Wyrok KIO KIO 418/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 418/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 28.02.2022
- Przewodniczący
- Aneta Mlącka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Zawichost
- Miejscowość
- Zawichost
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 418/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 lutego 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Zawichost z siedzibą w Zawichost w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 418/22
POSTANOWIENIE
z dnia 28 lutego 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aneta Mlącka
Członkowie: Małgorzata Matecka
Andrzej Niwicki
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 28 lutego 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15
lutego 2022 r. przez Odwołującego PKS Tarnobrzeg sp. z o.o. (ul. Zwierzyniecka 30, 39-
400 Tarnobrzeg) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Gmina Zawichost
(ul. Żeromskiego 50, 27-630 Zawichost)
przy udziale Wykonawcy S. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą
Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe PTS S. S. (ul. Zawada 31, 27-530 Ożarów)
zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego
PKS Tarnobrzeg sp. z o.o. (ul. Zwierzyniecka 30, 39-400 Tarnobrzeg) kwoty 7500
zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony
wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 z późń. zm.) na niniejsze postanowienie
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:
Członkowie:
Sygn. akt: KIO 418/22
Zamawiający Gmina Zawichost prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia
publicznego, którego przedmiotem jest „Dowóz i odwóz uczniów do szkół podstawowych z
terenu Gminy Zawichost w roku szkolnym 2021/2022 w II semestrze; dodatkowe przewozy
organizowane przez Gminę Zawichost”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 19 stycznia 2022 r. w Biuletynie
Zamówień Publicznych pod numerem 2022/BZP 00025235.
15 lutego 2022 roku Odwołujący PKS Tarnobrzeg sp. z o.o. wniósł odwołanie, w którym
zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zaniechanie odrzucenia
oferty Wykonawcy PHU PTS S. S. oraz Wykonawcy Przewozy Pasażerskie OLMAS M. G.-
S., które zostały złożone w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z
dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Prawo zamówień publicznych, w związku z art. 108 ust. 1
pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty
Wykonawcy PHU PTS S. S. oraz oferty Wykonawcy Przewozy Pasażerskie OLMAS M. G.-
S., podlegających wykluczeniu z postępowania, pomimo iż ww. Wykonawcy zawarli
porozumienie zakłócające konkurencję.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu wykluczenia
Wykonawcy PHU PTS S. S. oraz Wykonawcy Przewozy Pasażerskie OLMAS M. G.-S. jako
Wykonawców, którzy zawarli porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji, a
następnie odrzucenie oferty Wykonawcy PHU PTS S. S. oraz oferty Wykonawcy Przewozy
Pasażerskie OLMAS M. G.-S., następnie powtórzenie czynności oceny ofert.
22 lutego 2022 roku Zamawiający przesłał pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia w
całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
22 lutego 2022 roku Wykonawca S. S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą
Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe PTS S. S. (przystępujący po stronie
Zamawiającego) został wezwany do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia
sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego odwołania w całości. Wykonawca w
terminie 3 dni od daty doręczenia wezwania nie zgłosił sprzeciwu wobec uwzględnienia
przez Zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522
ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie Izba wskazuje, że powyższy
przepis zobowiązuje Zamawiającego do wykonania, powtórzenia lub unieważnienia
czynności zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem
posiedzenia i rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a)
Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020
roku, poz. 2437). Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty
uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:
Członkowie:
4