania w sposób sprzeczny z zasadą uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości, a to przez zaniechanie przygotowania i prowadzenia postępowania z należytą starannością.

W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołań i nakazanie Zamawiającemu

1) Uchylenie odpowiedzi wskazanych w punkcie I Odwołania,

2) Uchylenie Zmiany nr 7 pkt. 5 i przywrócenie treści pkt. 21.1.2.3 ppkt 2) IDW brzmienia sprzed 16 września 2025 r.,

3) Uchylenie Zmiany nr 7 pkt. 6 i przywrócenie treści pkt. 22.4 IDW brzmienia sprzed 16 września 2025 r.,

4) Dodanie w treści pkt. 16.7 IDW akapitu wskazującego, że w Załączniku nr 5 (przedmiotowy środek dowodowy) dopuszczalne jest wskazanie WMMA, które będą doposażone w instalację do recyklingu „na gorąco” przed etapem realizacji zamówienia, jak również WMMA znajdujących się w dowolnych lokalizacjach, które będą relokowane na potrzeby realizacji zamówienia.

Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania w każdej ze spraw.

Przewodnicząca:…………………… ..........

……………………

……………………