Wyrok KIO KIO 4042/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4042/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Masłów z siedzibą w Masłów w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania, zamówienie publiczne, zasada koncentracji środków ochrony prawnej, zasada efektywności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5), art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 528 pkt 5, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 520 ust.1 ustawy Pzp w związku z oświadczeniem złożonym przez wnoszącego odwołanie wykonawcę o cofnięciu odwołania. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp: „ Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy” . W niniejszej sprawie ma zastosowanie wskazany przepis, albowiem Odwołujący w piśmie z dnia 25 września 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4042/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 14.10.2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Agata Mikołajczyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron i Uczestników w dniu 14 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 września 2025 r. przezOdwołującego: 4NetiC Sp. z o.o. z/s w Wilkasach (ul. Lipowa 29, 11­500 Wilkasy) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Gmina Masłów (ul. Spokojna 2, 26­001 Masłów Pierwszy),

- Uczestnik po stronie Zamawiającego: MaN Complex Grzywna Marek Ł.N. z/s w Kielcach (ul. W. Przyborowskiego 4/1 lokal 25-417 Kielce)

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego: 4NetiC Sp. z o.o. z/s w Wilkasach (ul. Lipowa 29, 11­500 Wilkasy) kwotę 6.750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącą 90 % kwoty wpisu uiszczonego przez Odwołującego od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

………………………………………

Sygn. akt: KIO 4042/25

Uzasadnienie

Odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 września
#x200e
2025 r. przez wykonawcę 4NetiC Sp. z o.o. z/s w Wilkasach(Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP] przez Zamawiającego: Gmina Masłów. Przedmiotem zamówienia publicznego jest: „Zakup serwera z oprogramowaniem, zasilacza awaryjnego UPS i dysków w ramach projektu CYBERBEZPIECZNY SAMORZĄD GMINY MASŁÓW” – Znak sprawy: OiSO.271.19.2025.TH; Ogłoszenie o zamówieniu: nr 2025/BZP 00337257/01.

Wykonawca podał: (…) wnoszę odwołanie od niezgodnych z przepisami PZP czynności i zaniechania dokonania czynności przez Zamawiającego w postaci:

1. odrzucenia oferty Odwołującego,

2. wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy MaN Complex Grzywna Marek, Ł.N.

Zamawiającemu zarzucam naruszenie:

− art. 226 ust. 1 pkt 5) w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) ustawy Pzp poprzez nieuzasadnione odrzucenie oferty Odwołującego jako niezgodnej z warunkami zamówienia i oparcie tej decyzji na warunkach zamówienia niewynikających z dokumentów zamówienia,

− art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty, która najkorzystniejsza nie jest.

Wskazując na powyższe zarzuty, wnoszę̨ o:

I. uwzględnienie odwołania,

II. nakazanie Zamawiającemu:

a)unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,

b)ponowienie procedury badania i oceny ofert,

c)dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty Odwołującego.

Nadto, wnoszę̨ o:

I.orzeczenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującej się uzasadnionych kosztów postępowania odwoławczego, obejmujących w szczególności koszt wpisu oraz

wynagrodzenie pełnomocnika w wysokości 3.600 złotych, określonego na podstawie faktury, która zostanie przedłożona do akt sprawy,

II.dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentów załączonych do odwołania na okoliczności wskazane w uzasadnieniu odwołania,

III.zobowiązanie Zamawiającego do załączenia dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia, którego dotyczy odwołanie,

IV.zobowiązanie Zamawiającego do wniesienia pisemnej odpowiedzi na odwołanie. (…)

Do postępowania odwoławczego przystąpienie zgłosił wykonawca MaN Complex Grzywna Marek Ł.N. z/s w Kielcach wnosząc o oddalenie odwołania w całości. W piśmie z dnia 23.09.2025 r. wskazał w szczególności: (…)

oMaN Complex w dniu 27.08.2025 r. wniósł odwołanie dotyczące wyboru oferty 4Netic z żądaniem jej odrzucenia jako niezgodnej z warunkami zamówienia.

o4Netic nie przystąpił w terminie 3 dni do tamtego postępowania po stronie Zamawiającego (art. 528 PZP) ani nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania (art. 554 PZP). o Zamawiający uwzględnił odwołanie MaN Complex w całości, a postępowanie zostało prawomocnie zakończone.

oObecne odwołanie 4Netic w istocie powiela zarzuty już rozstrzygnięte, dlatego powinno zostać odrzucone bez merytorycznego rozpoznania.

oZasada koncentracji środków ochrony prawnej.

oWykonawca, który nie skorzystał w terminie z możliwości przystąpienia, nie może ponownie otwierać sprawy poprzez wniesienie kolejnego odwołania w identycznej kwestii. o  Dopuszczenie takiej praktyki prowadziłoby do przewlekłości i paraliżu postępowań, co jest sprzeczne z zasadą szybkości i efektywności (art. 16 pkt 1 PZP). (…) 

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie (pismo z dnia 2.10.2025 r.) wniósł w o:

1)Odrzucenie odwołania wniesionego przez 4NetiC Sp. z o.o. na podstawie art. 528 pkt 5 ustawy Pzp, jako niedopuszczalnego, z uwagi na to, że dotyczy ono czynności, które były już przedmiotem wcześniejszego odwołania zakończonego prawomocnym rozstrzygnięciem w związku z jego uwzględnieniem

2)Ewentualnie, w przypadku nieuwzględnienia pkt 1, oddalenie odwołania jako bezzasadnego,

3)Rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym, z uwagi na konieczność szybkiego zakończenia postępowania i realizacji projektu.

2. Uzasadnienie.

Złożone przez 4NetiC Sp. z o.o. odwołanie z dnia 22.09.2025 r. dotyczy dokładnie tej samej czynności Zamawiającego — tj. odrzucenia oferty 4NetiC Sp. z o.o. oraz wyboru oferty MaN Complex jako najkorzystniejszej — które były już przedmiotem wcześniejszego odwołania wniesionego przez wykonawcę MaN Complex Grzywna Marek, Ł.N. w dniu 27.08.2025 r. (sygn. akt KIO 3648/25). Pierwsze odwołanie (KIO 3648/25) - Odwołanie MaN Complex z dnia 27.08.2025 r. dotyczyło czynności wyboru oferty 4NetiC Sp. z o.o. jako najkorzystniejszej, przy czym zarzucono Zamawiającemu brak odrzucenia tej oferty z powodu niezgodności z warunkami zamówienia. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone przez KIO wobec uwzględnienia przez Zamawiającego odwołania w całości – na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Zamawiający wykonał w pełni czynności zgodne z treścią uwzględnionego odwołania. Brak sprzeciwu i brak przystąpienia 4NetiC do postępowania KIO 3648/25. Odwołujący 4NetiC Sp. z o.o. nie przystąpił do tamtego postępowania po stronie Zamawiającego w terminie 3 dni, ani nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania – co oznacza, że postępowanie odwoławcze zostało prawomocnie zakończone, a Odwołujący utracił możliwość jego zaskarżenia. Obecne odwołanie stanowi powielenie zarzutów i próbę zakwestionowania skutków czynności wykonanych przez Zamawiającego na podstawie prawomocnego uwzględnienia odwołania MaN Complex. Takie działanie jest sprzeczne z zasadą koncentracji środków ochrony prawnej oraz stabilności rozstrzygnięć. Izba, rozpoznając sprawę o sygn. KIO 3648/25, posiada całą dokumentację przekazaną przez Zamawiającego, dotyczącą tego samego postępowania. Wobec tego nie ma potrzeby ponownego badania tych samych dokumentów. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, wykonawca, który nie przystąpił do wcześniejszego postępowania lub nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania, nie może skutecznie wnieść kolejnego odwołania w tej samej sprawie. Zamówienie dotyczy projektu „Cyberbezpieczny Samorząd Gminy Masłów”, finansowanego ze środków unijnych. Bezzasadne środki ochrony prawnej prowadzą do opóźnień w realizacji projektu i narażają interes publiczny.

3. Wniosek końcowy.

Mając powyższe na uwadze, Zamawiający wnosi o:

1)Odrzucenie odwołania 4NetiC Sp. z o.o. jako niedopuszczalnego, na podstawie art. 528 ustawy Pzp,

2)Ewentualnie – oddalenie odwołania jako bezzasadnego,
3) Rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym. (…)

W piśmie z dnia 10.10.2025 r. podał dodatkowo, że (…) do Zamawiającego w dniu 03.10.2025 r. wpłynęło cofnięcie odwołania”.

Odwołujący w piśmie z dnia 25.09.2025 r. podał, że cofa odwołanie oraz wniósł (…) o umorzenie postępowania odwoławczego i zwrot części wpisu”.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 520 ust.1 ustawy Pzp w związku z oświadczeniem złożonym przez wnoszącego odwołanie wykonawcę o cofnięciu odwołania. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp: „Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy”.

W niniejszej sprawie ma zastosowanie wskazany przepis, albowiem Odwołujący w piśmie z dnia 25 września 2025 r. przed wyznaczeniem terminu posiedzenia i rozprawy jednoznacznie oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Izba dodatkowo zauważa, że w myśl art. 520 ust. 2 Pzp: „2.Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby”. Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania, która to okoliczność jest w pierwszej kolejności uwzględniana przez Izbę. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o jego cofnięciu. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.

Tym samym Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp w związku z art. 520 ust.1 powołanej ustawy postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba miała na uwadze art. 557 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) i uwzględniając wskazane przepisy, KIO nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego od odwołania w wysokości 7.500 zł.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

………………………………………